UNEC-də beynəlxalq konfrans
Sentyabrın 28-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) “Beynəlxalq iqtisadi və inzibati perspektivlər: Yeni regional baxışlar” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib. UNEC və Türkiyənin Süleyman Dəmirəl Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən konfrans Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin bərpasının iyirmi beşinci ildönümünə həsr olunub. Beynəlxalq tədbirə12 ölkənin 54 universitetindən 187 nümayəndə heyəti qatılıb.
Konfransı giriş sözü ilə açan UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpasının 25 illik tarixinə qısa nəzər salaraq, bu dövr ərzində ölkəmizin əldə etdiyi nailiyyətlərdən danışıb. Bildirib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyevin həyata keçirdiyi uğurlu iqtisadi siyasət nəticəsində Azərbaycan bu gün dünyanın qüdrətli dövlətlərindən birinə çevrilib. Rektor  vurğulayıb ki, ölkənin gələcək iqtisadi inkişafı qeyri-neft sektoru ilə sıx bağlıdır: “Qeyri-neft ixracını artırmaq üçün qlobal bazarların təsirləri nəzərə alınmalı, ölkənin real istehsal gücü əsas götürülməlidir”.
Konfransın əhəmiyyətinə xüsusi diqqət çəkən Ə. Muradov qeyd edib ki, bu gün keçirilən beynəlxalq konfransda Azərbaycanın iqtisadi inkişafı ilə bağlı bir sıra mövzular, eləcə də dünya iqtisadiyyatında baş verən proseslər və onların həlli yolları  müzakirəyə çıxarılacaq. Rektor onu da əlavə edib ki, mövcud problemlərin həlli yolları təkcə iqtisadçılardan deyil, eyni zamanda elm xadimlərinin, alimlərin birgə əməkdaşlığından da asılıdır.
Ə.Muradov konfransın universitetlər arasında əlaqələrin dərinləşdirilməsində mühüm rol oynayacağını iştirakçıların diqqətinə çatdırıb, onları Türk Dünyası İqtisadçıları Birliyi ilə sıx əməkdaşlığa dəvət edib.
Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri, akademik Ziyad Səmədzadə müstəqilliyin bərpasından ötən 25 il ərzində ölkə iqtisadiyyatının keçdiyi yoldan və qazanılan uğurlardan danışıb. Konfransın dünyanın aparıcı universitetləri ilə əlaqələrinin möhkəmlənməsində əhəmiyyətini vurğulayan akademik  bildirib ki, belə bir möhtəşəm tədbirin UNEC-də keçirilməsi İqtisad Universitetinin əldə etdiyi uğurların nəticəsidir. Dünyanın 54 universitetinin nümayəndələrinin UNEC-də bir araya gəlməsi ölkənin milli maraqları ilə yanaşı, beynəlxalq maraqlara da cavab verir.
AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunun direktoru, professor Nazim İmanov məzunu olduğunu İqtisad Universitetinin dünyanın nüfuzlu beynəlxalq elmi konfransına ev sahibliyi etməsini yüksək qiymətləndirib.
Azərbaycanın müstəqillik tarixindən danışan alim bildirib ki, bu yolda əldə edilən ən böyük nailiyyətlərimizdən biri iqtisadi istiqlaliyyətin qazanılmasıdır.
Türk Dünyası Araşdırmaları Vəqfinin rəhbəri Közhan Yazgan Azərbaycan-Türkiyə münasibətlərinin sürətli və hərtərəfli inkişafında iqtisadi əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayıb. Hər iki ölkə arasında  qardaşlıq, dostluq əlaqələrindən  söhbət açaraq, bu əlaqələrin gündən-günə daha da sürətlə inkişaf etdiyini söyləyib. K.Yazgan müstəqillik əldə etmiş Azərbaycanın qısa zaman kəsiyində yüksək uğur qazanmasını ölkənin iqtisadi, siyasi strategiyasının düzgün aparılması ilə əlaqələndirib.
Azərbaycan Türkiyə İş Adamları Birliyinin (ATİB) sədri Cemal Yangın iş adamlarının ali məktəblərlə sıx əməkdaşlıq etməsinin vacibliyindən, professor-müəllim heyətinin əhatəsində olmağının rolundan danışıb. Universitet mühitindən uzaq olan iş adamının öz çərçivəsindən kənara çıxa bilməyəcəyini vurğulayıb. ATİB sədri Azərbaycanla Türkiyə universitetləri arasında birgə əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsində konfransın mühüm rol oynayacağını bildirib.
Beynəlxalq konfrans çərçivəsində Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti ilə Türkiyənin Süleyman Dəmirəl Universiteti arasında magistratura pilləsində ikili diplom razılaşması əldə edilib.
Konfransın Elm Komitəsi tərəfindən seçilmiş elmi işlərin məruzəsi və müzakirəsi panel və seksiyalarda davam edib. 30-dan artıq seksiyada 200-ə yaxın elmi məqalənin məruzəsi və müzakirəsinin keçiriləcəyi nəzərdə tutulub. Tədbirdə bir çox nüfuzlu elmi konfransların UNEC-də keçirilməsi təklifi irəli sürülüb. Tədbir sentyabrın 30-a kimi davam edəcək.

Международная конференция в UNEC
28 сентября в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) состоялась международная научная конференция  на тему «Международные экономические и административные перспективы : Новые региональные взгляды». Конференция, состоявшаяся при совместной организационной поддержке UNEC и Турецкого университета имени Сулеймана Демиреля, посвящена двадцать пятой годовщине восстановления государственной независимости Азербайджанской Республики. В международном мероприятии приняли участие 187 представителей из 54 университетов 12 стран.
Конференцию открыл вступительным словом ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов, сделав небольшой экскурс в 25-летнюю историю восстановления государственной независимости Азербайджана, и  рассказав о достижениях, завоевавших нашей страной в течение этого периода. Он отметил, что в результате осуществления Президентом Ильхамом Алиевым, достойным продолжателем Великого вождя Гейдара Алиева успешной экономической политики, сегодня Азербайджан превратился в одну из могучих государств мира. Ректор подчеркнул, что будущее экономическое развитие страны тесно связано с ненефтяным сектором: “Для повышения ненефтяного экспорта необходимо учитывать влияния глобальных рынков, брать за основу реальную производственную силу”.
Обращая особое внимание на значение конференции, А.Мурадов отметил, что на сегодняшней международной конференции будут вынесены на обсуждение ряд тем по развитию экономики Азербайджана, а также происходящие в мире процессы и пути их решения. Ректор также добавил, что пути решения существующих проблем зависят не только от экономистов, но также от деятелей науки, совместного сотрудничества ученых.
А.Мурадов довел до внимания участников, что конференция будет играть важную роль в углублении отношений между университетами, и пригласил их к тесному сотрудничеству с Объединением экономистов тюркского мира.
Председатель комитета по экономике, промышленности и предринимательству Милли Меджлиса, академик Зияд Самедзаде рассказал о путях, пройденных экономикой страны и достигнутых успехах в течение 25 лет, которые прошли со дня восстановления независимости. Академик подчеркнув о значении состоявшейся конференции в усилении отношений с ведущими университетами мира, отметил, что проведение такого замечательного мероприятия в UNEC является результатом достигнутых Экономическим университетом успехов. Сплочение в UNEC представителей из 54 университетов мира наряду с национальными интересами страны, отвечает  международным интересам.
Директор Института экономики АНАН, профессор Назим Иманов, являющийся выпускником университета, высоко оценил оказание гостеприимства Экономическим университетом авторитетной международной научной конференции мира.
Говоря об истории независимости Азербайджана, ученый отметил о наиболее высоком достижении на этом пути, завоевании независимости.
Руководитель Фонда исследований тюркского мира Козхан Язган подчеркнул о значении экономического сотрудничества в интенсивном и всестороннем развитии азербайджано-турецких отношений. Он отметил о братских, дружеских отношениях между обеими странами, которые усиливаются с каждым днем.  Достижение высоких успехов Азербайджаном, завоевавшим за короткий срок независимость, Язган связал с правильным осуществлением экономической, политической стратегии страны.
Председатель Азербайджано-турецкого объединения деловых людей (ATİB) Джемал Янгын рассказал о важности тесного сотрудничества деловых людей с высшими школами, о роли общения с профессорско-преподавательским составом. Он подеркнул, что деловой человек, действующей вдали университетской среды, не может выйти за рамки своего окружения.  Председатель ATİB  отметил, что конференция сыграет важную роль в расширении совместного сотрудничества между университетами Азербайджана и Турции.
В рамках международной конференции между Азербайджанским государственным экономическим университетом и Турецким университетом имени Сулеймана Демиреля подписано соглашение о двойном дипломе на ступени магистратуры.
Доклады и обсуждения научных работ, избранных Ученым комитетом конференции, продолжались на панелях и секциях.  Предусмотрено проведение  докладов и обсуждений около 200 научных статей свыше 30 секций. На мероприятии были выдвинуты предложения о проведении в UNEC многих авторитетных конференций. Мероприятие будет продолжаться до 30 сентября.