UNEC-də 31 mart soyqırımı qurbanları anılıb
UNEC-in professor-müəllim heyəti və tələbələrinin iştirakı ilə keçirilən tədbirdə soyqırım qurbanlarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. UNEC-in Tələbələrlə iş üzrə prorektoru, dosent Səadət Qəndilova ermənilərin Azərbaycan xalqına qarşı müxtəlif dövrlərdə həyata keçirdikləri soyqırımı və işğalçılıq siyasəti barədə məlumat verib. Bildirib ki, ermənilərin azərbaycanlılara qarşı törətdikləri soyqırımı aktlarına ilk siyasi-hüquqi qiymət Ulu Öndər Heydər Əliyevin 1998-ci il martın 26-da imzaladığı “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” fərmanla verilib. Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin 30 dekabr 2009-cu il tarixli sərəncamı ilə isə Quba şəhərində “Soyqırım Memorial Kompleksi”nin yaradılması qərara alınıb.
“Humanitar fənlər” kafedrasının professorları Hidayət Cəfərov, Abbas Seyidov və “Əməyin iqtisadiyyatı” kafedrasının müdiri, professor Tofiq Quliyev soyqırım hadisələri barədə tarixi faktlarla çıxış ediblər. 1918-ci ilin mart-aprel aylarında təkcə Şamaxıda 8 minə qədər dinc sakinin qətlə yetirildiyini, milli memarlıq abidələri, məktəb, xəstəxana, məscid və digər tikililərin yerlə-yeksan edildiyini bildiriblər. Çıxış edənlər erməni daşnaklarının törətdiyi bu cinayətləri kəskin tənqid edərək, gənclərin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə olunmasında bu faciələrin anılmasının əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Tədbirin sonunda Mehriban Ələkbərzadənin “Tarixin bir günü və ya bir günün tarixi” adlı sənədli filmi nümayiş olunub.

В UNEC почтили память жертв геноцида 31 марта
В мероприятии, состоявшемся при участии профессорско-преподавательского состава и студентов UNEC, минутой молчания была почтена светлая память жертв геноцида. Проректор по работе со студентами UNEC, доцент Саадат Гандилова дала информацию о геноциде армян, учиненного против азербайджанского народа и политике оккупации. Она отметила, что первая оценка актов геноцида, учиненного армянами против азербайджанского народа, была дана в указе «О геноциде азербайджанцев», подписанного Великим вождем Гейдаром Алиевым 26 марта 1998 года. А по распоряжению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 30 декабря 2009 года в городе Губе был создан «Мемориальный комплекс геноцида».
Профессора кафедры «Гуманитарные дисциплины» Хидаят Джафаров, Аббас Сеидов и заведующий кафедрой «Экономика труда», профессор Тофик Кулиев в своих выступлениях по поводу геноцида основывались на исторических фактах. Было отмечено, что в марте-апреле 1918 года только в Шемахе было убито около 8 тысяч мирного населения, разгромлены национальные памятники архитектуры, школы, больницы, мечети и другие сооружения. Выступившие подвергли резкой критике эти преступления, учиненные армянскими дашнаками, подчеркнули о значении воспитания молодежи в духе патриотизма.
В конце мероприятия был продемонстрирован документальный фильм Мехрибан Алекберзаде «Один день истории или история одного дня».