UNEC-də Beynəlxalq standartlaşdırma gününə həsr olunan elmi-praktik seminar
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Əmtəəşünaslıq fakültəsində Beynəlxalq Standartlaşdırma gününə həsr olunan elmi-praktik seminar keçirilib. Seminar UNEC-in “Standartlaşma və sertifikasiya” kafedrası və Azərbaycan Texniki Universitetinin “Metrologiya və standartlaşdırma” kafedrası ilə birgə təşkil olunub.
Universitetin Ağsaqqallar Şurasının sədri, “İstehlak mallarının ekspertizası” kafedrasının müdiri,  professor Əli Həsənov iştirakçıları Beynəlxalq Standartlaşdırma günü münasibəti ilə təbrik edərək, Azərbaycan iqtisadiyyatında standartlaşdırma sahəsi ilə məşğul olan mütəxəssislərin üzərinə düşən mühüm vəzifələrdən danışıb.
Fakültə dekanı dosent Tofiq Osmanov son dövrlərdə UNEC-də gedən struktur dəyişiklikləri, Elektron universitet modelinin tətbiqi, professor-müəllimlərin sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılması və pedaqoji fəaliyyətin qiymətləndirilməsi məqsədi ilə differensial əmək haqqı modelinin tətbiqi barədə iştirakçılara məlumat verib.
Beynəlxalq Standartlaşdırma gününün yaranma tarixindən və əhəmiyyətindən danışan “Standartlaşma və sertifikasiya” kafedrasının müdiri, dosent Zabit Aslanov “Metrologiya, standartlaşdırma və sertifikasiya mühəndisliyi” ixtisasının vacibliyi, aparılan kadr hazırlığı, kafedrada yerinə yetirilən elmi-tədqiqat işləri, bu sahə mütəxəssislərinin ölkə iqtisadiyyatının inkişafındakı rolu haqqında tədbir iştirakçılarını məlumatlandırıb.
Elmi-praktik seminarda Texniki Universitetin professor-müəllim heyəti də çıxış edib. Hər iki universitetin müvafiq kafedrasının əməkdaşlığının davam etdirilməsi qərara alınıb.

В UNEC научно-практический семинар, посвященный Международному дню стандартизации
На факультете Товароведения Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) состоялся научно-практический семинар, посвященный Международному дню стандартизации.  Семинар состоялся при совместной организационной поддержке  кафедры «Стандартизация и сертификация» UNEC и кафедры «Метрология и стандартизация» Азербайджанского технического университета.
Председатель Совета агсаггалов университета, заведующий кафедрой «Экспертиза потребительских товаров», профессор Али Гасанов поздравив присутствующих с Международным днем стандартизации, рассказал о большой ответственности, выпавшей на долю специалистов, занимающихся сферой стандартизации в экономике Азербайджана.
Декан факультета, доцент Тофик Османов дал информацию участникам мероприятия о происходящих в последнее время в UNEC структурных изменениях, применении Электронной модели университета, с целью улучшения социального состояния профессорско-преподавательского состава и оценки педагогической деятельности применения системы дифференциальной заработной платы.
Выступивший заведующий кафедрой «Стандартизация и сертификация», доцент Забит Асланов рассказал участникам мероприятия об истории создания и значении Международного дня стандартизации, важности специальности «Метрология, стандартизация и сертификация», осуществляемой кадровой подготовке, выполненных на кафедре научно-исследовательских работах, роли специалистов этой сферы в развитии экономики страны.
На научно-практическом семинаре выступил также профессорско-преподавательский состав Технического университета. Было принято решение о продолжении сотрудничества соответствующих кафедр обоих университетов.