UNEC növbəti dəfə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) modelinin “ECOSOC” şurasının formatında keçirilən konfransa ev sahibliyi edib. Konfransın əsas müzakirə mövzusu UNİCEF-də: “Gənclərin terrorist təşkilatlarına qoşulmasının qarşısını almaq üçün təhsilin dəstəklənməsi” və Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı üzrə: “Qanunsuz narkotik ticarəti səbəbindən yaranan xəstəliklərlə mübarizədə üçün beynəlxalq əməkdaşlıq” olub.
Gənclər və İdman Nazirliyi ilə UNEC-in “UNEC Model UN” Klubunun birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən konfrans ölkənin bütün ali təhsil müəssisələrində təhsil alan 100-dən artıq yerli və əcnəbi tələbəni bir araya toplayıb.
Simulyasiya konfransı zamanı formata uyğun olaraq tələbələr əvvəlcədən onlara verilən mövzular üzrə araşdırma aparıblar. 100 “nümayəndə” heyəti təmsil etdikləri ölkələrin iqtisadi durumu, səhiyyəsi, bu sahədə ortaya çıxan problemlərə münasibətlərini bildiriblər və onun həllinə dair tədbirlər planı hazırlayıblar. Digər tələbələr isə terrorizmlə mübarizədə təhsilin roluna dair fikirlərini ifadə ediblər. Sonda qətnamə qəbul edilib.
Gərgin müzakirə şəraitində keçən iki günlük konfransın iştirakçıları sertifikatlarla təltif edilib.UNİCEF komitəsinin ABŞ təmsilçisi Türkan Muxtarova, ÜST komitəsində isə Leyla Maqsud “Ən yaxşı təmsilçi” nominasiyası üzrə təltif edilib. “Ən yaxşı debatçı” kriteriyasında UNEC tələbəsi Məryəm Bababəyli və ADA universitetinin tələbəsi İrlan Şokulov fərqləniblər.
UNEC-in Rus İqtisadiyyat məktəbinin direktoru, dos. Mənsur Bərxudarov bildirib ki, bu formatda tədbirlər tələbələri bir araya toplayaraq, onları dünyada baş verən proseslərə cəlb edir, BMT-nin iş prinsipləri ilə yaxından tanış edir və bu sahədə peşəkar kadrların yetişməsinə  töhfə verir.
Gənclər və İdman Nazirliyinin nümayəndəsi Azər Abasəliyev MUN Azərbaycan hərəkatının inkişafından danışaraq konfransın gəncləri qlobal prosesləri daha yaxından izləməyə imkan yaratdığını qeyd edib.

A Conference in the format of “ECOSOC” Board of the UN Model held at UNEC
UNEC hosts a conference held in the format of “ECOSOC” Board of the United Nations Organization Model once again. The main topics discussed within the Conference were UNICEF: “Promotion of Education to Prevent Young People from joining Terrorist Organizations” and World Health Organization: “International Cooperation in the Fight against Diseases caused by Illegal Drug Trafficking”.
The conference jointly organized by the Ministry of Youth and Sports and UNEC Club “UNEC Model UN” was attended by more than 100 local and overseas students of all higher education institutions of the country.
According to the format students conducted research on the topics given to them in advance during the simulation conference. 100 “representatives” prepared actions plan on the economic status, health, problems of the field of the countries they represent and expressed their opinion on the problems. However other students shared their positions on the role of education in fight against terrorism.
Participants of the two-day tense conference were awarded certificates. The US representative of UNICEF Committee Turkan Mukhtarova and Leyla Magsud of WHO Committee were awarded in the nomination “Best Representative”. UNEC student Maryam Badabayli and the ADA University student Irlan Shokulov were distinguished as the “Best Debaters” of the conference.
Director of the Russian School of Economics of UNEC, Associate Professor Mansur Barkhudarov noted that the events of this format gather students together, involves them in the processes taking place in the world, makes them familiar with the principles of the UN work in this area and contributes to training of skilled cadres.
Speaking about the development of MUN Azerbaijan movement, the representative of the Ministry of Youth and Sports Azer Abasaliyev stressed the conference create opportunity to follow the global processes closely.