UNEC-100: Sosial xidmətlərdə aparıcı universitet
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) 2030-cu ilədək sosial xidmətlərdə aparıcı ali təhsil müəssisəsinə çevrilməyi qarşısına məqsəd qoyub. “UNEC-100” İnkişaf strategiyasında bu istiqamətdə strateji məqsəd və hədəflər müəyyən edilib.
Hər il milli səviyyəli sosial məsuliyyətlilik layihəsi reallaşdırmaq, ömür boyu təhsil proqramı üzrə ən azı beş təhsil xidməti göstərmək, UNEC-də toplanan bilik və təcrübənin cəmiyyətə transfer mexanizmlərini, tələbələrin təşkilatlanmasını və sosial şəraitini, o cümlədən məzunlarla əlaqə mexanizmini daim təkmilləşdirmək bu istiqamətdə strateji hədəflər kimi təsbir olunub.
Strategiyaya əsasən, milli səviyyəli sosial məsuliyyətlilik layihələri cəmiyyətin elmi yanaşmaya və elmi inkişafa verdiyi dəyəri artırmağa, ekoloji şüurun inkişafına, aktual sosial problemlərin öyrənilməsi ilə bağlı tədqiqatların həyata keçirilməsinə yönələcək.
UNEC-də toplanan bilik və təcrübənin cəmiyyətə transfer mexanizmlərinin fasiləsiz olaraq təkmilləşdirilməsi, elmi tədqiqatlar, tədbir və layihələrin nəticələrinin cəmiyyətlə bölüşdürülməsi də strategiyada əksini tapıb. İnkişaf strategiyasında açıq tədris resurslarının formalaşdırılması, mühazirə və seminarların təşkili, onların internet üzərindən yayılması, UNEC ekspertlərinin media ilə əlaqə mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi də nəzərdə tutulub.
2030-cu ilə qədər UNEC ömür boyu təhsil proqramı üzrə ən azı beş təhsil xidməti göstərməyi hədəfləyib. Bu istiqamətdə müxtəlif sosial problemlərlə bağlı maarifləndirmə proqramlarının, o cümlədən biznes dünyasına yönəlik qısamüddətli sertifikat proqramlarının və yaşlıların təhsilinə xidmət edən təhsil proqramlarının təşkil edilməsi nəzərdə tutulub.
İnkişaf strategiyasında tələbələrin təşkilatlanma mexanizmini və sosial şəraitini daim təkmilləşdirmək də yer alıb. Bu istiqamətdə ixtisaslaşmış tələbə təşkilatlarının sayının artırılmasına, tələbə senatı və tələbə auditinin formalaşdırılmasına, tələbə-universitet-valideyn üçtərəfli əlaqə modelinin tətbiq edilməsinə xüsusi önəm veriləcək. Eyni zamanda  tələbələrin karyera quruculuğuna dəstək göstərilməsi, tələbələr arasında multikultural dəyərlərin yayılmasına xidmət edən tədbirlərin təşkili, sosial layihələrin sayının və çeşidliliyinin artırılaraq davamlılığının təmin edilməsi fəaliyyət istiqamətləri kimi strategiyada təsbit olunub.
UNEC məzunlarla əlaqə mexanizmini daim təkmilləşdirməyi də prioritet seçib. Strategiyaya əsasən, Məzunlar Assosiasiyası və Məzun evlərinin yaradılması, fəxri məzunlarla sistemli əlaqə mexanizminin qurulması, onların əlamətdar tədbirlərə dəvət edilməsi və elektron məlumat bazalarının formalaşdırılması nəzərdə tutulub.

Azerbaijan State University of Economics (UNEC) has aimed to become leading higher educational establishment in social services by 2030. Strategic goals and targets are determined in the UNEC-100 Development Strategy in this direction.Conducting a national social responsibility project each year, providing at least five educational services throughout the lifelong learning program, continually improving the knowledge and experience of community-based transfer mechanisms at UNEC and organization of students and their social conditions, and also continuously improvement the mechanism of contact with graduates have been confirmed as strategic aims in this direction.
According to the Strategy, national social responsibility projects will focus on increasing of value given by the society to scientific approach and scientific development, development of environmental consciousness, and conducting researches on the study of pressing strategic problems.
Continuous improvement of transferring mechanisms of knowledge and experiences assembled at UNEC into the society, scientific researches, sharing of event and projects outcomes with the society are reflected in the strategy. The development strategy envisages the formation of open educational resources, organization of lectures and seminars, dissemination of them over the Internet, and improvement of UNEC experts’ media contact mechanisms.
Until 2030 UNEC aims to provide at least five educational services for the lifelong learning program. In this regard, it is envisaged to organize educational programs on various social problems, including short-term certification programs for the business world and education programs for elderly people.
The development strategy also includes continually improving students’ organizational mechanisms and social conditions. Particular attention will be paid to increasing the number of student organizations specialized in this area, the formation of student senate and student audits, and the application of student-university-parent’s trilateral communication model. At the same time, supporting students’ career building, organizing events that promote the spread of multicultural values among students, sustainability by increasing the number and diversity of social projects are identified as activities in the strategy.
UNEC has chosen improving the mechanism of contact with graduates as a priority, too. According to the strategy, establishment of the Alumni Association and Alumni Houses, establishment of a systematic contact mechanism with honorary alumni, invitation of them to significant events and formation of electronic databases are intended.