rufat_gulmamedovtex.e.n., dos. Gülməmmədov Rüfət Həsən oğlu
8 yanvar 1963-cü ildə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Şərur rayonunun Qarabağlar kəndində anadan olmuşdur. 1980-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti)  mexanika-riyaziyyat  fakültəsinə daxil olmuşdur. 1985-ci ildə həmin fakültəni riyaziyyatçı ixtisası üzrə bitirmişdir.
1989-1993-cü illərdə Təbii Ehtiyatların Kosmik Tədqiqi elmi-tədqiqat institutunun aspiranturasında təhsilini qiyabi davam etdirmiş, 1997-ci ildə “Çoxölçülü panoram verilənlərin təhlili əsasında yerüstü obyektlərin sinifləşməsi və adlandırılması üçün effektiv metod və alqoritmlərin işlənməsi” mövzusunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə edərək texnika elmləri namizədi alimlik dərəcəsini almışdır.
1985-2000-ci illərdə Təbii Ehtiyatların Kosmik Tədqiqi elmi-tədqiqat institutunda elmi-tədqiqat və praktik işləri aparmışdır. Həmin institutda kiçik elmi işçi, elmi işçi, aparıcı elmi işçi və sektor müdiri vəzifələrində işləmişdir. 1990-1991-ci illərdə Rusiya Elmlər Akademiyasının Hesablama Mərkəzində və Rusiya Kosmik Uçuşların İdarəetmə Mərkəzində təcrübə kursları keçmişdir.
1994-cü ildən 2000-ci ilədək Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyasının “İstehsal proseslərinin avtomatlaşdırılması” fakültəsində saat hesabı dərs demişdir.
2000-ci ilin sentyabrından isə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “İqtisadi informatika və AİS” kafedrasında baş müəllim, “İnformasiya iqtisadiyyatı” kafedrasında dosent, rektorun informasiya texnologiyalarının tətbiqi üzrə köməkçisi və “İqtisadi informatika” elmi-tədqiqat laboratoriyasının rəhbəri vəzifələrində işləyib. Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin böyük Elmi Şurasının və Tədris-Metodiki Şüranın üzvü olub. 1997-2005-ci illərdə həmçinin, Yeni Azərbaycan Partiyasında texniki və proqram təminatı işlərinə rəhbərlik edib.
2004-cü il dekabrın 20-dən 2005-ci il martın 1-dək müqavilə əsasında Azərbaycan Respublikası Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyinin Dövlət Radiotezliklər İdarəsində işləyib.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin böyük Elmi Şurasının qərarı əsasında 2005-ci ildə Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən “Dosent” elmi adı verilib.
2005-ci il mart ayının 1-dən 2006-cı ilin iyul ayının 6-na qədər Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyinin Strateji Planlaşdırma və Elmi Potensial şöbəsinin Elmi Potensial sektorunun müdiri, 2006-cı il iyul ayının 6-dan 2010-cu il avqust ayının 3-dək Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyinin İnformasiya Cəmiyyətinin İnkişafı şöbəsinin müdiri, 2010-cu ilin avqust ayınından 2013-cü ilin mart ayınadək Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının Regional idarəetmə və yerli özünüidarəetmə orqanları ilə iş şöbəsinin Regionların sosial-iqtisadi inkişafı analitik sektorunun müdiri, 2013-cü ilin mart ayından 2016-cı ilin fevral ayınadək Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Seçki Komissiyası Katibliyinin İnformasiya Mərkəzinin müdiri vəzifələrində işləmişdir. Hazırda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının Ərazi-təşkilat məsələləri şöbəsinin baş məsləhətçisi vəzifəsində işləyir. Dövlət qulluğunun baş müşaviridir. Həmçinin Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Rəqəmsal iqtisadiyyat və informasiya-kommunikasiya texnologiyaları” kafedrasının dosenti vəzifəsində elmi-pedaqoji fəaliyyətini davam etdirir. “İnformasiya təminatı texnologiyaları bazasında regionların innovasiyalı inkişafının problemləri” mövzusunda doktorluq dissertasiyası üzərində çalışır.
R.Gülməmmədov 2011-ci ildə Amerika Bioqrafiya İnstitutu tərəfindən informasiya texnologiyaları üzrə “2011-ci ilin beynəlxalq adamı” elan edilib və müvafiq sertifikatla təltif olunub.
Əsasən xarici jurnallarda ingilis və rus dillərində çap olunmuş 70-dən çox elmi məqalənin, o cümlədən 2 dərs vəsaitnin – “İnternetin əsasları” və “İqtisadi münasibətlərdə informasiya sistemləri” kitablarının, həmçinin «Fərdi elektron hesablama maşınlarında tədris təcrübəsi», «İqtisadi informasiyanın işlənməsinin kompüter texnologiyaları» və «Beynəlxalq iqtisadi münasibətlərdə informasiya sistemləri» fənləri üzrə bakalavrlar üçün tədris proqramlarının müəllifidir.
Müxtəlif beynəlxalq sərgi, konfrans və treninqlərdə (ABŞ, Çin, Tunis, Rusiya, Tailand, İsveç, İsveçrə, Sloveniya və s.) iştirak etmiş, müvafiq sertifikatlara layiq görülmüşdür.

rufat_gulmamedovк.тех.н., доц. Гюльмамедов Руфат Гасан оглы
Родился 8 января  1963 года в селе Гарабаглар Шарурского района Нахичеванской Автономной Республики.  В 1980 году поступил на механико-математический факультет Азербайджанского государственного университета (ныне Бакинский государственный университет). В 1985 году окончил указанный факультет по специальности  математики.
В 1989-1993 годах продолжил образование по заочной форме обучения в аспирантуре Научно-исследовательского института космического исследования природных ресурсов. В 1997 году защитив диссертацию на тему «Разработка эффективных методов и алгоритмов для классификации надземных объектов на основе анализа многомерных панорамных данных», получил ученую степень кандидата технических наук.
В 1985-2000 годах вел научно-исследовательские и практические работы в Научно-исследовательском институте космического исследования природных ресурсов. В указанном институте работал на должности младшего научного сотрудника, научного сотрудника, ведущего научного сотрудника и заведующего сектором. В 1990-1991 прошел практические курсы в Вычислительном центре Российской академии наук и Центре управления космическими полетами России.
С 1994 года по 2000 год преподавал почасовой оплате на факультете «Автоматизация производственных процессов» Азербайджанской государственной нефтяной академии.
С сентября 2000 года работал на должности старшего преподавателя кафедры «Экономическая информатика и АСУ», доцента кафедры «Информационная экономика», помощника ректора по вопросам применения информационных технологий и заведующего научно-исследовательской лабораторией «Экономическая информатика» Азербайджанского государственного экономического университета.   Был членом большого Ученого совета и Учебно-методического совета Азербайджанского государственного экономического университета. Также в 1997-2005 годах руководил работами по техническому и программному обеспечению в партии «Ени Азербайджан».
С 20 декабря 2004 года до 1 марта 2005 года на основе договора работал в Государственном управлении радиочастот Министерства связи и информационных технологий Азербайджанской Республики.
На основе решения большого Ученого совета Азербайджанского государственного экономического университета в 2005 году Высшей аттестационной комиссией ему было присуждено ученое звание доцента.
С 1 марта 2005 года по 6 июля 2006 года работал на должности заведующего Научно-потенциальным сектором отдела Стратегического планирования и научного потенциала Министерства связи и информационных технологий. С 6 июля 2006 года по 3 августа 2010 года работал на должности заведующего отделом Информационного общества Министерства связи и информационных технологий, с августа 2010 года по март 2013 год заведующего сектором социально-экономического развития регионов отдела по работе с органами регионального и местного управления Администрации Президента Азербайджанской Республики, с марта 2013 года по февраль 2016 год  заведующего Информационным центром Секретариата Центральной избирательной комиссии Азербайджанской Республики. В настоящее время работает на должности главного консультанта отдела по территориально-организационным вопросам Администрации Президента Азербайджанской Республики.  Является главным советником государственной службы. Также продолжает научно-педагогическую деятельность в качестве доцента на кафедре «Цифровая экономика и информационно-коммуникационные технологии» Азербайджанского государственного экономического университета.  Работает над докторской диссертацией по теме «Проблемы инновационного развития регионов на базе технологий информационного обеспечения».
В 2011 году Р.Гюльмамедов Американским биографическим институтом был объявлен «Международным человеком 2011 года» и получил соответствующий сертификат.
Является автором свыше 70 научных статей, опубликованных в основном в зарубежных журналах на английском и русском языках, в том числе 2 учебных пособий «Основы интернета» и «Информационные системы в экономических отношениях», а также учебных программ для бакалавра по дисциплинам «Учебная практика по индивидуальным электронно-вычислительным машинам», «Компьютерные технологии по использованию экономической информации» и «Информационные системы в международных экономических отношениях».
Принимал участие в разных международных выставках, конференциях и тренингах (США, Китай, Тунис, Россия, Таиланд, Швеция, Швейцария, Словения и др.), получил соответствующие сертификаты.