UNEC-də “Anlayaraq surətli oxumaq” kitabının təqdimatı keçirilib və müsabiqəyə start verilib
UNEC-də “Anlayaraq surətli oxumaq” kitabının təqdimatı keçirilib. “Qanun” nəşriyyatı tərəfindən tərcümə olunaraq azərbaycan dilində çap olunan kitabın müəllifi surətli oxu eksperti Peter Kumpdur.
Təqdimat mərasimini giriş sözü ilə UNEC-in elm və innovasiyalar üzrə prorektoru dosent Fariz Əhmədov açaraq, universitetdə mütəmadi olaraq təşkil edilən kitab təqdimatlarının başlıca məqsədinin mütaliə mühitinin inkişaf etdirilməsi, gənclərdə sürətli oxu vərdişlərinin formalaşdırılması və faydalı kitabların təşviqini həyata keçirmək olduğunu bildirib. O, Azərbaycanda fəaliyyət göstərən bütün təşkilatların nəzdində “Kitabsevərlər klubu”nun yaradılması ilə bağlı təklif səsləndirib.
“Qanun” nəşriyyatının təsisçisi və direktoru Şahbaz Xuduoğlu ölkə universitetləri içərisində ilk dəfə UNEC-də kitab sərgisi təşkil etdiklərini diqqətə çatdıraraq, bu ali təhsil müəssisəsinin kitab industriyası və oxu mədəniyyətinin inkişafına verdiyi dəstəyi yüksək qiymətləndirib. Naşir keçirilən tədbirin əhəmiyyətindən söz açaraq, təqdim olunan kitabın anlayaraq surətli oxumağın mümkünlüyündən bəhs etidiyini bildirib: “Surətli şəkildə oxumaq və anlamağın əsas yolu oxuduqlarının arxasınca qaçmaqdır. İnsan məqsədli şəkildə arxasınca qaçdığı hər şeyi əldə edə bilər və surətli oxu faydalı vərdişlər yaradır. Buna görə də kitab oxumaq özü bir xoşbəxtlikdir”.
“Qanun” nəşriyyatının tərcümə üzrə meneceri Aygün Əziz isə səmərəli tərcümənin əsas meyarlarından söz açıb.
Sonra UNEC Kitabxana-İnformasiya Mərkəzinin direktoru, tar.ü.f.d. Adilə Abdullayeva “Mütaliə vərdişləri və surətli oxu” mövzusunda maraqlı təqdimatla çıxış edib.
A.Abdullayeva UNEC-də “Surətli oxu” üzrə müsabiqəyə start verildiyini də diqqətə çatdıraraq, müsabiqənin şərtləri açıqlayıb. Bildirib ki, müsabiqəyə qatılmaq istəyən müəllim, əməkdaş və tələbələr mayın 26-dək qeydiyyat keçməlidirlər. İştirakçılara müsabiqənin keçiriləcəyi tarix barədə bildiriş göndəriləcək və müsabiqə zamanı onlara oxumaq üçün bir neçə dildə kitab seçimi təqdim olunacaq. 1 dəqiqə ərzində 500-dən çox söz oxuyan müsabiqə iştirakçıları sürətli oxucu hesab ediləcək.

The presentation of the book “Reading fast with understanding” is held at UNEC and the competition is launched
16 MAY 2024 | VIEWS:
Presentation of the book “Reading fast with understanding” has been held at UNEC. The author of the book, which was translated and printed in Azerbaijani by “Qanun” publishing house, is fast reading expert Peter Kump.
The presentation ceremony was opened by UNEC Vice-Rector for Science and Innovations Associate Professor Fariz Ahmadov, who said that the main purpose of regularly organized book presentations at the university is to develop the reading environment, to form fast reading habits in young people and to promote useful books. He proposed the creation of a “Book Lovers’ Club” among all the organizations operating in Azerbaijan.
Shahbaz Khuduoglu, the founder and director of “Qanun” publishing house, pointed out that they organized a book exhibition at UNEC for the first time among the country’s universities, and highly appreciated the support given by this higher education institution to the development of the book industry and reading culture. Speaking about the importance of the event, the publisher said that the presented book talks about the possibility of reading quickly and understanding: “The main way to read and understand quickly is to run after what you read. One can achieve anything one pursues with purpose, and speed reading creates useful habits. That’s why reading a book is happiness.”
Aygun Aziz, the translation manager of “Qanun” publishing house, spoke about the main criteria of effective translation.
Then the director of the UNEC Library-Information Center, PhD in history,  Adila Abdullayeva gave an interesting report on “Reading habits and speed reading”.
A.Abdullayeva also pointed out that the competition on “Speed reading” has been launched at UNEC, and explained the conditions of the competition. He said that teachers, employees and students who want to participate in the competition should register by May 26. Participants will be notified of the contest date and will be provided with a selection of books in several languages to read during the contest. Contestants who read more than 500 words in 1 minute will be considered fast readers.