UNEC-100: Sosial xidmətlərdə aparıcı universitet
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) 2030-cu ilədək sosial xidmətlərdə aparıcı ali təhsil müəssisəsinə çevrilməyi qarşısına məqsəd qoyub. “UNEC-100” İnkişaf strategiyasında bu istiqamətdə strateji məqsəd və hədəflər müəyyən edilib.
Hər il milli səviyyəli sosial məsuliyyətlilik layihəsi reallaşdırmaq, ömür boyu təhsil proqramı üzrə ən azı beş təhsil xidməti göstərmək, UNEC-də toplanan bilik və təcrübənin cəmiyyətə transfer mexanizmlərini, tələbələrin təşkilatlanmasını və sosial şəraitini, o cümlədən məzunlarla əlaqə mexanizmini daim təkmilləşdirmək bu istiqamətdə strateji hədəflər kimi təsbir olunub.
Strategiyaya əsasən, milli səviyyəli sosial məsuliyyətlilik layihələri cəmiyyətin elmi yanaşmaya və elmi inkişafa verdiyi dəyəri artırmağa, ekoloji şüurun inkişafına, aktual sosial problemlərin öyrənilməsi ilə bağlı tədqiqatların həyata keçirilməsinə yönələcək.
UNEC-də toplanan bilik və təcrübənin cəmiyyətə transfer mexanizmlərinin fasiləsiz olaraq təkmilləşdirilməsi, elmi tədqiqatlar, tədbir və layihələrin nəticələrinin cəmiyyətlə bölüşdürülməsi də strategiyada əksini tapıb. İnkişaf strategiyasında açıq tədris resurslarının formalaşdırılması, mühazirə və seminarların təşkili, onların internet üzərindən yayılması, UNEC ekspertlərinin media ilə əlaqə mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi də nəzərdə tutulub.
2030-cu ilə qədər UNEC ömür boyu təhsil proqramı üzrə ən azı beş təhsil xidməti göstərməyi hədəfləyib. Bu istiqamətdə müxtəlif sosial problemlərlə bağlı maarifləndirmə proqramlarının, o cümlədən biznes dünyasına yönəlik qısamüddətli sertifikat proqramlarının və yaşlıların təhsilinə xidmət edən təhsil proqramlarının təşkil edilməsi nəzərdə tutulub.
İnkişaf strategiyasında tələbələrin təşkilatlanma mexanizmini və sosial şəraitini daim təkmilləşdirmək də yer alıb. Bu istiqamətdə ixtisaslaşmış tələbə təşkilatlarının sayının artırılmasına, tələbə senatı və tələbə auditinin formalaşdırılmasına, tələbə-universitet-valideyn üçtərəfli əlaqə modelinin tətbiq edilməsinə xüsusi önəm veriləcək. Eyni zamanda  tələbələrin karyera quruculuğuna dəstək göstərilməsi, tələbələr arasında multikultural dəyərlərin yayılmasına xidmət edən tədbirlərin təşkili, sosial layihələrin sayının və çeşidliliyinin artırılaraq davamlılığının təmin edilməsi fəaliyyət istiqamətləri kimi strategiyada təsbit olunub.
UNEC məzunlarla əlaqə mexanizmini daim təkmilləşdirməyi də prioritet seçib. Strategiyaya əsasən, Məzunlar Assosiasiyası və Məzun evlərinin yaradılması, fəxri məzunlarla sistemli əlaqə mexanizminin qurulması, onların əlamətdar tədbirlərə dəvət edilməsi və elektron məlumat bazalarının formalaşdırılması nəzərdə tutulub.

UNEC-100: ведущий университет по социальным услугам
Iceri sheher_120419Азербайджанский государственный экономический университет (UNEC) поставил перед собой цель до 2030 года превратиться в ведущее высшее учебное заведение по социальным услугам. В Стратегии развития «UNEC-100» в этом направлении определены стратегические цели и задачи.
Ежегодно реализовывать проект социальной ответственности национального уровня, на протяжении всей жизни оказывать не менее пяти образовательных услуг по учебной программе, постоянно совершенствовать механизмы трансфера в общество знаний и опыта, полученных в UNEC, организованность и социальные условия студентов, в том числе механизм общения со студентами закреплены как стратегические цели.
В соответствии со стратегией проекты социальной ответственности национального уровня будут направлены на повышение значения, которое придаетсянаучному подходу и научному развитию обществом, развитие экологического сознания, осуществление исследований в связи с изучением актуальных социальных проблем.
В стратегии также нашло отражение непрерывное совершенствование механизмов трансфера в общество знаний и опыта, полученных в UNEC, распространение в обществе результатов научных исследований, мероприятий и проектов. В стратегии развития предусмотрены формирование открытых учебных ресурсов, организация лекций и семинаров, распространение их в сети интернет, совершенствование механизмов поддержания  связи экспертовUNEC с медиа.
До 2030 года UNEC на протяжении всей жизни нацелен  оказать не менее пяти образовательных услуг по учебной программе. В этом направлении в связи с различными социальными проблемами предусмотрена организация просветительских программ, в том числе направленных в мир бизнеса краткосрочных сертифицированных программ и образовательных программ, служащих  для образования пожилых.
В стратегии развития нашло место механизм постоянного совершенствования организованности студентов и социальных условий.  В этом направлении особое значение будет отводиться увеличению числа специализированных студенческих организаций, формированию студента-сената и студента-аудита, применению трехсторонней модели общения студент-университет-родитель. В то же время в стратегии  как направления деятельности закреплено следующее:оказание поддержки студентам в построении карьеры, организация мероприятий, служащих распространению среди студентов мультикультуральных ценностей, увеличив число и разнообразие социальных проектов, обеспечение  непрерывности.
UNEC также выбрал приоритетом постоянное совершенствование механизма общения с выпускниками. Согласно стратегии предусмотрено создание Ассоциации выпускников и Домов выпускников, создание систематического механизма поддержания связи с почетными выпускниками, приглашение их на знаменательные мероприятия и формирование электронной базы данных.