Ümummilli Lider Heydər Əliyev UNEC-də anılıb
Dekabrın 10-da Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) Ümummilli Lider Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr olunan anım mərasimi keçirilib.
Tədbir iştirakçıları öncə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin universitetdə ucaldılan büstü önünə gül dəstələri düzüblər.
Anım mərasimi UNEC-in Heydər Əliyev Mərkəzində davam etdirilib. Tədbirdə ilk öncə Ulu Öndərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov Ulu Öndərin keçdiyi mənalı həyat yoluna qısa nəzər salaraq bildirib ki, “Ümummilli Lider Heydər Əliyev elə bir zirvədir ki, ona çatmaq mümkün deyil. Azərbaycanın bugünkü inkişafının təməl daşını Ulu Öndər hələ respublikaya rəhbərliyinin ilk dövrlərində atıb. Müstəqillik illərində ölkəni böhrandan çıxararaq, dinamik iqtisadi inkişaf edən ölkələr sırasında yer almasına görə Ümummilli Liderə borcluyuq”- deyən rektor, Azərbaycan təhsilinin inkişafında dahi şəxsiyyətin rolunun əvəzsiz olduğunu xüsusi vurğulayıb. Rektor qeyd edib ki, Azərbaycan dilinin həm ümumxalq dili, həm də xüsusilə dövlət dili kimi inkişafında Heydər Əliyevin xidmətləri sözün əsl mənasında, əvəzsizdir.
Universitetlər arasında birinci yerdə olan və bacarıqlı kadrların hazırlanmasında UNEC-in lider olduğunu qeyd edən rektor, gələcəkdə ali təhsil mərkəzinin məzunlarının təkcə Azərbaycanda deyil, dünya miqyasında tanınmış şəxsiyyət kimi formalaşacağına ümid etdiyini əlavə edib. Bildirib ki, bu islahatlar Ümummilli Lider Heydər Əliyevin tövsiyələri və onun layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyevin bizə verdiyi tapşırıqlar əsasında gerçəkləşdirilir.
Milli Məclisin Regional Məsələlər Komitəsinin sədri Arif Rəhimzadə Ümummilli Liderin Azərbaycanda hakimiyyəti illərində gördüyü işlərdən, yürütdüyü siyasətdən, reallaşdırdığı böyük  layihələrdən danışıb. Bildirib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin 1993-cü ilin iyun ayında siyasi hakimiyyətə qayıdışı ilə Azərbaycan ilk növbədə məhv olmaqdan, parçalanmaqdan xilas oldu. Heydər Əliyevin dühası, öz ölkəsinin dünya birliyində rolunu, yerini və imkanlarını dəqiq müəyyənləşdirmək qabiliyyəti, çox böyük nüfuzu və insanları öz arxasınca aparmaq bacarığı sayəsində Azərbaycanın başı üstünü almış təhlükələri aradan qaldırıldı. 1995-ci ildən başlayaraq iqtisadiyyatda, mədəniyyətdə, mənəviyyatda dirçəliş dövrü yaşandı. Azərbaycanın dünya birliyinə fəal inteqrasiyası başlandı. Müstəqil dövlətimizin yeni Konstitusiyası qəbul olundu, ölkədə dövlətçilik, azərbaycançılıq ideyası formalaşdı.
Azərbaycan tarixində əbədi və uca yer tutan Ulu Öndərin işıqlı xatirəsinin xalqımızın yaddaşında əbədi yaşayacağını söyləyən A.Rəhimzadə, müstəqil Azərbaycanın Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə sürətlə inkişaf etdiyini, dünya birliyində mövqelərini daha da möhkəmləndirdiyini və regionun lider dövlətinə çevrildiyini vurğulayıb.
Universitetin professoru Arif Şəkərəliyev məruzə ilə çıxış edərək, Azərbaycan iqtisadiyyatının, elm, təhsil və mədəniyyətinin inkişafında, ölkənin dünya birliyinə inteqrasiyasında Heydər Əliyevin tükənməz xidmətlərini vurğulayıb, Azərbaycanın bu günü və gələcəyi üçün müəyyənləşdirdiyi inkişaf strategiyasının əhəmiyyətindən danışıb.
Tədbirdə çıxış edən digər iştirakçılar müstəqil Azərbaycan dövlətinin yaranmasında, inkişafında və dünyada tanınmasında Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əvəzsiz rolundan söz açıblar.

В UNEC почтили память общенациональному лидеру Гейдару Алиеву
10 декабря в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) проведена церемония почтения памяти, посвященная общенациональному лидеру Гейдару Алиеву.
Сначала участники мероприятия возложили цветы к подножию бюста общенационального лидера Гейдара Алиева, возвышающегося в университете.
Церемония почтения памяти продолжалась в Центре Гейдара Алиева UNEC. На мероприятии, в первую очередь, была почтена память великого вождя минутой молчания.
Ректор UNEC, профессор Адалят Мурадов кратко изложив значительный жизненный путь Великого вождя отметил, что «Великий вождь Гейдар Алиев – это недосягаемая вершина. Великий вождь заложил основу сегодняшнего развития Азербайджана еще в первые периоды правления республикой.  Говоря о том, что в  годы независимости  стране  удалось выйти из кризиса и занять место среди динамически и экономически развитых стран, за что мы обязаны общенациональному лидеру Гейдару Алиеву»- ректор особо отметил о незаменимой роли гениальной личности в развитии образования в Азербайджане. Ректор также отметил, что  в развитии азербайджанского языка  как общенародного, особенно государственного языка,  заслуга Гейдара Алиева поистине незаменима.
Ректор отметил, что среди университетов UNEC является первым и лидером в подготовке способных кадров, и добавил, что надеется в будущем  выпускники высшего образовательного центра сформируются как известная личность не только в Азербайджане, но и в  мировом масштабе. Он подчеркнул, что эти реформы реализуются на основе рекомендаций национального лидера Гейдара Алиева и поручений его достойного преемника Президента Ильхама Алиева.
Председатель Комитета по региональным вопросам Милли Меджлиса Ариф Рагимзаде рассказал о проделанной работе общенационального лидера Гейдара Алиева в годы правления,  о проводимой политике и реализации крупнейших проектов. Он отметил, что возвращение Великого вождя Гейдара Алиева в июне 1993 года к политической власти, в первую очередь, спасло Азербайджан от уничтожения и расчленения. Благодаря способности Гейдара Алиева точно определить роль, место и возможности своей страны  в мировом сообществе, его  большому авторитету и способности вести за собой людей удалось устранить нависшую над Азербайджаном опасность. Начиная с 1995 года в экономике, культуре, в морали произошло оживление. Началась интеграция Азербайджана в мировое сообщество. Была принята новая конституция нашего государства, в стране сформировалась идея государственности, азербайджанства.
А.Рагимзаде отметил, что светлая память Великого вождя, занимающего достойное место в истории Азербайджана, будет жить вечно в памяти  нашего народа и подчеркнул, что под руководством Президента Азербайджана Ильхама Алиева независимый Азербайджан стремительно развивается,  все больше укрепляет свои позиции в мировом сообществе и является лидером в регионе.
Профессор  университета Ариф Шакаралиев, выступив с докладом, подчеркнул, что в развитии экономики, науки и культуры Азербайджана, интеграции страны в мировое сообщество большая заслуга принадлежит Гейдару Алиеву. Он отметил о важности определившей стратегии для развития настоящего и будущего Азербайджана.
Другие участники мероприятия высказались о незаменимой роли общенационального лидера Гейдара Алиева в создании, развитии и всемирном признании  независимого азербайджанского государства,