UNEC-də “Azərbaycanın Alban Xristian mirası – Xudavəng məbədi” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib
25 YANVAR 2021 | VIEWS:
UNEC Multikulturalizm Mərkəzi və UNEC Tədqiqat Mərkəzlərinin işinin əlaqələndirilməsi və təşkili şöbəsinin təşkilatçılığı ilə “Azərbaycanın Alban Xristian mirası – Xudavəng məbədi”  mövzusunda  beynəlxalq konfrans keçirilib.
UNEC Tədqiqat mərkəzlərinin işinin əlaqələndirilməsi və təşkili şöbəsinin müdiri Rəna Hüseynovanın moderatorluğu ilə keçirilən konfransda Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun rektoru Aqil Şirinov mövzunun aktuallığına diqqət çəkərək, Kəlbəcərdə olan Xudavəng Alban məbədinin Azərbaycanın ən böyük monastır kompleksi olduğunu bildirib. Azərbaycanın multikultural xalq olduğuna diqqət çəkən rektor, min ildən çoxdur ki, xalqımız tərəfindən Xudavəng məbədinin qorunub saxlanılmasının bunun bariz nümunələrindən biri olduğunu deyib. A.Şirinov işğal altında olan torpaqlarımızın azad olunması nəticəsində Xudavəng monastrının da əsl sahiblərinə geri qayıtdığını vurğulayaraq, bu məbədin təkcə ölkəmizin deyil,  bütün dünyanın ən önəmli məbədlərindən biri kimi ziyarət ediləcəyini bildirib.
UNEC Multikulturalizm Mərkəzinin rəhbəri, professor Məhəbbət Paşayeva Qafqaz Albaniyası abidələrinin Azərbaycan xalqının tarixi-mədəni mirası olduğuna diqqət çəkərək, ermənilərin xüsusilə XX əsrin sonlarından Azərbaycan qarşı işğal siyasətinə başlamasının, əsrlərlə qoruyub saxladığımız tarixi abidələrin çoxunun məhvinə səbəb olduğunu, 30 ilə yaxın erməni işğalı altında qalmış 1000-dən artıq tarixi abidələrmizin, o cümlədən alban məbədlərimizin ermənilər tərəfindən vəhşicəsinə dağıdılaraq viran edildiyini, qalanlarının isə saxtalaşdırılaraq, erməni kilsəsi kimi təqdim edildiyini deyib. O, Ali Baş Komandan İlham Əliyev və şanlı ordumuz sayəsində 44 günlük müharibədə doğma torpaqlarımızla birlikdə, tarixi abidələrimizin də işğaldan azad edildiyini bildirərək, Qarabağ abidələri və tarixi haqda həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə catdırılacağını vurğulayıb. Qarabagın qısa müddətdə Azərbaycanın digər bölgələri kimi, multukultural dəyərlər məkanına çevriləcəyindən əminliyini ifadə edib.
Türkiyə Mardin-Diyarbakır Metropoliti Saliba Özmen Alban kilsəsinin  Türkiyədəki qədim süryani kilsəsi ilə tarixi baglarından bəhs etmiş,  Azərbaycanın Xudavəng monastırı kimi bir çox alban kilsələrinin inanc turizminin inkişafı üçün cox böyük bir zənginlik olduğunu vurgulayıb. Alban kilsəsinin yenidən bərpa edilməsi yolunda udi alban kilsəsinə  yaxından kömək etməyə hazır olduqlarını bildirən Mitropolit  Azərbaycan dövlətinin  Udi alban xristianlarını qoruması, Xudavəng monastırı kimi bir çox kilsələrə və  məscidlərə  eyni dərəcədə qaygı və diqqət göstərməsinə görə Azərbaycanın  Prezidenti  İlham Əliyevə  təşəkkürünü bildirib.
Azərbaycan Respublikasının Alban-Udi Xristian dini icmasının sədri Robert Mobili Kəlbəcərin incisi olan, udilər üçün xüsusi yeri olan Xudavəng məbədinin Azərbaycan tarixindəki zəngin mədəni irsindən danışıb. Bu gün dövlətimizin himayəsində olan həmin məbədlərimizin yenidən bərpa olunacağını, qısa zamanda bu alban məbədlərinin həm ziyarətgah, həm də turizm üçün bütün dünyaya açıq olacağını deyib.
Xudavəng monastırının vaizi Rafik Danakari monastrın öz sahiblərinə geri qayıtmasından böyük qürur hissi keçirdiyini bildirib. Uzun illərin həsrətindən sonra doğma monastırda dua etdiklərinin sevincini yaşadığını deyib.
Volqoqrad Dövlət Qulluğu Akademiyasının Tarix və siyasət nəzəriyyəsi kafedrasının professoru Riçard Danakari, Kanada Toronto Universiteti, Emmanuel Kollecinin professoru Nazilə İsgəndərova, Niderland Azərbaycan Mədəniyyət evinin sədri Elxan Mirhəşimli, Niderland Azərbaycan Mədəniyyət evinin mətbuat katibi Lalə Aydəmirova Azərbaycan həqiqətlərinin dünyaya çatdırılması, eləcə də mədəni-tarixi irsinin dünyaya tanıdılması istiqamətində görülən tədbirlərdən söz açaraq, təkliflərlə çıxış ediblər.
Çıxışlarda Qafqaz Albaniyası irsinin Kanadada, Avropada tanıdılması, UNEC Multikulturalizm Mərkəzinin apardığı tədqiqatların xarici mediada işıqlandırılması məqsədilə əməkdaşlıq əlaqələrini genişləndirmək, Avropa  universitetləri ilə birgə konfranslar təşkil etmək, təklif olunub. Eləcə də həm Avropa, həm də azərbaycanlı gənclərin Qafqaz Albaniyası irsi ilə baglı  maarifləndirilməsi  istiqamətində də əməkdaşlığım vacibliyi vurğulanıb.
Sonda professor Məhəbbət Paşayeva konfrans iştirakçıları tərəfindən səsləndirilən təkliflərin  dəyərləndiriləcəyini bildirib.

В UNEC состоялась международная конференция на тему «Албанское христианское наследие Азербайджана – храм Худаванг»
25 ЯНВАРЯ 2021 | VIEWS:
При организационной поддержке Центра мультикультурализма UNEC и отдела координации и организации работ исследовательских центров UNEC состоялась международная конференция на тему «Албанское христианское наследие Азербайджана – храм Худаванг».
На конференции, состоявшейся при модераторстве директора отдела координации и организации работ исследовательских центров UNEC Рены Гусейновой, выступил ректор Азербайджанского института теологии Агиль Ширинов, обратив внимание на актуальность темы,  и отметил, что Албанский храм в Кельбаджарах является самым большим комплексом монастырей в Азербайджане. Ректор отметил, что мультикультурализм национальное отличие азербайджанского народа, примером этому служит сохранение храма Худаванг нашим народом на протяжении более тысячи лет.  А.Ширинов подчеркнул, что в результате освобождения оккупационных земель монастырь Худаванг был возвращен настоящим владельцам, и отметил, что этот храм будут посещать не только как важный храм нашей страны, но и всего мира.
Руководитель Центра мультикультурализма UNEC, профессор Махаббат Пашаева обратила внимание, что памятники Кавказской Албании являются историко-культурным наследием азербайджанского народа, отметила, что начатая армянами политика оккупации Азербайджана особенно в конце  XX века, привела к разрушению многих исторических памятников, которые мы сохранили на протяжении веков, более 1000 исторических памятников, в том числе албанские храмы, находящиеся под армянской оккупацией около 30 лет, были жестоко уничтожены армянами, а остальные были сфальсифицированы и представлены как армянские церкви.  Она отметила, что благодаря Верховному главнокомандующему Ильхаму Алиеву и нашей славной армии в 44-дневной войне наряду с нашими родными землями были освобождены от оккупации исторические памятники, и подчеркнула, что правда о памятниках и истории Карабаха будет доведена до мировой общественности. Она выразила уверенность в том, что Карабах, как и другие регионы Азербайджана, станет местом мультикультуральных  ценностей.
Митрополит Мардина и Диярбакыра Салиба Озмен Турция рассказал об исторических связях Албанской церкви с древней ассирийской церковью в Турции, подчеркнул, что многие албанские церкви такие как монастырь Худаванг являются большим богатством для развития религиозного туризма. Митрополит выразил готовность оказать поддержку албано-удинской церкви в восстановлении Албанской церкви, выразил благодарность Президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву за защиту азербайджанским государством албано-удинского христианства,  также оказание такой же заботы и внимания многим церквям и мечетям как монастырю Худаванг.
Председатель албано-удинской христианской общины Азербайджанской Республики Роберт Мобили  рассказал о богатом культурном наследии в истории Азербайджана, храме Худаванг, жемчужине Кельбаджара, имеющем особое место для удинцев. Он отметил, что сегодня эти храмы, находящиеся под эгидой нашего государства, будут вновь восстановлены,  вскоре эти албанские храмы будут открыты для всего мира как для паломничества, так и для туризма.
Проповедник монастыря Худаванг Рафик Данакари отметил, что испытывает чувство большой гордости возвращением монастыря его владельцам. Он отметил, что после долгих лет тоски испытывает радость совершением  молитв в родном монастыре.
Профессор кафедры Истории и теории политики Волгоградской академии государственной службы Ричард Данакари, профессор колледжа Эммануэль Назиля Искендерова, университет Торонто, Канада, председатель «Дома культуры Азербайджана в Нидерландах» Эльхан Мирхашимли, пресс-секретарь «Дома культуры Азербайджана в Нидерландах» Лала Айдамирова рассказав о работах по доведению до мировой общественности правды об Азербайджане, а также признанию культурно-исторического наследия в мире,  внесли предложения.
В выступлениях было предложено в целях признания наследия Кавказской Албании в Канаде, Европе, освещения в зарубежной медиа исследований, проводимых Центром мультикультурализма UNEC, расширять сотрудничество, организовывать совместные конференции с университетами Европы. Также было подчеркнуто о важности сотрудничества в направлении просвещения молодежи Европы и Азербайджана о наследии Кавказской Албании.
В конце профессор Махаббат Пашаева отметила, что все предложения, озвученные участниками конференции, будут оценены.