UNEC-də “Azərbaycanın Alban Xristian mirası – Xudavəng məbədi” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib
25 YANVAR 2021 | VIEWS:
UNEC Multikulturalizm Mərkəzi və UNEC Tədqiqat Mərkəzlərinin işinin əlaqələndirilməsi və təşkili şöbəsinin təşkilatçılığı ilə “Azərbaycanın Alban Xristian mirası – Xudavəng məbədi”  mövzusunda  beynəlxalq konfrans keçirilib.
UNEC Tədqiqat mərkəzlərinin işinin əlaqələndirilməsi və təşkili şöbəsinin müdiri Rəna Hüseynovanın moderatorluğu ilə keçirilən konfransda Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun rektoru Aqil Şirinov mövzunun aktuallığına diqqət çəkərək, Kəlbəcərdə olan Xudavəng Alban məbədinin Azərbaycanın ən böyük monastır kompleksi olduğunu bildirib. Azərbaycanın multikultural xalq olduğuna diqqət çəkən rektor, min ildən çoxdur ki, xalqımız tərəfindən Xudavəng məbədinin qorunub saxlanılmasının bunun bariz nümunələrindən biri olduğunu deyib. A.Şirinov işğal altında olan torpaqlarımızın azad olunması nəticəsində Xudavəng monastrının da əsl sahiblərinə geri qayıtdığını vurğulayaraq, bu məbədin təkcə ölkəmizin deyil,  bütün dünyanın ən önəmli məbədlərindən biri kimi ziyarət ediləcəyini bildirib.
UNEC Multikulturalizm Mərkəzinin rəhbəri, professor Məhəbbət Paşayeva Qafqaz Albaniyası abidələrinin Azərbaycan xalqının tarixi-mədəni mirası olduğuna diqqət çəkərək, ermənilərin xüsusilə XX əsrin sonlarından Azərbaycan qarşı işğal siyasətinə başlamasının, əsrlərlə qoruyub saxladığımız tarixi abidələrin çoxunun məhvinə səbəb olduğunu, 30 ilə yaxın erməni işğalı altında qalmış 1000-dən artıq tarixi abidələrmizin, o cümlədən alban məbədlərimizin ermənilər tərəfindən vəhşicəsinə dağıdılaraq viran edildiyini, qalanlarının isə saxtalaşdırılaraq, erməni kilsəsi kimi təqdim edildiyini deyib. O, Ali Baş Komandan İlham Əliyev və şanlı ordumuz sayəsində 44 günlük müharibədə doğma torpaqlarımızla birlikdə, tarixi abidələrimizin də işğaldan azad edildiyini bildirərək, Qarabağ abidələri və tarixi haqda həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə catdırılacağını vurğulayıb. Qarabagın qısa müddətdə Azərbaycanın digər bölgələri kimi, multukultural dəyərlər məkanına çevriləcəyindən əminliyini ifadə edib.
Türkiyə Mardin-Diyarbakır Metropoliti Saliba Özmen Alban kilsəsinin  Türkiyədəki qədim süryani kilsəsi ilə tarixi baglarından bəhs etmiş,  Azərbaycanın Xudavəng monastırı kimi bir çox alban kilsələrinin inanc turizminin inkişafı üçün cox böyük bir zənginlik olduğunu vurgulayıb. Alban kilsəsinin yenidən bərpa edilməsi yolunda udi alban kilsəsinə  yaxından kömək etməyə hazır olduqlarını bildirən Mitropolit  Azərbaycan dövlətinin  Udi alban xristianlarını qoruması, Xudavəng monastırı kimi bir çox kilsələrə və  məscidlərə  eyni dərəcədə qaygı və diqqət göstərməsinə görə Azərbaycanın  Prezidenti  İlham Əliyevə  təşəkkürünü bildirib.
Azərbaycan Respublikasının Alban-Udi Xristian dini icmasının sədri Robert Mobili Kəlbəcərin incisi olan, udilər üçün xüsusi yeri olan Xudavəng məbədinin Azərbaycan tarixindəki zəngin mədəni irsindən danışıb. Bu gün dövlətimizin himayəsində olan həmin məbədlərimizin yenidən bərpa olunacağını, qısa zamanda bu alban məbədlərinin həm ziyarətgah, həm də turizm üçün bütün dünyaya açıq olacağını deyib.
Xudavəng monastırının vaizi Rafik Danakari monastrın öz sahiblərinə geri qayıtmasından böyük qürur hissi keçirdiyini bildirib. Uzun illərin həsrətindən sonra doğma monastırda dua etdiklərinin sevincini yaşadığını deyib.
Volqoqrad Dövlət Qulluğu Akademiyasının Tarix və siyasət nəzəriyyəsi kafedrasının professoru Riçard Danakari, Kanada Toronto Universiteti, Emmanuel Kollecinin professoru Nazilə İsgəndərova, Niderland Azərbaycan Mədəniyyət evinin sədri Elxan Mirhəşimli, Niderland Azərbaycan Mədəniyyət evinin mətbuat katibi Lalə Aydəmirova Azərbaycan həqiqətlərinin dünyaya çatdırılması, eləcə də mədəni-tarixi irsinin dünyaya tanıdılması istiqamətində görülən tədbirlərdən söz açaraq, təkliflərlə çıxış ediblər.
Çıxışlarda Qafqaz Albaniyası irsinin Kanadada, Avropada tanıdılması, UNEC Multikulturalizm Mərkəzinin apardığı tədqiqatların xarici mediada işıqlandırılması məqsədilə əməkdaşlıq əlaqələrini genişləndirmək, Avropa  universitetləri ilə birgə konfranslar təşkil etmək, təklif olunub. Eləcə də həm Avropa, həm də azərbaycanlı gənclərin Qafqaz Albaniyası irsi ilə baglı  maarifləndirilməsi  istiqamətində də əməkdaşlığım vacibliyi vurğulanıb.
Sonda professor Məhəbbət Paşayeva konfrans iştirakçıları tərəfindən səsləndirilən təkliflərin  dəyərləndiriləcəyini bildirib.

UNEC hosts an international conference on “Azerbaijan’s Albanian Christian heritage – Khudaveng monastery”
25 JANUARY 2021 | VIEWS:
521
An international conference on “Azerbaijan’s Albanian Christian heritage – Khudaveng monastery” has been organized by UNEC Center for Multiculturalism and the department for Coordination and Organization of UNEC Research Centers.
At the conference moderated by Rena Huseynova, head of Coordination and Organization of UNEC Research Centers, the rector of Azerbaijan Institute of Theology Agil Shirinov drew attention to the urgency of the issue, noting that Khudaveng Albanian monastery in Kalbajar is the largest monastery complex in Azerbaijan . Noting that Azerbaijan is a multicultural nation, the rector said that the preservation of Khudaveng temple by our people for more than thousand years is one of the clear examples of this. A. Shirinov stressed that as a result of the liberation of our occupied lands, Khudavang Monastery has returned to its rightful owners, adding that this temple will be visited not only as the monastery of our country, but as one of the most important temples in the world.
Professor Mahabbat Pashayeva, head of the UNEC Center for Multiculturalism drew attention to the fact that the monuments of Caucasian Albania are the historical and cultural heritage of the Azerbaijani people  and noted that Armenians have begun their occupation policy against the Azerbaijanis  since the late XXs, many of the historical monuments we have preserved for centuries have been destroyed, more than 1,000 of our historical monuments, including Albanian temples, which have been under Armenian occupation for nearly 30 years, have been savagely destroyed by Armenians, and the rest have been falsified and presented as Armenian churches. He noted that thanks to the Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev and our glorious army, along with our native lands, our historical monuments had been liberated during the 44-day war, emphasizing that the truth about Karabakh monuments and history would be conveyed to the world community. She expressed confidence that Karabakh, like other regions of Azerbaijan, will soon become a place of multicultural values.
Turkish Mardin-Diyarbakir Metropolitan Saliba Ozmen spoke about the historical ties of the Albanian Church with the ancient Assyrian Church in Turkey, emphasizing that many Albanian churches, such as the Khudaveng Monastery in Azerbaijan, are a great wealth for the development of religious tourism. Expressing readiness to closely assist Albanian Church in the restoration of the Albanian-Udi Church, the metropolitan thanked Azerbaijani President Ilham Aliyev for protecting Albanian-Udi Christians and paying equal attention to many churches and mosques, including Khudaveng Monastery.
Chairman of the Albanian-Udi Christian Religious Community of the Republic of Azerbaijan Robert Mobili spoke about the rich cultural heritage of the Khudaveng Monastery, the pearl of Kalbajar and a special place for Udi in the history of Azerbaijan. He said that today these temples under the auspices of our state will be restored, and soon these Albanian temples will be open to the world for both pilgrimage and tourism.
Rafik Danakari, the preacher of Khudavang Monastery, said he was very proud of the return of the monastery to its owners. He said that after many years of longing, he experienced the joy of praying in his native monastery.
Richard Danakari, Professor of the department of History and Political Theory, Volgograd Academy for Civil Service, Nazila Isgandarova, Professor of Emmanuel College, University of Toronto, Canada, Elkhan Mirhashimli, Chairman of the Azerbaijani House of Culture in the Netherlands, Lala Aydamirova, Press Secretary of the Azerbaijani House of Culture in the Netherlands spoke about the measures taken to introduce it to the world and made proposals.
In their speeches, they proposed to expand cooperation in order to promote the heritage of Caucasian Albania in Canada and Europe, to cover the research conducted by the UNEC Center for Multiculturalism in foreign media, to organize joint conferences with European universities. They also stressed the importance of cooperation in educating both European and Azerbaijani youth about the heritage of Caucasian Albania.
In conclusion, Professor Mahabbat Pashayeva said that all the proposals voiced by the conference participants would be evaluated.