Rəqəmsal iqtisadiyyata həsr olunan II beynəlxalq konfrans başa çatdı
Aprelin 28-də başlayan “Rəqəmsal İqtisadiyyat: Müasir Çağırışlar və Real İmkanlar” adlı II Beynəlxalq konfrans plenar məruzələrlə davam edib.
Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Tamerlan Tağıyevin moderatorluğu ilə keçirilən plenar iclaslarda aktual mövzularla çıxış ediblər.
“Human-computer interaction” laboratoriyasının təsisçisi, ODTU-nin professoru Dr. Kürşat Çağıltay “Rəqəmsal iqtisadiyyatda insan-kompüter qarşılıqlı əlaqəsi”, Birləşmiş Krallıq Kral Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutu Rəqəmsal Cəmiyyət Təşəbbüsünün İcraçı direktoru Marjorie Buchser “Rəqəmsal Suverenlik və milli infrastrukturlar”, European Digital & Sourcing Consultancy (LT) şirkətinin təsisçisi və idarəedici partnyoru, Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində eLogistics & DTC İşçi Qrupunun sədri və Dünya Bankı layihələrinin eTrade eksperti Dr. Valeri Virkovski “Beynəlxalq təchizat zəncirlərinin rəqəmsallaşdırılması: tendensiyalar və müasir yanaşmalar”, AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri institutunun baş direktoru, UNEC-in Rəqəmsal texnologiyalar və tətbiqi informatika kafedrasının müdiri akademik Əli Abbasov isə “Süni intellektin Azərbaycan iqtisadiyyatının rəqəmsal transformasiyasında rolu və inkişaf perspektivləri” adlı mövzuda məruzələrlə çıxış ediblər.
Aprelin 29-da isə “Rəqəmsal İqtisadiyyat: Müasir Çağırışlar və Real İmkanlar” adlı II beynəlxalq konfrans öz işini 8 bölmədə davam etdirib. Bölmə iclaslarında qlobal iqtisadi artımın qarşısında duran əsas problemlər, yüksək texnologiyalar yönümlü istehsal ekosistemi, iqtisadiyyatın rəqəmsal transformasiyası, yaşıl iqtisadiyyat və davamlı inkişaf, postpandemiya dövrünün iqtisadi çağırışları, pandemiya sonrası biznes transformasiyası və Azərbaycan iqtisadiyyatının keçmişinə və gələcəyinə baxış, Qarabağ iqtisadiyyatının bərpası və inkişafı prosesində rəqəmsal texnologiyalardan istifadə imkanları və prioritetləri kimi əsas mövzular müzakirə olunub.

II International Conference on Digital Economy has ended
II International Conference “Digital Economy: Modern Challenges and Real Opportunities”, which began on April 28, continued with plenary reports.
At the plenary sessions moderated by Tamerlan Tagiyev, Executive Director of the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution, the participants spoke on topical issues.
The founder of the “Human-computer interaction” laboratory, professor of METU Dr Kursat Cagıltay made a report on “Human-computer interaction in the digital economy”, Executive Director of Chatham House Digital Society Initiative, Marjorie Buchser made a report on «Digital Sovereignty and National Infrastructure». Founder and managing partner of European Digital & Sourcing Consultancy (LT), Chairman of the Working Group on eLogistics & DTC in the Eastern Partnership countries and eTrade expert on World Bank projects Dr Valery Virkovsky made a report on “Digitalization of international supply chains: trends and modern approaches”, Director General of the Institute of Control Systems of ANAS, head of the Department of Digital Technologies and Applied Informatics of UNEC, Academician Ali Abbasov made a report on “The role of artificial intelligence in the digital transformation of the Azerbaijani economy and development prospects”.
On April 29, II International Conference “Digital Economy: Modern Challenges and Real Opportunities” continued its work in 8 sections. Key issues like the main issues facing global economic growth, high-tech production ecosystem, digital economy transformation, green economy and sustainable development, economic challenges of the post-pandemic period, post-pandemic business transformation and review of the past and future of Azerbaijan’s economy, opportunities and priorities for the use of digital technologies in the process of recovery and development of the Karabakh economy have been discussed in section meetings.