UNEC-də akademik Zərifə Əliyevanın anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunan tədbir keçirilib
UNEC-də Azərbaycanın görkəmli alimi, Əməkdar elm xadimi, tibb elmləri doktoru, professor akademik Zərifə Əliyevanın anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbirdən öncə UNEC kollektivi Fəxri xiyabanda görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın xatirəsini ehtiramla yad edib, məzarı önünə əklil və gül dəstələri qoyub.
Tədbirin açılışında görkəmli oftalmoloqun əziz xatirəsi bir dəqiqlik sükutla yad edilib.
UNEC-in prorektoru dosent Şaiq Əsgərov tədbirdə çıxış edərək, Zərifə xanım Əliyevanın anadan olmasının ildönümünün qeyd olunmasının görkəmli alimimizi yad etməklə yanaşı, insanları elmə, biliyə yiyələnməyə, humanist addımlar atmağa, nümunəvi vətəndaş olmağa çağırış mahiyyəti daşıdığını bildirib. Şaiq Əsgərov oftalmoloq alim Zərifə Əliyevanın mənalı və zəngin həyat yolunu tariximizin ən parlaq səhifələrindən biri kimi qiymətləndirərək,  görkəmli alimin ailəsi, xalqı və dövlətinin xoşbəxtliyi uğrunda fədakarlığının gələcək nəsillər üçün bir örnək olduğunu diqqətə çatdırıb.
AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, akademik İradə Hüseynova oftalmologiya elminə böyük töhfələr vermiş akademik Zərifə xanım Əliyevanın zəngin irsinin, tibbin müxtəlif sahələri üzrə apardığı tədqiqatlarının və fundamental əsərlərinin Azərbaycan tibb elminin inkişafındakı müstəsna rolundan danışıb. Görkəmli alimin bütün uğur və nailiyyətlərinin bünövrəsində daim gərgin zəhmətin, oftalmologiya elminin inkişafı yolundakı səmərəli fəaliyyətin və möhtəşəm xidmətlərin durduğunu vurğulayıb.
Akademik Zərifə Əliyeva adına Milli Oftalmologiya Mərkəzinin şöbə müdiri, professor Rasim Hacıyev akademikin adını daşıyan Mərkəzdə Zərifə xanım Əliyevanın zəngin elmi irsinin davam etdirildiyini, dərin elmi araşdırmalar aparıldığını diqqətə çatdırıb. Görkəmli akademikin Azərbaycan tibb elminin inkişafındakı müstəsna rolundan danışıb.
Tədbir mənalı ömür yolunu oftalmologiya elminə, xalqına həsr etmiş  görkəmli alim Zərifə xanım Əliyevanın zəngin elmi irsindən və yüksək insani keyfiyyətlərindən bəhs edən çıxışlarla davam edib.

В UNEC состоялось мероприятие, посвященное 100-летию со дня рождения академика Зарифы Алиевой
В UNEC состоялось мероприятие, посвященное 100-летию со дня рождения выдающегося азербайджанского ученого, доктора медицинских наук, профессора, академика Зарифы Алиевой.
До начала мероприятия коллектив UNEC с уважением почтил память выдающегося ученого-офтальмолога, академика Зарифы Алиевой в Алее почетного захоронения, возложил венки и букеты цветов к ее могиле.
На открытии мероприятия минутой молчания была почтена светлая память выдающегося офтальмолога.
Выступивший на мероприятии проректор UNEC доцент Шаиг Аскеров отметил, что празднование годовщины со дня рождения Зарифы ханум Алиевой это не только почтение памяти выдающегося ученого, но и обращение к людям, которые должны овладеть наукой, знаниями, гуманистическими поступками и быть примерными гражданами. Оценив богатую и содержательную жизнь ученого-офтальмолога Зарифы Алиевой как одну из ярких страниц истории, Шаиг Аскеров отметил, что самопожертвование выдающегося ученого ради счастья своей семьи, народа и государства является примером для будущих поколений.
Вице-президент НАНА, директор Института молекулярной биологии и биотехнологий, академик Ирада Гусейнова рассказала о богатом наследии академика Зарифы Алиевой, внесшей большой вклад в науку офтальмологии, ее исследованиях в различных областях медицины и исключительную роль ее фундаментальных трудов в развитии медицинской науки в Азербайджане. Она подчеркнула, что все успехи и достижения выдающегося ученого основаны на постоянном упорном труде, эффективной деятельности в развитии офтальмологической науки и больших заслугах.
Заведующий отделом Национального центра офтальмологии имени академика Зарифы Алиевой, профессор Расим Гаджиев отметил, что в Центре, который носит имя академика, продолжается богатое научное наследие Зарифы Алиевой, проводятся глубокие научные исследования. Он отметил исключительную роль выдающегося ученого в развитии медицинской науки в Азербайджане.
Мероприятие продолжалось выступлениями о богатом научном наследии и высоких человеческих качествах выдающегося ученого Зарифы Алиевой, посвятившей свою содержательную жизнь науке офтальмологии и своему народу.