1951-ci ildə Fizuli rayonunun Molla Məhərrəmli kəndində anadan olub.
1957-ci ildə Fizuli rayonunun Əhmədalılar kənd orta məktəbinin  I sinfinə daxil olub, 1967-ci ildə həmin orta məktəbi bitirib.
1968-ci ildə Azərbaycan Texniki Universitetinin Mexanika fakültəsinin“Maşınqayırma texnologiyası metalkəsən dəzgahlar və alətlər” ixtisasına daxil olub;
1974-cü ildə həmin ixtisası bitirərək mühəndis-mexanik sənətinə yiyələnib.
1974-1975-ci il müddətində  hərbi xidmətdə olub.
1975-ci ildən 1980-ci ilə kimi Bakı Soyuducular zavodunda alət sexində mühəndis-texnoloq, böyük mühəndis- texnoloq vəzifələrində işləyib. Həmin müddətdə eyni zamanda alət poladları üzrə yeni texnologiyaların tədqiqatı ilə məşğul olub.  1979-cü ildə tezkəsən alət poladlarına dair ilk müəlliflik şəhadətnaməsi alıb.
1980-ci ildən 1993-cü ilə kimi AMEA-nın XKTMB “ Kristal” təcrübə zavodlu Institunda bölmə müdiri vəzifəsində çalışıb.
1984-cü ildə AMEA-nın Fizika institunun dissertantı olub;
1991-ci ildə Moskva Polad və xəlitələr institunda namizədlik dissertasiyası müdafiə edərək texnika elmləri namizədi adını alıb.
1993-1996-cı illərdə Bakı Ali Ümumqoşun Komandirlər məktəbində baş müəllim işləyib.
1996-2000-ci ilin avqust ayına kimi  Elm  və Təhsil Mərkəzi “Təfəkkür” Universitetində dosent vəzifəsində işləyib.
2000-ci ilin avqustunda Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “İstehsal sahələrinin texnologiyası və sənaye  ekologiyası” kafedrasına baş müəllim vəzifəsinə təyin olunub.
2003-cü ildən “Ətraf mühütün mühafizəsi və iqtisadiyyatı” kafedrasında  dosent vəzifəsində  işləyir.
Keçmiş SSRİ-nin əməkdar səmərələşdirici alimidir. 8 müəlliflik şəhadətnaməsinin, 78-dən çox məqalə, işçi proqram və dərs vəsaitlərinin müəllifidir.

к.тех.н., доц. Ибрагимов Юсиф Намаз оглы
В 1968 году поступил на специальность «Машиностроительная технология: металлорежущие станки и оборудования» Механического факультета  Азербайджанского технического университета.
В 1974 году окончив указанный университет, овладел специальностью инженера-механика.
В течение 1974-1975 годов находился на военной службе.
С 1975 года по  1980 год работал на должности инженера-технолога, старшего инженера, технолога на Бакинском заводе холодильников. В то же время занимался применением новых технологий по стальным инструментам. В 1979 году получил первый сертификат по быстрорежущим стальным инструментам.
С 1980 года по 1993 год работал на должности начальника отдела заводского института «Кристалл» ХКМТБ НАНА.
В 1984 году был диссертантом Института физики НАНА.
В 1991 году защитит кандидатскую диссертацию в Московском институте стали и сплавов,  получил ученую степень  кандидата технических наук.
В 1993-1996 годах работал старшим преподавателем в Бакинском высшем общевойсковом командном училище.
До августа 1996-2000 года  работал на должности доцента в Центре науки и образования университета «Тафаккюр»
В августе 2000 года назначен на должность старшего преподавателя кафедры «Технология производственных сфер и промышленная экология» Азербайджанского государственного экономического университета.
С 2003 года работает на должности доцента кафедры  «Охрана и экономика окружающей среды».
Заслуженный ученый-рационализатор бывшего СССР. Автор 8 авторских свидетельств, свыше 78 статей, рабочей программы и учебных пособий.