qida_elsevartex.e.n. dos. Fərzəliyev Elsevər Baba oğlu
1985-ci ildə Azərbaycan Texnologiya İnstitutunun Qida məhsullarının texnologiyası fakültəsini – Konservləşdirmə texnologiyası ixtisası üzrə fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir. İxtisasca mühəndis-texnoloqdur.
1985-ci ilin dekabrında Azərbaycan Bağçılıq və Subtropik Bitkilər üzrə Elm-İstehsalat Birliyində (Az. B və SB üzrə EİB) istehsalatdan ayrılmaqla aspiranturaya daxil olmuş, 1986-cı ilin iyun ayında M.V.Lomonosov adına Odessa Qida Sənaye Texnologiyası İnstitutunun (indiki Odessa Qida Texnologiyaları Milli Akademiyası) istehsalatdan ayrılmaqla məqsədli aspiranturasına köçürülmüşdür.
1988-ci ildə namizədlik dissertasiyasını basa çatdırmış, 1989-cu ilin iyin ayında müvəffəqiyyətlə müdafiə edib, texnika elmləri namizədi elmi adına layiq görülmüşdür
1989-cu ilin mart ayından Azərbaycan Bağçılıq və Subtropik Bitkilər üzrə Elm-İstehsalat Birliyində kiçik elmi işçi, elmi işçi vəzifələrində çalışmışdır.
1990-cı ilin avqustunda gənc mütəxəssis kimi Azərbaycan Texnologiya İnstitutuna dəvət olunmuş və laboratoriya müdiri vəzifəsində çalışmışdır.
1993-cü ildən Bakı Dövlət Əmtəəşünaslıq-Kommersiya İnstitutunda əvvəlcə laboratoriya müdiri, sonra assistent, müəllim, baş müəllim və dosent vəzifələrində çalışmışdır.
2000-ci ildən 2020-ci ilə kimi Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Qida məhsullarının texnologiyası” kafedrasında dosent vəzifəsində çalışıb. Texnologiya və Dizayn fakültəsinin Elmi Şurasının üzvüdür. 2007-2011 ci illərdə fakültə nəzdində yaradılmış Tədris prosesinə nəzarət komissiyasının sədri olmuşdur. Hazırda doktorluq dissertasiyası üzərində çalışır.
2009-cu ildə Beynəlxalq Standartlar Təşkilatının (İSO) Türkiyədə fəaliyyət göstərən nümayəndəliyi tərəfindən 22000:2005 – “Qida Təhlükəsizliyi İdarəetmə Sistemi” və 9001 – “Keyfiyyət İdarəetmə Sistemi” üzrə, eləcə də İngiltərədə fəaliyyət göstərən İRCA nümayəndəliyinin GlobalGROUP şirkəti tərəfindən 22000:2005 – “Qida Təhlükəsizliyi İdarəetmə Sistemi” üzrə sertifikatlarla təltif olunmuşdur.
75-dən çox elmi-metodiki əsərin müəllifidir. Onlardan: “Yeyinti məhsullarının ümumi texnologiyası”, “Balıq emalı müəssisələrinin texnoloji layihələndirilməsi” və “Qida məhsullarının müasir tədqiqat üsulları” adlı 3 dərslik, 14 fənn proqramı, 2 metodiki göstəriş və s. Əsərləri Rusiya Federasiyası, Belorus respublikası, Ukrayna və Azərbaycanda, azərbaycan və rus dillərində nəşr olunmuşdur.

foodengineerelsevar.com
In 1985, he graduated with honors from   Azerbaijan Institute of Technology, faculty of Food Technology, specialty – Canning Technology. He is an engineer-technologist by profession.
In December 1985, he entered the postgraduate course at the Azerbaijan Scientific-Production Association for Horticulture and Subtropical Plants (EIB on Az. B and SB). In June 1986, he left the production of the Odessa Institute of Food Industry Technology named after M.V. Lomonosov (now the Odessa National Academy of Food Technology) and transferred to a special graduate school.
He published his dissertation in 1988, successfully defended his dissertation in June 1989 and was awarded the title of Candidate of Technical Sciences.
From March 1989, he worked as a junior researcher, researcher at the Azerbaijan Scientific-Production Association for Horticulture and Subtropical Plants.
In August 1990, he was invited to the Azerbaijan Institute of Technology as a young specialist and worked as a laboratory manager.
Since 1993, he has worked at the Baku State Commodity-Commercial Institute, first as a laboratory manager, then as an assistant, teacher, senior teacher and associate professor.
From 2000 to 2020 he worked as an associate professor at the Department of “Food Technology” of the Azerbaijan State University of Economics. He is a member of the Scientific Council of the Faculty of Technology and Design. In 2007-2011 he was the chairman of the Commission on control of the educational process established at the faculty. He is currently working on his doctoral dissertation.
He is currently an associate professor at the department of Engineering and Applied Sciences, UNEC.
He was awarded certificates on “Food Safety Management System” In 2009 by the International Organization for Standardization (ISO) in Turkey 22000: 2005 , and 9001 – “Quality Management System”, as well as by the British company IRCA in the United Kingdom Global GROUP.
He is the author of more than 75 scientific-methodical works. Among them: “General technology of food products”, “Technological design of fish processing enterprises” and “Modern research methods of food products” 3 textbooks, 14 subject programs, 2 methodical instructions, etc. His works have been published in the Russian Federation, the Republic of Belarus, Ukraine and Azerbaijan, in Azerbaijani and Russian languages.