Türk Dünyası İşlətmə fakültəsində Xocalı faciəsi anılıb
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Türk Dünyası İşlətmə fakültəsində Xocalı faciəsinin 24-cü ildönümünə həsr edilən anım tədbiri keçirilib.
Azərbaycan dili kafedrasının müdiri, filologiya elmlər doktoru Tofiq Əbdülhəsənli Xocalı faciəsinin xalqımıza yaşatdığı acıları, sarsılmaz izləri, insanlığa sığmayan erməni vəhşilikləri haqqında məruzə edərək gəncləri mübariz olmağa səsləyib.
Azərbaycan dili kafedrasının dosenti Aynur Qədimalıyeva bildirib ki, xalqımız yüzilliklər boyu erməni millətçi-şovinistlərinin davamlı olaraq etnik təmizləmə, soyqırım siyasətinə məruz qalıb. Azərbaycan xalqı tarixi torpaqlarından qovularaq qaçqın və məcburi köçkünə çevrilib və bütün bunlar ermənilər tərəfindən kütləvi qırğınlarla müşayiət olunub. Xocalıda minlərlə əliyalın, dinc azərbaycanlı qətlə yetirilib, xəstələrə, yaşlı və körpə uşaqlara, qadınlara amansızca soyqırım həyata keçirilib.
Tələbələr“Xocalı gənclərin gözü ilə”, “Xocalıya ədalət”, “Xocalı faciəsi qurbanları” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib, şair Zəlimxan Yaqubun “Tanrım, məni şəhid et” şeirini söyləyiblər.
Tədbirin sonunda iştirak edən professor-müəllim heyəti və tələbələrin birgə çağırışı əsasında vurğulanıb ki, cinayət cəzasız qalmamalı, Ermənistanın hərbi-siyasi təcavüzü dünya ictimaiyyəti tərəfindən ittiham edilməli, beynəlxalq təşkilatlar, dünya dövlətlərinin parlamentləri Ermənistan Respublikasının Azərbaycan torpaqlarında törətdiyi hərbi cinayətə – Xocalı soyqırımına, əsl soyqırım hadisəsi kimi beynəlxalq siyasi-hüquqi qiymət verməlidir.

Khojali Tragedy commemorated at the School of Turkic World of Business Administration
Commemoration ceremony dedicated to the 24th anniversary of Khojali massacre has been held at the School of Turkish World of Business Administration of Azerbaijan State University of Economics (UNEC).
Making a speech about the grievances, unbreakable traces and inhuman savagery inflicted on our people by Khojali tragedy, Head of the Department “Azerbaijan Language”, Dr of Philology Tofig Abdulhasanli has called the youth to be fighters.
The Assistant Professor of the Department “Azerbaijan Language” noted that our people have been subjected to the Armenian chauvinists’ ethnic cleansing and genocide policy over the centuries. Azerbaijan People have become refugees and internally displaced persons form their historical lands and all of these processes were accompanied by massive bloodsheds by Armenians. Thousands of unarmed, peaceful Azerbaijanis were killed in Khojali and brutal genocide against the sick, elderly and infants, children and women was carried out.
Students have made speeches on “Khojaly in eyes of young people”, “Justice for Khojali”, “Khojali tragedy victims” and said the poem by Zalimkhan Yagub “God, make me martyr”.
At the end of the event, the teaching staff and the students emphasized that the crime must not go unpunished, Armenian military-political aggression must be condemned by the world community and international organizations, parliaments of the world countries should give political and legal assessment to the military crimes committed by the Republic of Armenia in the territory of Azerbaijan as the real genocide of Khojali.