UNEC-də dekanlar üçün təlim keçirilir
İyulun 9-da Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) ali təhsil müəssisələrinin dekanları üçün “Tədrisin təşkili” adlı təlim proqramına başlanılıb.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov bildirib ki, universitetin idarəetmə fəlsəfəsinin əsasında dekanların liderliyi dayanır. Təlimin məqsədi universitet tədrisinin dekanlıq səviyyəsində modelini qurmaq, təhsilin keyfiyyətinin artırılmasına xidmət edən kadr potensialının gücləndirilməsi və qarşıya qoyulan vəzifələrin uğurla həyata keçirilməsi üçün zəmin yaratmaqdır. Təlim proqramı dekanların peşəkarlığının, səriştəlilik səviyyəsinin yüksəldilməsinə, sağlam rəqabətin formalaşmasına müsbət təsir edəcək. Dekanların iş prosesində qarşılaşdıqları problemləri birgə müzakirə etmək imkanı yaranacaq. Problem yaradan məqamları aradan qaldırmaq üçün təkliflər hazırlanıb, Təhsil Nazirliyinə göndəriləcək.
Təhsil Nazirliyinin aparat rəhbərinin müavini Yaqub Piriyev Təhsil naziri Mikayıl Cabbarovun təlimləri müsbət dəyərləndirdiyini bildirib. “Azərbaycan Respublikasında Təhsilin İnkişafı üzrə Dövlət Strategiyası” və onun bazasında hazırlanan “Fəaliyyət Planı”na uyğun olaraq, təhsil sahəsində islahatlar aparılır. Artıq bütün ali təhsil müəssisələrinə maliyyə muxtariyyəti verilib. İndi isə akademik muxtariyyətin verilməsi istiqamətində işlər görülür. Universitetlər bu imkanlardan yararlana bilmək üçün hazırlıqlı olmalıdırlar. Bu baxımdan, ali təhsil müəssisələrinin dekanları üçün “Tədrisin təşkili” təlimlərinin əhəmiyyəti böyükdür.
Aparat rəhbəri gələcəkdə belə təlimlərin digər ali təhsil müəssisələrinin dekanlarının da cəlb ediləsinin müsbət nəticə verəcəyini bildirib.
Sonra Y.Piriyev ali təhsil müəssisələrinin bakalavriat və magistratura səviyyələrində kredit sistei ilə tədrisin təşkili haqqında təqdimat ilə çıxış edib.
Təlimdə Bolonya prosesi və Avropa təhsil sisteminin formalaşması, qanunvericilik, ali təhsil müəssisələrində kredit sistemi ilə tədrisin təşkilinə dair normativ-hüquqi sənədlər haqda fikir mübadiləsi aparılacaq. Eyni zamanda, fakültələrdə tədris işinin təşkili və təkmilləşdirilməsi, tədris prosesi, tədris-metodiki təminat, ali təhsil müəssisələrinin bakalavriat və magistratura səviyyələrində təhsil alanların köçürülməsi, xaric edilməsi, bərpa olunması və akademik məzuniyyət götürülməsi və universitetdə nizam-intizam qaydaları barədə müzakirələr keçiriləcək.
Təlimdə UNEC-in dekanları və mərkəz rəhbərləri iştirak edir. Təlimlər beş gün davam edəcək və sonda iştirakçılara sertifikatlar veriləcək.

Training for UNEC Deans
Training Program “Organization of Teaching” for the Deans of the Higher Educational Institutions has started at Azerbaijan State University of Economics (UNEC) on July 9.
UNEC Rector, Dr Adalat Muradov noted that the management philosophy of the University is based on the leadership of Deans. The goal of the training is to build a model of the Dean’s office of university teaching, to strengthen capacity building which serves to improve the quality of education and pave the way for the successful implementation of tasks. The training program will have a positive impact on raising Dean’s level of competency, formation of healthy competition. The opportunity to discuss the problems together encountered in the process of work.
Proposals to overcome the problems generating points will be sent to the Ministry of Education.
The Deputy Head of the office of the Ministry of Education Yagub Piriyev said that the training is positively appreciated by the Minister of Education Mikayil Jabbarov. Reforms in the field of education are being conducted in accordance with the “State Strategy on the Development of Education in the Republic of Education” and the “Actions Plan” prepared on its base. All higher education institutions were assigned financial autonomy. And we are working in the direction of the academic autonomy. Universities should be ready to benefit from this opportunity. In this regard, the “Organization of Teaching” trainings for the Dean of higher institutions are of great importance.
Head of the office noted the other universities’ Deans to be involved to the kind of training to result positively in future.
Then Y. Piriyev made a presentation on organization of teaching with the credit system in undergraduate and graduate levels of higher education institutions.
Views on Bologna process and the formation of the European education system, legislation and regulatory documents on the organization of the education with a credit system will be exchanged. At the same time, discussions on the organization and improvement of the teaching in the Schools, training process, methodological security, transfer, removal and restoration of the students studying in the undergraduate and graduate levels of the higher educational institutions, taking academic leave and university discipline rules are to be made.
UNEC Deans and Heads of the Centers are participating in the training. Training will last 5 days and the participants will be awarded certificates in the end.