UNEC alimi Türkiyədə Azərbaycanın beynəlxalq aləmdəki yeri və rolundan bəhs edib
UNEC-in Rus İqtisad Məktəbinin direktor müavini, “Beynəlxalq münasibətlər” kafedrasının dosenti Anar Eyyubov Mövlana mübadilə proqramı proqramı çərçivəsində Türkiyənin Konya şəhərindəki Səlcuq Universitetində olub.
UNEC müəllimi Səlcuq Universitetinin tələbələrinə Azərbaycanın beynəlxalq aləmdəki yeri və rolundan danışıb. Eyni zamanda etnik münaqişələrin yaranması, təbliğat mexanizmləri və beynəlxalq güclərin bu məsələdəki ikili standartları barədə məlumat verib.
Səfər çərçivəsində A.Eyyubov Səlcuq Universitetində təşkil olunan “Erməni məsələsi tarixin şahidliyində” adlı beynəlxalq forumda da iştirak edib. O,  forumda müzakirələrə qatılaraq mövzu ilə bağlı arxiv sənədlərinə əsasən faktları açıqlayıb.
A.Eyyubov tələbələr arasında “Nə? Harada? Nə zaman?” intellektual yarışı da təşkil edib. Tələbələrin böyük maraqla iştirak etdikləri yarışın qaliblərinə Azərbaycana aid hədiyyələr təqdim olunub.

The UNEC scientist spoke in Turkey about the place and role of Azerbaijan in the international relations
The deputy director of the Russian Economic School of UNEC, the associated professor of “International Relations” chair, Anar Eyubov within the framework of Mevlana exhange program visited the Selcuk University in Konya, the city of Turkey.
The UNEC teacher talked to the students of Selcuk University about the place and role of Azerbaijan in the international relations. At the same time, he informed about the arising of ethnic conflicts, the mechanisms of promotion and the double standards of the international forces on this issue.
Within the framework of the visit A.Eyubov paticipated in the international forum organized at the Səlcuk University entitled “Armenian question in the evidence of the history”. He participated in the discussions of the forum and clarified the facts related to this issue according to the archive documents.
A.Eyubov also organized “What? Where? When?” intellectual competition among the students. The students partcipated in the competition with great enthuasiasm and the winners of the competition were presented the gifts associated with Azerbaijan.