Türk dünyasının alimləri UNEC-də
Oktyabrın 28-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) XIII Beynəlxalq Türk Dünyası İctimai Elmlər Konqresi öz işinə başlayıb.
Tədbirdə UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov bildirib ki, son dövrlərdə respublikamızın liberal bazar iqtisadiyyatının inkişafı fonunda çox ciddi tədbirlər həyata keçirilir. Ölkəmiz Prezident İlham Əliyevin neftsiz iqtisadiyyat qurmaq strategiyasının ən ciddi mərhələsinə qədəm qoyub. Azərbaycanın gələcəyini təmin edə biləsəcək uğurlu siyasətin ən vacib elementi təhsildir. Təsadüfi deyildir ki, ölkə başçısı İlham Əliyev ikinci dəfə prezident seçiləndən sonra imzaladığı ilk sənəd Azərbaycan Respublikasında ali təhsilin inkişafına dair dövlət strategiyası olub. Bu da o deməkdir ki, ölkə başçısı qara qızılın insan kapitalına çevrilməsini öz siyasətinin ən vacib hissəsi sayır və bununla bağlı təhsil ictimaiyyəti qarşısında çox ciddi tələblər irəli sürüb. UNEC bu tələblərin icra edilməsi baxımından öz üzərinə düşən bütün öhdəlikləri yerinə yetirmək üçün əlindən gələni etməyə hazırdır.
Rektor qloballaşan dünyamızda baş verən proseslər kontekstində türk dünyası alimlərinin bir araya gələrək elmi problemlər üzərində fikir mübadiləsi etməsinin mühüm əhəmiyyəti olduğunu vurğulayıb. Belə tədbirlərin bundan sonra da davam etdiriləcəyini bildirib.
Təhsil Nazirliyinin Aparat rəhbərinin müavini Yaqub Piriyev təhsil naziri Mikayıl Cabbarovun konqres iştirakçılarına ünvanladığı müraciətini səsləndirib. Müraciətdə bildirilib ki, müasir dünyada siyasi, iqtisadi və informasiya sahələrində rəqabətin gücləndiyi, təbii resursların kəskin azaldığı və ekoloji balansın pozulduğu bir dövrdə elm və təhsilin rolu surətlə artmaqdadır. Qlobal problemlərin xarakterinin dəyişməsi onların həllində kollektiv intellektə və ortaq səylərə əsaslanmağı gündəmə gətirmişdir. Hazırda dunyada müxtəlif region dövlətlərinin qarşısında duran çağırışlar, sülhün və sabitliyin bərqərar olunması ciddi ekspert təhlilləri və inkisaf yollarının axtarışını tələb edir. Bu baxımdan Beynəlxalq Türk Dünyası ictimai Elmlər Konqresinin fəaliyyati xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Türkiyənin Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri İsmail Alper Coşkun çıxışında Azərbaycan -Türkiyə münasibətlərinə diqqət çəkərək, bildirib ki, Azərbaycanın on minə yaxın tələbəsi Türkiyədə ali təhsil alır. Azərbaycanda isə minlərlə Türkiyə vətəndaşı təhsil alır. Türkiyənin 2600-ə qədər şirkəti Azərbaycanda, minə yaxın Azərbaycan şirkəti isə Türkiyədə fəaliyyət göstərir. Bir sözlə, hələ müstəqilliyinin 30-cu ilini qeyd etməyən Azərbaycan yaxın zamanlarda Türkiyəyə ən çox investesiya yatıran ölkə olmağa namizdəddir.
Türk Dünyası Araşdırmalar Vəqfinin prezidenti Közhan Yazgan Türkiyə-Azərbaycan iqtisadi münasibətlərinin yüksək səviyyədə olduğunu bildirib. Təhsil üzrə ekspert, professor, əməkdar elm xadimi Şahlar Əsgərov “İnkişafın zəruri və kafi şərti: İnkişaf etməkdə olan ölkələr” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
XIII Beynəlxalq Türk Dünyası İctimai Elmlər Konqresində dünyanın 12 ölkəsindən 250-ə yaxın elm adamı, həmçinin 10-a yaxın xarici universitet rektoru iştirak edir. İctimai elmlər sahəsində özünəməxsus yeri olan ənənəvi tədbirdə 236 elmi işin məruzəsi və müzakirəsi baş tutacaq.
Konqres Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, Türk dövlətlərinin tanınmış ali məktəbləri olan İstanbul Universiteti (Türkiyə), Qazi Universiteti (Türkiyə), Sakarya Universiteti (Türkiyə), Uludağ Universiteti (Türkiyə), Cəlal Bayar Universiteti (Türkiyə), Bülent Ecevit Universiteti (Türkiyə), Giresun Universiteti (Türkiyə), Nevşehir Hacı Bektaş Veli Universiteti (Türkiyə), Qızıl Orda Korkut Ata Dövlət Universiteti (Qazaxıstan), Miras Universiteti (Qazaxıstan), İqtisadiyyat və Biznes Universiteti (Qırğızıstan), Beynəlxalq Vizyon Universiteti (Makedoniya) və Tbilisi Dövlət Universitetinin (Gürcüstan) təşkilatçılığı ilə keçirilir.

Ученые тюркского мира в UNEC
28-го октября в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC)  приступил к своей работе XIII Международный конгресс исследований тюркского мира.
Выступающий в мероприятии ректор  UNEC заявил, что на фоне развития либеральной экономики в нашей республике в последнее время, осуществляются очень серьезные мероприятия. Наша страна вступила на самый серьезный этап стратегии Президента Ильхама Алиева о построении экономики без нефти. Самым важным элементом успешной политики, способной обеспечить будущее Азербайджана – образование. Не случайно, что первым документом подписанным президентом нашей страны после избрания его президентом во второй раз был документ о государственной стратегии  развития высшего образования в Азербайджанской республике. А это значит, что превращение черного золота в человеческий капитал глава государства считает самой важной частью своей политики, и в связи с этим выдвигает перед образовательной общественностью очень серьезные требования. С точки зрения выполнения этих требований  UNEC готов сделать все возможное для выполнения падающих на него обязательств.
Ректор подчеркнул важность  встречи ученых тюркского мира, и обмена мнениями по научным проблемам, в контексте происходящих процессов в глобализирующемся мире. Он заявил, что подобные встречи будут проходить и в будущем.
Заместитель руководителя аппарата Министерства образования Ягуб Пириев зачитал обращение министра образования Микаила Джаббарова, адресованное к участникам конгресса. В обращении говорилось о том, что в период усиления в современном мире конкуренции в области политики, экономики и информации, резкого сокращения природных ресурсов, и нарушения экологического баланса, роль науки и образования стремительно растет. Изменение характера глобальных проблем сделало актуальным делать упор на коллективный интеллект и совместные усилия в их решении. В настоящее время проблемы стоящие перед странами разными региональными странами, установление мира и стабильности требует серьезного экспертного анализа и поиск путей развития.  С этой точки зрения, деятельность  XIII Международного конгресса исследований тюркского мира имеет особое значение.
В своем выступлении Чрезвычайный и Полномочный посол Турции в Азербайджане Исмаил Алпер Джошкун, привлекая внимание к азербайджано-турецким отношениям, отметил, что в Турции получают образование около десяти тысяч студентов из Азербайджана. А тысяча граждан Турции  получают образование в Азербайджане.  Около 2600 компаний Турции функционируют в Азербайджане, и около тысячи азербайджанских компаний  — в Турции. Одним словом, еще не отметивший 30-летие восстановление своей независимости, Азербайджан в ближайшее время может стать страной, больше всех вкладывающей инвестиции в Турцию.
Президент Фонда исследований тюркского мира Кезхан Язган заявил, что Турецко-Азербайджанские отношения находятся на высоком уровне. Эксперт по образованию профессор, заслуженный деятель науки Шахлар Аскеров выступил с докладом на тему «Необходимое и достаточное условие развития: развивающиеся страны».
На XIII Международном конгрессе исследований тюркского мира участвуют около 250 ученых из 12 стран мира, в том числе около 10 ректоров зарубежных университетов. На традиционном мероприятии, имеющем своеобразное место  в области общественных наук, предусмотрено выслушать и обсудить 236 научных статей.
Конгресс организует  UNEC вместе с признанными вузами Турции, такими как Стамбульский Университет,  Университет Гази, Университет Сакарья, Университет Улудаг, Университет Джалал Баяр, Университет Бюлента Эджевита, Университет Гиресун, Университет Невшехир Хаджи Бекташ Вели, Кызылординский государственный университет имени Коркыт Ата (Казахстан), Университет Мирас (Казахстан), Университет экономики и бизнеса (Казахстан), Международный университет «Видение» (Македония) и Тбилисский государственный университет (Грузия).