UNEC-də Aİ-nin Tvinninq layihəsinin müzakirəsi keçirilib
İyunun 20-də UNEC-də Azərbaycanın Təhsil Nazirliyi və Avropa İttifaqının Tvinninq layihəsi – “Ali təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi” mövzusunda konfrans keçirilib. Konfransda layihənin ekspertləri, pilot universitetlərin və qiymətləndirmə qruplarının nümayəndələri iştirak edib.
Təhsil nazirinin müavini Ceyhun Bayramov bildirib ki, konfransın məqsədi ali təhsilin və tədqiqatın keyfiyyətinin yüksəldilməsilə bağlı Təhsil Nazirliyinin hazırladığı yeni planlarla universitetləri tanış etməkdir.
Avropa İttifaqının Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri xanım Malena Mardlayihənin Aİ-nın ali təhsilə aid ilk layihəsi olduğunu deyib. Qeyd edib ki, layihə Azərbaycanla İttifaq ölkələri arasında əlaqələrin daha da inkişafına təkan verəcək.
Estoniyanın müvəqqəti işlər vəkili İnderek Kiverik isə icrası uğurla başa çatan layihəni finlandiyalı və estoniyalı ekspertlərlə azərbaycanlı həmkarları arasında təcrübə mübadiləsinin aparılması baxımından faydalı hesab edib.
Verilən tövsiyələrin və əldə olunan nəticələrin ali təhsildə tətbiqi, beynəlxalq mobillik və əməkdaşlıq, universitetlər arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi, universitetlərin müstəqilliyikimi məsələlər dəkonfransda geniş müzakirə olunub.
Tədbirdə Tvinninq layihəsinin ekspertləri, pilot universitetlərin və qiymətləndirmə qruplarının nümayəndələri təqdimatla çıxış ediblər. Təhsil Nazirliyi, Akkreditasiya və Nostrifikasiya İdarəsi tərəfindən hazırlanan qaydalar şərh edilərək, ali təhsil icması ilə fikir mübadiləsi aparılıb.
Layihəyə dair yekun konfrans avqustun 29-da keçiriləcək.
İki illik dövrü əhatə edən pilot layihə UNEC, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti və Azərbaycan Texniki Universitetində həyata keçirilib.

A conference on “Increasing the Quality of Higher Education” has been held at UNEC by the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan and the Twinning Project of the European Union on June 20. The project experts and the representatives of the pilot universities and assessment groups attended the conference.
A Deputy Education Minister Jeyhun Bayramov said the conference is targeted at making universities acquainted with the new plans on increasing the higher education and research developed by the Ministry of Education.
Head of the European Union Azerbaijan representation Ms. Malena Mard said the project is the first project of the European Union on higher education. Expressing confidence for strengthening the ties between the European Union and Azerbaijan, the Ambassador wished the conference success.
Estonian Chargé d’Affaires to Azerbaijan Mr. Indrek Kiverik considered the Project completed successfully would be a good chance for Finnish and Estonian experts to share their experiences with Azerbaijani colleagues.
The application issues of the recommendations provided within the conference and gained achievements for further adherence of higher education in Azerbaijan were debated in the conference. Important issues such as the quality provision, international mobility and cooperation, independence of universities and closer cooperation among the higher education institutions in Azerbaijan were discussed.
Experts of the Twinning Project and the representatives of pilot universities and assessment groups made presentations in the conference. Commenting on the prepared guidelines, the Ministry of Education and Accreditation and Nostrification Department exchanged views with the Higher Education Community.
The final conference of the Twinning Project will be held on June 29.
The two- year pilot project has been implemented at UNEC, Azerbaijan State Pedagogical University and the Technical University of Azerbaijan.