6tex.e.n., dos. İsmayılzadə Mətanət Həmzə qızı
1986-cı ildə Azərbaycan Dövlət Neft və Kimya İnstitutunu (Azərbaycan Dövlət Neft Akademitası) bitirmişdir.
1986-cı ildən Azərbaycan Elmi-Tədqiqat Energetika İnstitutunda mühəndis vəzifəsində işləmişdir.
1998-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Texnoloji maşınlar və sahə avadnlıqları” kafedrasında müəllim, baş müəllim və dosent vəzifələrində çalışıb.
12 mart 2003-cü ildə Azərbaycan Elmi Tədqiqat Energetika İnstitutunun İxtisaslaşdırılmış Müdafiə Şurasında namizədlik dissertasiyasını  müdafiə etmişdir. Texnika elmləri namizədidir.
25 elmi-metodiki əsərin, 1 monoqrafiyanın, 3 dərs vəsaitinin, 2 ixtiranın, 2 metodik göstərişin, 5 fənn proqramının və 10 məqalənin müəllifidir.
Respublika “Beynlxalq Qadınlar klubu”nun üzvü, “Gələcək nəsil” uşaq xeyriyyə mərkəzinin prezidentidir.

She was born on December 21, 1961, in the city of Baku.
In 1986, she graduated from Azerbaijan State Institute of Petroleum and Chemistry (Azerbaijan State Oil Academy).
Since 1986, she has worked as an engineer at Azerbaijan Scientific-Research Energy Institute.
Since 1998, she has worked as a teacher, senior teacher and associate professor at the “Technological machines and field equipment” department of Azerbaijan State University of Economics.
On March 12, 2003, she defended her thesis at the Specialized Defense Council of the Azerbaijan Scientific Research Energy Institute. She is a candidate of technical sciences.
She is the author of 25 scientific-methodical works, 1 monograph, 3 textbooks, 2 inventions, 2 methodical instructions, 5 subject programs and 10 articles.
She is a member of the Republican International Women’s Club and president of “Future Generation” Children’s Charity Center.