Türk Dünyası İşlətmə fakültəsində Xocalı faciəsi anılıb
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Türk Dünyası İşlətmə fakültəsində Xocalı faciəsinin 24-cü ildönümünə həsr edilən anım tədbiri keçirilib.
Azərbaycan dili kafedrasının müdiri, filologiya elmlər doktoru Tofiq Əbdülhəsənli Xocalı faciəsinin xalqımıza yaşatdığı acıları, sarsılmaz izləri, insanlığa sığmayan erməni vəhşilikləri haqqında məruzə edərək gəncləri mübariz olmağa səsləyib.
Azərbaycan dili kafedrasının dosenti Aynur Qədimalıyeva bildirib ki, xalqımız yüzilliklər boyu erməni millətçi-şovinistlərinin davamlı olaraq etnik təmizləmə, soyqırım siyasətinə məruz qalıb. Azərbaycan xalqı tarixi torpaqlarından qovularaq qaçqın və məcburi köçkünə çevrilib və bütün bunlar ermənilər tərəfindən kütləvi qırğınlarla müşayiət olunub. Xocalıda minlərlə əliyalın, dinc azərbaycanlı qətlə yetirilib, xəstələrə, yaşlı və körpə uşaqlara, qadınlara amansızca soyqırım həyata keçirilib.
Tələbələr“Xocalı gənclərin gözü ilə”, “Xocalıya ədalət”, “Xocalı faciəsi qurbanları” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib, şair Zəlimxan Yaqubun “Tanrım, məni şəhid et” şeirini söyləyiblər.
Tədbirin sonunda iştirak edən professor-müəllim heyəti və tələbələrin birgə çağırışı əsasında vurğulanıb ki, cinayət cəzasız qalmamalı, Ermənistanın hərbi-siyasi təcavüzü dünya ictimaiyyəti tərəfindən ittiham edilməli, beynəlxalq təşkilatlar, dünya dövlətlərinin parlamentləri Ermənistan Respublikasının Azərbaycan torpaqlarında törətdiyi hərbi cinayətə – Xocalı soyqırımına, əsl soyqırım hadisəsi kimi beynəlxalq siyasi-hüquqi qiymət verməlidir.

На турецком факультете Экономики и управления упомянута Ходжалинская трагедия
На турецком факультете Экономики и управления Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC)  состоялось мероприятие, посвященное 24-ой годовщине Ходжалинской трагедии.
Заведующий кафедрой Азербайджанского языка, доктор филологических наук Тофик Абдулгасанли рассказал о страданиях, причиненных нашему народу Ходжалинской трагедии, бесчеловечности и армянских зверствах, не постижимых человеческому уму  и призвал молодежь к борьбе.
Доцент кафедры Азербайджанского языка Айнур Гадималиева отметила, что наш народ на протяжении столетий подвергался продолжительным армянским национально-шовинистским этническим чисткам, политике геноцида. Азербайджанский народ, изгнанный с исторических земель, превратился в беженцев и вынужденных переселенцев и все это сопровождалось массовой резней армянами. В Ходжалы были казнены тысячи безоружных, мирных азербайджанцев, больные, старики и дети были подвергнуты жестокому геноциду.
Студенты выступили с докладами по теме «Ходжалы глазами молодежи», «Справедливость Ходжалы», «Жертвы Ходжалинской трагедии», рассказали стихотворение Залимхана Ягуба «Бог мой, сделай меня шехидом».
В конце мероприятия на основе совместного призыва профессорско-преподавательского состава и студентов было отмечено, что преступление не должно оставаться безнаказанным, военно-политические агрессии Армении должны быть осуждены мировой общественностью, международными организациями, мировыми государственными парламентами военному преступлению, совершенному Армянской Республикой на азербайджанской земле– геноциду Ходжалы, как настоящему геноциду,  должна быть дана  международная политико-правовая оценка.