UNEC-də “Bilik şəffaf və obyektiv qiymətləndirilməlidir” devizi altında görüşlərə start verilib
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) “Bilik şəffaf və obyektiv qiymətləndirilməlidir” devizi altında görüşlərə start verilib. Təhsil nazirinin “İmtahan sessiyasının təşkili və keçirilməsi barədə” əmrinə əsasən həyata keçirilən ilk görüşdə təhsil mütəxəssisləri və QHT nümayəndələri qış imtahan sessiyasının gedişini izləyiblər.
Əməkdar elm xadimi, professor Şahlar Əsgərov, Azərbaycan Təhsil Şurasının sədri, əməkdar müəllim, pedaqoji elmlər doktoru, professor Əjdər Ağayev, “XXI Əsr” Təhsil Mərkəzi İctimai Birliyinin rəhbəri Etibar Əliyev, Korrupsiyaya Qarşı Mübarizə üzrə QHT-lərin Məlumat və Əməkdaşlıq Şəbəkəsinin koordinatoru Əliməmməd Nuriyev, “Multimedia” İnformasiya Sistemləri Texnologiyaları Mərkəzinin direktoru, Azərbaycan İnternet Forumunun prezidenti Osman Gündüz, “Azad Müəllimlər” Birliyinin sədri Məlahət Mürşüdlü, təhsil üzrə mütəxəssislər Nadir İsrafilov və Böyükağa Mikayıllıdan ibarət nümayəndə heyəti UNEC-in bütün tədris binalarında olublar. İmtahan prosesini yaxından izləyən və tələbələrlə söhbət edən müşahidəçilər sonda UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradovla görüşüblər.
UNEC-in innovativ metodlarla idarə olunduğunu və bunun dövrün tələblərinə cavab verən mütəxəssis hazırlığı üçün mühüm şərtlərdən biri olduğunu bildiriblər. Universitetdə tələbə biliyinin qiymətləndirilməsində yeni mərhələyə qədəm qoyulduğunu müşahidə etdiklərini bildirərək, bu təcrübənin digər ali məktəblərdə də tətbiq olunmasını məqsədəuyğun hesab ediblər. Müşahidəçilər “biliyə düzgün qiymət vermək dövlətə ən böyük xidmətdir” deyərək, həm də UNEC-in elektron universitetə çevrilməsinin dövlətin elektron hökumət siyasətinin həyata keçirilməsinə dəstək olduğunu vurğulayıblar. 500 tələbənin bir saat ərzində imtahan verməsi və elektron apellyasiyanın tələbənin vaxtına qənaət etməsi üçün mühüm amil olduğunu da qeyd ediblər.
UNEC-də qış imtahan sessiyası fevralın 1-dək davam edəcək. Sessiya boyunca tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində obyektivliyin təmin edilməsi, şəffaflığın qorunması məqsədilə ictimaiyyət nümayəndələrinin müşahidəçi qismində iştirakı üçün bütün şərait yaradılıb.

В UNEC проходят встречи под девизом «Знание должно оцениваться прозрачно и объективно»
В Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) проходят встречи под девизом «Знание должно оцениваться прозрачно и объективно». В соответствии с приказом министра образования «Об организации и проведении экзаменационной сессии» на первой встрече специалисты по образованию и представители НГО наблюдали за ходом зимней экзаменационной сессии.
Представители в составе заслуженного деятеля науки, профессора Шахлара Аскерова, председателя Совета образования Азербайджана, заслуженного преподавателя, доктора педагогических наук, профессора Аждара Агаева, руководителя Общественного объединения центра образования “XXI век”Этибара Алиева, координатора по сети информации  и сотрудничества НГО по Борьбе с коррупцией Алимамеда Нуриева, директора Центра системы информационных технологий «Мультимедиа», президента Интернет форума Азербайджана Османа Гюндюза, председателя объединения «Независимые преподаватели» Малахат Мюршюдли, специалистов по образованию Надира Исрафилова и Бёюкага Микила побывали во всех учебных корпусах  UNEC. Наблюдатели внимательно следили за процессом экзамена, побеседовали со студентами и в конце встретились с ректором UNEC, профессором Адалят Мурадовым.
Отметили, что UNEC управляется инновационными методами и является одним из важных условий подготовки специалистов, отвечающих требованиям эпохи. Подчеркивая, что это является новым этапом на пути оценки студентов, посчитали целесообразным применение его в других вузах. Наблюдатели отметили, что «правильная оценка знания является самой большой услугой государству», а также превращение  UNEC в электронный университет является поддержкой в осуществлении государством электронной правительственной политики. Также было отмечено, для сдачи экзаменов 500 студентами в течение одного часа и экономии времени студента аппеляционной комиссией является важным фактором.
В UNEC зимняя экзаменационная сессия будет продолжаться до 1 февраля. С целью обеспечения объективной оценки знаний студентов, и соблюдения прозрачности созданы все условия для участия представителей общественности в качестве наблюдателей.