UNEC-də Beynəlxalq standartlaşdırma gününə həsr olunan elmi-praktik seminar
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Əmtəəşünaslıq fakültəsində Beynəlxalq Standartlaşdırma gününə həsr olunan elmi-praktik seminar keçirilib. Seminar UNEC-in “Standartlaşma və sertifikasiya” kafedrası və Azərbaycan Texniki Universitetinin “Metrologiya və standartlaşdırma” kafedrası ilə birgə təşkil olunub.
Universitetin Ağsaqqallar Şurasının sədri, “İstehlak mallarının ekspertizası” kafedrasının müdiri,  professor Əli Həsənov iştirakçıları Beynəlxalq Standartlaşdırma günü münasibəti ilə təbrik edərək, Azərbaycan iqtisadiyyatında standartlaşdırma sahəsi ilə məşğul olan mütəxəssislərin üzərinə düşən mühüm vəzifələrdən danışıb.
Fakültə dekanı dosent Tofiq Osmanov son dövrlərdə UNEC-də gedən struktur dəyişiklikləri, Elektron universitet modelinin tətbiqi, professor-müəllimlərin sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılması və pedaqoji fəaliyyətin qiymətləndirilməsi məqsədi ilə differensial əmək haqqı modelinin tətbiqi barədə iştirakçılara məlumat verib.
Beynəlxalq Standartlaşdırma gününün yaranma tarixindən və əhəmiyyətindən danışan “Standartlaşma və sertifikasiya” kafedrasının müdiri, dosent Zabit Aslanov “Metrologiya, standartlaşdırma və sertifikasiya mühəndisliyi” ixtisasının vacibliyi, aparılan kadr hazırlığı, kafedrada yerinə yetirilən elmi-tədqiqat işləri, bu sahə mütəxəssislərinin ölkə iqtisadiyyatının inkişafındakı rolu haqqında tədbir iştirakçılarını məlumatlandırıb.
Elmi-praktik seminarda Texniki Universitetin professor-müəllim heyəti də çıxış edib. Hər iki universitetin müvafiq kafedrasının əməkdaşlığının davam etdirilməsi qərara alınıb.

A Scientific-practical Workshop dedicated to the International Standardization Day at UNEC
A scientific-practical seminar dedicated to the International Standardization Day was held at the School of Commodity Research of Azerbaijan State University of Economics (UNEC). The workshop was jointly organized with the Department of “Metrology and Standardization” of Azerbaijan Technical University and the Department of “Standardization and Certification” of UNEC.
Congratulating the attendees on the International Standardization Day, Chairman of the Universiy’s Elders’ Board, Head of the Department of Examination of Consumer Products, Professor Ali Hasanov spoke about the important tasks entrusted to specialists who are engaged in standardization in Azerbaijan.
The School Dean, Assistant Professor Tofig Osmanov provided the participants with the information about the structural changes happen at UNEC, the application of the Electronic University Model and the Differential Salary System to increase the social welfare of the academic staff and to assess their pedagogical performances.
Speaking about the history and significance of the International Standardization Day, Head of the Department Standardization and Certification”, Assistant Professor Zabit Aslanov delivered the information on the necessity of the major “Metrology, Standardization and Certification Engineering”, carried out cadres’ development, conducted scientific- research works and the field specialists’ role in the economy of the country.
The academic staff of the Technical University also made speeches within the scientific- practical seminar. The decision on continuing the cooperation with the relevant departments of both universities was made.