Rəqəmsal iqtisadiyyata həsr olunan II beynəlxalq konfrans başa çatdı
Aprelin 28-də başlayan “Rəqəmsal İqtisadiyyat: Müasir Çağırışlar və Real İmkanlar” adlı II Beynəlxalq konfrans plenar məruzələrlə davam edib.
Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Tamerlan Tağıyevin moderatorluğu ilə keçirilən plenar iclaslarda aktual mövzularla çıxış ediblər.
“Human-computer interaction” laboratoriyasının təsisçisi, ODTU-nin professoru Dr. Kürşat Çağıltay “Rəqəmsal iqtisadiyyatda insan-kompüter qarşılıqlı əlaqəsi”, Birləşmiş Krallıq Kral Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutu Rəqəmsal Cəmiyyət Təşəbbüsünün İcraçı direktoru Marjorie Buchser “Rəqəmsal Suverenlik və milli infrastrukturlar”, European Digital & Sourcing Consultancy (LT) şirkətinin təsisçisi və idarəedici partnyoru, Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində eLogistics & DTC İşçi Qrupunun sədri və Dünya Bankı layihələrinin eTrade eksperti Dr. Valeri Virkovski “Beynəlxalq təchizat zəncirlərinin rəqəmsallaşdırılması: tendensiyalar və müasir yanaşmalar”, AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri institutunun baş direktoru, UNEC-in Rəqəmsal texnologiyalar və tətbiqi informatika kafedrasının müdiri akademik Əli Abbasov isə “Süni intellektin Azərbaycan iqtisadiyyatının rəqəmsal transformasiyasında rolu və inkişaf perspektivləri” adlı mövzuda məruzələrlə çıxış ediblər.
Aprelin 29-da isə “Rəqəmsal İqtisadiyyat: Müasir Çağırışlar və Real İmkanlar” adlı II beynəlxalq konfrans öz işini 8 bölmədə davam etdirib. Bölmə iclaslarında qlobal iqtisadi artımın qarşısında duran əsas problemlər, yüksək texnologiyalar yönümlü istehsal ekosistemi, iqtisadiyyatın rəqəmsal transformasiyası, yaşıl iqtisadiyyat və davamlı inkişaf, postpandemiya dövrünün iqtisadi çağırışları, pandemiya sonrası biznes transformasiyası və Azərbaycan iqtisadiyyatının keçmişinə və gələcəyinə baxış, Qarabağ iqtisadiyyatının bərpası və inkişafı prosesində rəqəmsal texnologiyalardan istifadə imkanları və prioritetləri kimi əsas mövzular müzakirə olunub.

Завершилась II международная конференция, посвященная цифровой экономике
Начавшаяся 28 апреля II международная конференция «Цифровая экономика: Современные вызовы и реальные возможности» продолжила свою работу пленарными докладами.
На пленарных заседаниях, проходящих при модераторстве Исполнительного директора Центра анализа и координации Четвертой промышленной революции Тамерлана Тагиева, состоялись выступления на актуальные темы.
На заседаниях выступили учредитель лаборатории «Human-computer interaction», профессор университета ODTU Др. Кюршат Чагылтай на тему «Человеко-компьютерное взаимодействие в цифровой экономике», исполнительный директор инициативы «Цифровое общество» Королевского института международных отношений Соединенного королевства Марджори Бухсер «Цифровой суверенитет и национальные инфраструктуры», учредитель и управленческий партнер компании European Digital & Sourcing Consultancy (LT), председатель рабочей группы в странах Восточного партнерства eLogistics & DTC и эксперт eTrade проектов Мирового банка Валерий Вирковский «Оцифровка международных цепей поставки: тенденции и современные подходы», генеральный директор Института систем управления НАНА, заведующий кафедрой «Цифровые технологии и прикладная информатика» UNEC академик Али Аббасов на тему «Роль искусственного интеллекта в цифровой трансформации экономики Азербайджана и перспективы развития».
29 апреля II международная конференция на тему «Цифровая экономика: Современные вызовы и реальные возможности» продолжила свою работу в 8 секциях. На секционных заседаниях обсуждались такие вопросы как основные проблемы, стоящие перед глобальным экономическим ростом, производственная экосистема высокой технологии, цифровая трансформация экономики, зеленая экономика и устойчивое развитие, экономические вызовы в период пандемии, трансформация бизнеса в постпандемический период, взгляд на прошлое и будущее Азербайджана, возможности и приоритеты использования цифровых технологий в процессе восстановления и развития экономики Карабаха.