Kazımova İlhamə (Qida məhsullarının texnologiyası)tex.f.d. Kazımova İlhamə Hüseyn qızı
1993-cü ildə Gəncə şəhərində Azərbaycan Texnologiya Universitetinin «Şərabçılıq və Konservləşdirmə» fakültəsinə qəbul olmuşdur. 1994-cü ildə Bakı Əmtəəşünaslıq-Kommersiya İnstitutunun “İaşə məhsullarının texnologiyası” ixtisasına keçirilərək, 1999-cu ildə həmin institutu fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir. 2007-ci ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin həmin ixtisasın maqistr pilləsini fərqlənmə diplomları ilə bitirmişdir.
2008-ci ildə  kafedraya doktoranturaya  qəbul olmuş və 2013-cü ildə bitirmişdir.
2014-cü ildə 3309.01 “Qida məhsullarının texnologiyası” ixtisası üzrə “Müxtəlif üzüm sortlarından istifadə konyak şərab materialı istehsalı texnologiyasının işlənməsi” mövzusunda dissertasiya işini müvəffəqiyyətlə müdafiə edərək texnika üzrə fələsəfə doktoru elmi dərəcəsi almışdır. 2016-cı ildən “Qida məhsullarının texnologiyası” kafedrasının 3309.01 “Qida məhsullarının texnologiyası” ixtisası üzrə elmlər doktoru üzrə dissertantıdır.
2002-ci ildən «Qida məhsullarının texnologiyası» kafedrasında çalışır.
2007-2015-ci illərdə kafedrada saat hesabı dərs aparıb, 2016-cı ildən «Qida məhsullarının texnologiyası» kafedrasında müəllim, 2018-ci ildən isə həmin kafedrada baş müəllim vəzifəsində işləyir.
İ.H.Kazımova 175 elmi əsərin müəllifidir, onlardan: 3 dərslik, 6 dərs vəsaiti, 1 monoqrafiya, 25 tədris proqramı (maqistr və bakalavr pilləsi üçün),  məqalələr (xaricdə və respublikada), onlardan 6 məqalə “Clarivate Analyties” şirkətinin “SCOPUS” platformasındakı (Q2) EASTERN-EUROPEAN  JOURNAL  OF  ENTERPRİSE  TECHNOLOGİE , TECHNOLOGY AND EQUİPMENT OF FOOD PRODUCTİON 6/11 (114) 2021), 2/11 (116) 2022), №11 (120) 2022, №.11 (121).2023, №.11 (122).2023, «Химия растительного сырья» №2 2023“Clarivate Analyties” şirkətinin “Werb of Science” platformasındakı  1 məqalə Sylwan Journal , [SYLWAN., 162(4)]. ISI Indexed   WARSZAWA, POLAND, 2018, və 1 məqalə İFZ KLOSTERNEUBURG, ISI İNDEXED JOURNAL, MITTEILUNGEN KLOSTERNEUBURG, 70 (2020) 1, Avstriya 2020), və tezis (xaricdə və respublikada). Eyni zamanda 1 dərslik, 1 dərs vəsaitində həmmüəllif kimi iştirak edərək çalışır.
İ.H.Kazımova Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) differensial əmək haqqı sisteminin 2015/16-cı (59 yer), 2016/2017-ci (96 yer), 2019/2020 – ci (68 yer), 2020-2021-ci (34 yer) tədris illərinin  nəticələrinə görə ilk yüzlüyə daxil olmuşdur.
Bir sıra beynəlxalq və respublika səviyyəli konfranslarda və simpoziumlarda elmi məqalələrlə çıxış etmiş və diplomla təltif olunmuşdur.

PhD in Tech. Kazimova Ilhama Huseyn
In 1993 she entered   the   faculty of Winery and Canning of  Azerbaijan Technological University in Ganja.
In 1994 she was transmitted to the specialty of   “Technology of  Catering   Products” of   Baku Institute of Commerce and Commodity Studies and in 1996 graduated from the same university with honors. In 2007 she graduated the masters of the same specialty of Azerbaijan State University of Economics.
In 2008 she entered the post-graduate studies of the department and in 2012 graduated from there.
In 2014 she successfully defended her dissertation on the topic: “Development of technology for the production of cognac wine using various grape varieties”, on specialty 3309.01 “Technology of food products” and got a PhD in Technology. Since 2016 she has been a student for a degree on Doctor of sciences on “Technology of Food products” 3309.01 of the department of  “Technology of food products”.
Since 2002 she has been working in the department “Technology of food products”.
From 2007 to 2015 she took   hourly lessons in the department. Since 2016 she has been a lecturer of the department “Technology of food products”, since 2018 she has been a senior lecturer of that department.
Currently she is the senior lecturer of the department “Engineering and applied sciences”.
I.H. Kazimova is the author of 156 scientific works, including: 3 textbooks, 4 teaching aids, 1 monograph, 25 curricula (for master’s and bachelor’s degrees), articles (abroad and in the republic), one of them is in  EASTERN-EUROPEAN  JOURNAL  OF  ENTERPRİSE  TECHNOLOGİE , TECHNOLOGY AND EQUİPMENT OF FOOD PRODUCTİON 6/11 (114) 2021) which on Scopus platform of “Clarivate Analyties” company” (P.43-51), the other is in Sylwan Journal , [SYLWAN., 162(4)]. ISI Indexed   WARSZAWA, POLAND, 2018 on “Werb of Science” platform and the third in İFZ KLOSTERNEUBURG, ISI İNDEXED JOURNAL, MITTEILUNGEN KLOSTERNEUBURG, 70 (2020) 1, Austria 2020), and thesis (abroad and in the republic). At the same time, she works as a co-author of 1 teaching aid and 1 textbook.
She is among the top 100 teachers according to the Different Salary System at Azerbaijan State  University of Economics (UNEC) for the results of 2015/16 (the 59th place)  and 2016/2017 (the 96th place) academic years, she entered the first hundred according to the results of the 2020-2021 academic year (34 places).
She has made a speech with scientific articles at a number of international and national conferences and symposiums and has been awarded a diploma.
Since 2016 she has been a student for a degree   of the department “Technology of food products” (on doctor of sciences).