rufat_gulmamedovtex.e.n., dos. Gülməmmədov Rüfət Həsən oğlu
8 yanvar 1963-cü ildə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Şərur rayonunun Qarabağlar kəndində anadan olmuşdur. 1980-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti)  mexanika-riyaziyyat  fakültəsinə daxil olmuşdur. 1985-ci ildə həmin fakültəni riyaziyyatçı ixtisası üzrə bitirmişdir.
1989-1993-cü illərdə Təbii Ehtiyatların Kosmik Tədqiqi elmi-tədqiqat institutunun aspiranturasında təhsilini qiyabi davam etdirmiş, 1997-ci ildə “Çoxölçülü panoram verilənlərin təhlili əsasında yerüstü obyektlərin sinifləşməsi və adlandırılması üçün effektiv metod və alqoritmlərin işlənməsi” mövzusunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə edərək texnika elmləri namizədi alimlik dərəcəsini almışdır.
1985-2000-ci illərdə Təbii Ehtiyatların Kosmik Tədqiqi elmi-tədqiqat institutunda elmi-tədqiqat və praktik işləri aparmışdır. Həmin institutda kiçik elmi işçi, elmi işçi, aparıcı elmi işçi və sektor müdiri vəzifələrində işləmişdir. 1990-1991-ci illərdə Rusiya Elmlər Akademiyasının Hesablama Mərkəzində və Rusiya Kosmik Uçuşların İdarəetmə Mərkəzində təcrübə kursları keçmişdir.
1994-cü ildən 2000-ci ilədək Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyasının “İstehsal proseslərinin avtomatlaşdırılması” fakültəsində saat hesabı dərs demişdir.
2000-ci ilin sentyabrından isə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “İqtisadi informatika və AİS” kafedrasında baş müəllim, “İnformasiya iqtisadiyyatı” kafedrasında dosent, rektorun informasiya texnologiyalarının tətbiqi üzrə köməkçisi və “İqtisadi informatika” elmi-tədqiqat laboratoriyasının rəhbəri vəzifələrində işləyib. Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin böyük Elmi Şurasının və Tədris-Metodiki Şüranın üzvü olub. 1997-2005-ci illərdə həmçinin, Yeni Azərbaycan Partiyasında texniki və proqram təminatı işlərinə rəhbərlik edib.
2004-cü il dekabrın 20-dən 2005-ci il martın 1-dək müqavilə əsasında Azərbaycan Respublikası Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyinin Dövlət Radiotezliklər İdarəsində işləyib.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin böyük Elmi Şurasının qərarı əsasında 2005-ci ildə Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən “Dosent” elmi adı verilib.
2005-ci il mart ayının 1-dən 2006-cı ilin iyul ayının 6-na qədər Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyinin Strateji Planlaşdırma və Elmi Potensial şöbəsinin Elmi Potensial sektorunun müdiri, 2006-cı il iyul ayının 6-dan 2010-cu il avqust ayının 3-dək Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyinin İnformasiya Cəmiyyətinin İnkişafı şöbəsinin müdiri, 2010-cu ilin avqust ayınından 2013-cü ilin mart ayınadək Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının Regional idarəetmə və yerli özünüidarəetmə orqanları ilə iş şöbəsinin Regionların sosial-iqtisadi inkişafı analitik sektorunun müdiri, 2013-cü ilin mart ayından 2016-cı ilin fevral ayınadək Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Seçki Komissiyası Katibliyinin İnformasiya Mərkəzinin müdiri vəzifələrində işləmişdir. Hazırda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının Ərazi-təşkilat məsələləri şöbəsinin baş məsləhətçisi vəzifəsində işləyir. Dövlət qulluğunun baş müşaviridir. Həmçinin Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Rəqəmsal iqtisadiyyat və informasiya-kommunikasiya texnologiyaları” kafedrasının dosenti vəzifəsində elmi-pedaqoji fəaliyyətini davam etdirir. “İnformasiya təminatı texnologiyaları bazasında regionların innovasiyalı inkişafının problemləri” mövzusunda doktorluq dissertasiyası üzərində çalışır.
R.Gülməmmədov 2011-ci ildə Amerika Bioqrafiya İnstitutu tərəfindən informasiya texnologiyaları üzrə “2011-ci ilin beynəlxalq adamı” elan edilib və müvafiq sertifikatla təltif olunub.
Əsasən xarici jurnallarda ingilis və rus dillərində çap olunmuş 70-dən çox elmi məqalənin, o cümlədən 2 dərs vəsaitnin – “İnternetin əsasları” və “İqtisadi münasibətlərdə informasiya sistemləri” kitablarının, həmçinin «Fərdi elektron hesablama maşınlarında tədris təcrübəsi», «İqtisadi informasiyanın işlənməsinin kompüter texnologiyaları» və «Beynəlxalq iqtisadi münasibətlərdə informasiya sistemləri» fənləri üzrə bakalavrlar üçün tədris proqramlarının müəllifidir.
Müxtəlif beynəlxalq sərgi, konfrans və treninqlərdə (ABŞ, Çin, Tunis, Rusiya, Tailand, İsveç, İsveçrə, Sloveniya və s.) iştirak etmiş, müvafiq sertifikatlara layiq görülmüşdür.

He was born on January 8, 1963 in Garabaghlar village of Sharur region of Nakhchivan Autonomous Republic. In 1980 he entered the faculty of mechanics and mathematics of Azerbaijan State University (now Baku State University). He graduated from the same faculty in 1985 with a degree in mathematics.
In 1989-1993, he continued his postgraduate studies at the Space Research Institute of Natural Resources by correspondence. In 1997, he defended his dissertation on “Development of effective methods and algorithms for the classification and naming of surface objects based on the analysis of multidimensional panoramic data” and received the degree of Candidate of Technical Sciences.
In 1985-2000, he conducted research and practical work at the Space Research Institute of Natural Resources. He worked as a junior researcher, researcher, leading researcher and head of the sector at the same institute. In 1990-1991, he took internships at the Computing Center of the Russian Academy of Sciences and the Russian Space Flight Control Center.
From 1994 to 2000 he gave part-time classes at the “Automation of Production Processes” faculty of Azerbaijan State Oil Academy.
From September 2000, he worked as a senior lecturer at the department of “Economic Informatics and AIS” of Azerbaijan State University of Economics, associate professor at the department of  “Information Economics”, assistant to the rector on the application of information technology and head of the research laboratory “Economic Informatics”. He has been a member of the High Scientific Council and the Educational-Methodical Council of Azerbaijan State University of Economics. In 1997-2005, he also headed the hardware and software of  New Azerbaijan Party.
From December 20, 2004 to March 1, 2005 he worked in the State Radio Frequencies Department of the Ministry of Communications and Information Technologies of the Republic of Azerbaijan on a contract basis.
Based on the decision of the High Scientific  Council  of  Azerbaijan State University of Economics, in 2005 he was awarded the scientific title of “Associate Professor” by the Higher Attestation Commission.
From March 1, 2005 to July 6, 2006 he was the Head of the Scientific Potential Sector of the Strategic Planning and Scientific Potential Department of the Ministry of Communications and Information Technologies; from July 6, 2006 to August 3, 2010 he was the Head of the Information Society Development Department of the Ministry of Communications and Information Technologies. From August 2010 to March 2013, he was the head of the Analytical Sector for Socio-Economic Development of the Regions of the Department for Work with Regional and Local Self-Government Bodies of the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan. From March 2013 to February 2016, he worked as the head of the Information Center of the Secretariat of the Central Election Commission of the Republic of Azerbaijan. At present, he works as a senior adviser to the department of Territorial Organizational Affairs of the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan. He is the chief adviser of the civil service. He also continues his scientific and pedagogical activity as an associate professor of “Digital Economy and Information and Communication Technologies” Department of Azerbaijan State University of Economics. He is working on his doctoral dissertation on “Problems of innovative development of regions on the basis of information technology.”
1. Gulmammadov was named the “International Person of the Year 2011” in information technology by the American Biographical Institute in 2011 and was awarded a certificate.
He has published more than 70 scientific articles in foreign journals, mainly in English and Russian, including 2 textbooks – “Fundamentals of the Internet” and “Information Systems in Economic Relations”, as well as “Teaching experience in personal computers”, “Economic information processing”. He is the author of curricula for bachelors in “Computer Technology” and “Information Systems in International Economic Relations”.
He has participated in various international exhibitions, conferences and trainings (USA, China, Tunisia, Russia, Thailand, Sweden, Switzerland, Slovenia, etc.) and has been awarded relevant certificates.