Təhsil naziri Bloomberg Maliyyə Laboratoriyasının açılışında iştirak edib – VIDEO
Aprelin 13-də Azərbaycan Respublikasının Təhsil naziri Emin Əmrullayev UNEC-də olub, müəllim və tələbələrlə görüşüb.
Görüşdən öncə nazir Emin Əmrullayev və UNEC-in rektoru professor Ədalət Muradov şəhidlərin Memorial-Xatirə Kompleksini ziyarət edərək, önünə əklil qoyub və əziz xatirələrini ehtiramla yad  ediblər.
Sonra təhsil naziri Emin Əmrullayev UNEC-in 7/24 kitabxanası, Ekstern Mərkəzi ilə tanış olub. Nazirə kitabxana, oxu zalı, Ekstern mərkəzi barədə ətraflı məlumat verilib. Emin Əmrullayev UNEC-də yaradılan hibrid auditoriyalara da baxış keçirib. Universitetdə hazırda 50 hibrid auditoriyanın fəaliyyət göstərdiyi, daha 50 auditoriyanın da yaxın zamanlarda istifadəyə veriləcəyi nazirin diqqətinə çatdırılıb.
Səfər çərçivəsində UNEC-in yeni yaradılmış muzeyin açılışı olub. Nazir UNEC-in yaranması tarixi barədə məlumatlandırılıb və tarixi sənədlərlə tanış olub.
Emin Əmrullayev ölkəmizdə ilk dəfə olaraq UNEC-də fəaliyyətə başlayan Bloomberg Maliyyə Laboratoriyasının açılışında da iştirak edib. Bildirilib ki, 12 Bloomberg terminalından ibarət olan laboratoriya UNEC-in bu sahədə dünyanın qabaqcıl universitetləri ilə eyni imkana malik olmasına və universitetdə keyfiyyətli araşdırma mühitinin yaradılmasına imkan verəcək. UNEC ölkənin təhsil sektorunda bu tip laboratoriyanın qurulmasında ilk və tək olmaqla, ölkədə maliyyə bazarlarının inkişaf etdirilməsinə böyük töhfə verəcək və öz məzunlarının əmək bazarında işlə təmin olunmasında üstünlüyə malik olacaqdır.
UNEC-lə tanışlıqdan sonra təhsil naziri və professor Ədalət Muradov tələbələrlə görüşüblər. Rektor  bakalavr və magistratura pilləsi üzrə tələbə qəbulu barədə məlumat verərək, qəbulda yüksək nəticələrin əldə olunduğunu qeyd edib. UNEC-in tədqiqat universitetinə çevrilməsi məqsədilə universitetdə magistrlərin payının daha da artırılacağını diqqətə çatdırıb.
Təhsil naziri  Emin Əmrullayev ölkədə ali təhsilin inkişafı istiqamətində  görülən işlərdən, gələcək prioritetlərdən, tələbələrə dövlət dəstəyindən, “Gənclərin xarici ölkələrin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində təhsil almalarına dair 2022–2026-cı illər üçün Dövlət Proqramı”nın mahiyyətindən danışıb. Tələbələrə fərdi bacarıqlarını inkişaf etdirməyi, elmi tədqiqatlara marağı daha artırmağı, innovativ layihələrdə fəal olmağı tövsiyə edən nazir, UNEC-də bu istiqamətdə bütün imkanların yaradıldığını vurğulayıb.
Təhsil naziri gənc müəllimlərlə də görüşüb. Görüşdə rektor universitetdə gənc müəllimlərin işə qəbulu ilə bağlı görülən işlərdən danışıb. Hazırda müəllimlərin 30 faizini gənc müəllimlərin təşkil etdiyini və bu prosesin davam etdiriləcəyini deyib.
Gənc müəllimlərin tədrisə cəlb olunmasının vacibliyindən söz açan nazir, son illər bu istiqamətdə müsbət tendensiyaların yarandığını deyib. Emin Əmrullayev gənc müəllimlərin tədrisin keyfiyyətinin artırılmasındakı rolundan, universitetlərin reytinqinə təsir edən amillərdən, kadr potensialının formalaşdırılmasından söz açıb. Ali təhsil sahəsində bu istiqamətdə aparılan islahatlar və görülən işlər barədə məlumat verib.

The Minister of Education attended the opening ceremony of Bloomberg Financial Laboratory – VIDEO
On April 13, the Minister of Education of the Republic of Azerbaijan Emin Amrullayev visited UNEC and met with teachers and students.
Before the meeting, the minister Emin Amrullayev and UNEC rector Professor Adalat Muradov visited the Martyrs’ Memorial Complex, laid a wreath and paid tribute to their memory.
Then the minister of Education Emin Amrullayev got acquainted with the UNEC library 7/24, Extern Center. The minister was given detailed information about the library, reading room and Extern centre. Emin Amrullayev also got acquainted with the hybrid auditoriums created at UNEC. The Minister was informed that the university currently has 50 hybrid classrooms, and another 50 classrooms will be opened in the near future.
During the visit, a new museum created at UNEC has been opened. The Minister was informed about the history of  UNEC and got acquainted with the historical documents.
Emin Amrullayev also attended the opening ceremony of the Bloomberg Financial Laboratory which was firstly operated at UNEC in our country. It was noted that the laboratory, consisting of 12 Bloomberg terminals, will allow UNEC to have the same opportunities as the world’s leading universities in this field and to create a quality research environment at the university. UNEC will be the first and only in the country to establish such a laboratory in the education sector, will make a significant contribution to the development of financial markets in the country and will have an advantage in providing jobs for its graduates in the labor market.
After getting acquainted with UNEC, the Minister of Education and Professor Adalat Muradov met with students. Giving information about the admission of students for bachelor’s and master’s degrees, the rector noted that high results were achieved in the admission. He noted that in order to turn UNEC into a research university, the share of masters at the university will be further increased.
Minister of Education Emin Amrullayev spoke about the work done to develop higher education in the country, future priorities, state support for students, and the essence of the “State Program on study young people at prestigious universities abroad for 2022-2026 years.” Advising students to develop their individual skills, increase interest in scientific research, be active in innovative projects, the minister stressed that UNEC has created all opportunities in this direction.
Then the questions of the students were answered.
The Minister of Education also met with young teachers. During the meeting, the rector spoke about the work done at the university to recruit young lecturers. He said that currently, 30 per cent of lecturers are young lecturers and this process will continue.
Speaking about the importance of involving young teachers in teaching, the minister said that in recent years there have been positive trends in this direction. Emin Amrullayev spoke about the role of young teachers in improving the quality of education, the factors affecting the ranking of universities, and the formation of human resources. He informed about the reforms carried out in the field of higher education and the work done in this direction.
At the end of the meeting, the minister of Education listened to the suggestions of young teachers and answered their questions.