UNEC növbəti dəfə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) modelinin “ECOSOC” şurasının formatında keçirilən konfransa ev sahibliyi edib. Konfransın əsas müzakirə mövzusu UNİCEF-də: “Gənclərin terrorist təşkilatlarına qoşulmasının qarşısını almaq üçün təhsilin dəstəklənməsi” və Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı üzrə: “Qanunsuz narkotik ticarəti səbəbindən yaranan xəstəliklərlə mübarizədə üçün beynəlxalq əməkdaşlıq” olub.
Gənclər və İdman Nazirliyi ilə UNEC-in “UNEC Model UN” Klubunun birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən konfrans ölkənin bütün ali təhsil müəssisələrində təhsil alan 100-dən artıq yerli və əcnəbi tələbəni bir araya toplayıb.
Simulyasiya konfransı zamanı formata uyğun olaraq tələbələr əvvəlcədən onlara verilən mövzular üzrə araşdırma aparıblar. 100 “nümayəndə” heyəti təmsil etdikləri ölkələrin iqtisadi durumu, səhiyyəsi, bu sahədə ortaya çıxan problemlərə münasibətlərini bildiriblər və onun həllinə dair tədbirlər planı hazırlayıblar. Digər tələbələr isə terrorizmlə mübarizədə təhsilin roluna dair fikirlərini ifadə ediblər. Sonda qətnamə qəbul edilib.
Gərgin müzakirə şəraitində keçən iki günlük konfransın iştirakçıları sertifikatlarla təltif edilib.UNİCEF komitəsinin ABŞ təmsilçisi Türkan Muxtarova, ÜST komitəsində isə Leyla Maqsud “Ən yaxşı təmsilçi” nominasiyası üzrə təltif edilib. “Ən yaxşı debatçı” kriteriyasında UNEC tələbəsi Məryəm Bababəyli və ADA universitetinin tələbəsi İrlan Şokulov fərqləniblər.
UNEC-in Rus İqtisadiyyat məktəbinin direktoru, dos. Mənsur Bərxudarov bildirib ki, bu formatda tədbirlər tələbələri bir araya toplayaraq, onları dünyada baş verən proseslərə cəlb edir, BMT-nin iş prinsipləri ilə yaxından tanış edir və bu sahədə peşəkar kadrların yetişməsinə  töhfə verir.
Gənclər və İdman Nazirliyinin nümayəndəsi Azər Abasəliyev MUN Azərbaycan hərəkatının inkişafından danışaraq konfransın gəncləri qlobal prosesləri daha yaxından izləməyə imkan yaratdığını qeyd edib.

В UNEC состоялась конференция модели ООН в формате совета “ECOSOC”
UNEC в очередной раз стал хозяином конференции модели Организации объединенных наций (ООН), проведенной в формате совета “ECOSOC”.  Основной темой конференции в UNİCEF являлось: «Поддержка образования для предотвращения молодежи от террористских организаций» и по Всемирной организации здравоохранения: «Международное сотрудничество для борьбы с заболеваниями, возникающими по причине незаконной торговли наркотиками».
Конференция, состоявшаяся при совместной организационной поддержке Министерства молодежи и спорта,  и Клуба “UNEC Model UN” UNEC, сплотила более 100 местных и иностранных студентов, обучающихся во всех высших учебных заведениях страны.
Во время конференции симуляции согласно формату студенты провели исследование по заранее предложенным им темам.  Представители  100 стран выразили отношение к экономическому состоянию, здравоохранению  страны, которую представляют, проблемам, возникающим в этой сфере, и разработали план мероприятий по их решению.  Другие студенты выразили свои мнения о роли образования в борьбе с терроризмом. В конце была принята резолюция.
Участникам двухдневной конференции, которая проходила в условиях напряженного обсуждения, были вручены сертификаты., Представитель США комитета UNİCEF Туркан Мухтарова, а в комитете ÜST Лейла Магсуд награждены по номинации «Лучший представитель». По критерии «Лучший дебатер» отличились студентка UNEC Марьям Бабабейли и студент университета АДА Ирлан Шокулов.
Директор Русской школы экономики UNEC, доц.Мансур Бархударов отметил, что проведенные в таком формате мероприятия сплачивая студентов, привлекают их к происходящим в мире процессам, близко знакомят с принципом работы ООН и вносят вклад в воспитание профессиональных кадров в этой сфере.
Представитель Министерства молодежи и спорта Азер Абасалиев, говоря о развитии азербайджанского движения MUN, отметил, что конференция дает возможность молодежи ближе ознакомиться с глобальными процессами.