Təhsil naziri Bloomberg Maliyyə Laboratoriyasının açılışında iştirak edib – VIDEO
Aprelin 13-də Azərbaycan Respublikasının Təhsil naziri Emin Əmrullayev UNEC-də olub, müəllim və tələbələrlə görüşüb.
Görüşdən öncə nazir Emin Əmrullayev və UNEC-in rektoru professor Ədalət Muradov şəhidlərin Memorial-Xatirə Kompleksini ziyarət edərək, önünə əklil qoyub və əziz xatirələrini ehtiramla yad  ediblər.
Sonra təhsil naziri Emin Əmrullayev UNEC-in 7/24 kitabxanası, Ekstern Mərkəzi ilə tanış olub. Nazirə kitabxana, oxu zalı, Ekstern mərkəzi barədə ətraflı məlumat verilib. Emin Əmrullayev UNEC-də yaradılan hibrid auditoriyalara da baxış keçirib. Universitetdə hazırda 50 hibrid auditoriyanın fəaliyyət göstərdiyi, daha 50 auditoriyanın da yaxın zamanlarda istifadəyə veriləcəyi nazirin diqqətinə çatdırılıb.
Səfər çərçivəsində UNEC-in yeni yaradılmış muzeyin açılışı olub. Nazir UNEC-in yaranması tarixi barədə məlumatlandırılıb və tarixi sənədlərlə tanış olub.
Emin Əmrullayev ölkəmizdə ilk dəfə olaraq UNEC-də fəaliyyətə başlayan Bloomberg Maliyyə Laboratoriyasının açılışında da iştirak edib. Bildirilib ki, 12 Bloomberg terminalından ibarət olan laboratoriya UNEC-in bu sahədə dünyanın qabaqcıl universitetləri ilə eyni imkana malik olmasına və universitetdə keyfiyyətli araşdırma mühitinin yaradılmasına imkan verəcək. UNEC ölkənin təhsil sektorunda bu tip laboratoriyanın qurulmasında ilk və tək olmaqla, ölkədə maliyyə bazarlarının inkişaf etdirilməsinə böyük töhfə verəcək və öz məzunlarının əmək bazarında işlə təmin olunmasında üstünlüyə malik olacaqdır.
UNEC-lə tanışlıqdan sonra təhsil naziri və professor Ədalət Muradov tələbələrlə görüşüblər. Rektor  bakalavr və magistratura pilləsi üzrə tələbə qəbulu barədə məlumat verərək, qəbulda yüksək nəticələrin əldə olunduğunu qeyd edib. UNEC-in tədqiqat universitetinə çevrilməsi məqsədilə universitetdə magistrlərin payının daha da artırılacağını diqqətə çatdırıb.
Təhsil naziri  Emin Əmrullayev ölkədə ali təhsilin inkişafı istiqamətində  görülən işlərdən, gələcək prioritetlərdən, tələbələrə dövlət dəstəyindən, “Gənclərin xarici ölkələrin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində təhsil almalarına dair 2022–2026-cı illər üçün Dövlət Proqramı”nın mahiyyətindən danışıb. Tələbələrə fərdi bacarıqlarını inkişaf etdirməyi, elmi tədqiqatlara marağı daha artırmağı, innovativ layihələrdə fəal olmağı tövsiyə edən nazir, UNEC-də bu istiqamətdə bütün imkanların yaradıldığını vurğulayıb.
Təhsil naziri gənc müəllimlərlə də görüşüb. Görüşdə rektor universitetdə gənc müəllimlərin işə qəbulu ilə bağlı görülən işlərdən danışıb. Hazırda müəllimlərin 30 faizini gənc müəllimlərin təşkil etdiyini və bu prosesin davam etdiriləcəyini deyib.
Gənc müəllimlərin tədrisə cəlb olunmasının vacibliyindən söz açan nazir, son illər bu istiqamətdə müsbət tendensiyaların yarandığını deyib. Emin Əmrullayev gənc müəllimlərin tədrisin keyfiyyətinin artırılmasındakı rolundan, universitetlərin reytinqinə təsir edən amillərdən, kadr potensialının formalaşdırılmasından söz açıb. Ali təhsil sahəsində bu istiqamətdə aparılan islahatlar və görülən işlər barədə məlumat verib.

Министр образования принял участие в открытии Финансовой лаборатории Bloomberg — ВИДЕО
13 апреля министр образования Азербайджанской Республики Эмин Амруллаев побывал в UNEC, встретился с преподавателями и студентами.
До начала встречи министр Эмин Амруллаев и ректор UNEC Адалат Мурадов посетили Мемориально-памятный комплекс шехидов, возложили венки к мемориалу и с уважением почтили светлую память шехидов.
Затем министр Эмин Амруллаев ознакомился с библиотекой 7/24 UNEC, Центром Ekstern. Министру была дана подробная информация о библиотеке, читальном зале, Центре Ekstern. Эмин Амруллаев осмотрел также созданные в UNEC гибридные аудитории. Было доведено до внимания министра, что в настоящее время в университете действуют 50 гибридных аудиторий, в ближайшее время будет сдано в эксплуатацию еще 50 аудиторий.
В рамках визита состоялось открытие вновь созданного музея UNEC. Министр был информирован о дате создания UNEC и ознакомился с историческими документами.
Эмин Амруллаев также принял участие в открытии Финансовой лаборатории Bloomberg UNEC, которая является первой в стране. Было отмечено, что лаборатория, состоящая 12 Bloomberg терминалов, даст возможность UNEC иметь одинаковые возможности с ведущими университетами мира в этой сфере и созданию в университете качественный среды для исследования. UNEC, являясь первым и единственным по созданию такого типа лабораторий в образовательном секторе страны, внесет большой вклад в развитие финансового рынка в стране и будет иметь преимущество в обеспечении своих выпускников работой на рынке труда.
После знакомства с UNEC министр образования и профессор Адалат Мурадов встретились со студентами. Предоставляя информацию о приеме студентов на бакалавриат и магистратуру, ректор отметил, что при приеме достигнуты высокие результаты. Было доведено до внимания, что с целью превращения UNEC в исследовательский университет будет увеличено число магистров в университете.
Министр образования Эмин Амруллаев рассказал о значении проделанных работ в направлении развития высшего образования в стране, будущих приоритетах, государственной поддержке студентов, «Государственной программе на 2022–2026 годы по получению студентами высшего образования в престижных высших учебных заведениях зарубежных стран». Министр посоветовав студентам развивать свои индивидуальные способности, повышать интерес к научным исследованиям, быть активными в инновационных проектах, подчеркнул, что в UNEC для этого созданы все условия.
Затем ответил на интересующие студентов вопросы.
Министр образования встретился с молодыми преподавателями. На встрече ректор рассказал о проделанных работах в связи с принятием на работу молодых преподавателей. В настоящее время 30 процентов преподавателей составляет молодое поколение и этот процесс продолжается.
Говоря о важности привлечения в обучение молодых преподавателей, министр отметил, что в последние годы в этом направлении наметились положительные тенденции. Эмин Амруллаев отметил о роли молодых преподавателей в повышении качества обучения, факторах, влияющих на рейтинг университета, формировании кадрового потенциала. Дал информацию о реформах и проделанных работах в этом направлении в сфере высшего образования.
В конце встречи министр образования выслушал предложения молодых преподавателей и ответил на их вопросы.