UNEC-də dekanlar üçün təlim keçirilir
İyulun 9-da Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) ali təhsil müəssisələrinin dekanları üçün “Tədrisin təşkili” adlı təlim proqramına başlanılıb.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov bildirib ki, universitetin idarəetmə fəlsəfəsinin əsasında dekanların liderliyi dayanır. Təlimin məqsədi universitet tədrisinin dekanlıq səviyyəsində modelini qurmaq, təhsilin keyfiyyətinin artırılmasına xidmət edən kadr potensialının gücləndirilməsi və qarşıya qoyulan vəzifələrin uğurla həyata keçirilməsi üçün zəmin yaratmaqdır. Təlim proqramı dekanların peşəkarlığının, səriştəlilik səviyyəsinin yüksəldilməsinə, sağlam rəqabətin formalaşmasına müsbət təsir edəcək. Dekanların iş prosesində qarşılaşdıqları problemləri birgə müzakirə etmək imkanı yaranacaq. Problem yaradan məqamları aradan qaldırmaq üçün təkliflər hazırlanıb, Təhsil Nazirliyinə göndəriləcək.
Təhsil Nazirliyinin aparat rəhbərinin müavini Yaqub Piriyev Təhsil naziri Mikayıl Cabbarovun təlimləri müsbət dəyərləndirdiyini bildirib. “Azərbaycan Respublikasında Təhsilin İnkişafı üzrə Dövlət Strategiyası” və onun bazasında hazırlanan “Fəaliyyət Planı”na uyğun olaraq, təhsil sahəsində islahatlar aparılır. Artıq bütün ali təhsil müəssisələrinə maliyyə muxtariyyəti verilib. İndi isə akademik muxtariyyətin verilməsi istiqamətində işlər görülür. Universitetlər bu imkanlardan yararlana bilmək üçün hazırlıqlı olmalıdırlar. Bu baxımdan, ali təhsil müəssisələrinin dekanları üçün “Tədrisin təşkili” təlimlərinin əhəmiyyəti böyükdür.
Aparat rəhbəri gələcəkdə belə təlimlərin digər ali təhsil müəssisələrinin dekanlarının da cəlb ediləsinin müsbət nəticə verəcəyini bildirib.
Sonra Y.Piriyev ali təhsil müəssisələrinin bakalavriat və magistratura səviyyələrində kredit sistei ilə tədrisin təşkili haqqında təqdimat ilə çıxış edib.
Təlimdə Bolonya prosesi və Avropa təhsil sisteminin formalaşması, qanunvericilik, ali təhsil müəssisələrində kredit sistemi ilə tədrisin təşkilinə dair normativ-hüquqi sənədlər haqda fikir mübadiləsi aparılacaq. Eyni zamanda, fakültələrdə tədris işinin təşkili və təkmilləşdirilməsi, tədris prosesi, tədris-metodiki təminat, ali təhsil müəssisələrinin bakalavriat və magistratura səviyyələrində təhsil alanların köçürülməsi, xaric edilməsi, bərpa olunması və akademik məzuniyyət götürülməsi və universitetdə nizam-intizam qaydaları barədə müzakirələr keçiriləcək.
Təlimdə UNEC-in dekanları və mərkəz rəhbərləri iştirak edir. Təlimlər beş gün davam edəcək və sonda iştirakçılara sertifikatlar veriləcək.

В UNEC проводятся тренинги для деканов
9 июля в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) была запущена программа обучения «Организация обучения» для заместителей декан высших учебных заведений.
Ректор UNEC  профессор Адалат Мурадов сказал, что в основе  философии управления университета стоит лидерство декан. Цель тренинга является создание модели обучения на уровне деканат, усиление кадрового потенциала для повышения качества образования, и создание предпосылок для успешной реализации поставленных задач.  Программа тренинга окажет положительное влияние на повышение уровня профессионализма и компетентность деканов, формирование здоровой конкуренции. У деканов  будет возможность совместно обсудить проблемы, возникающие в процессе работы. Будут  разработаны предложения, для преодоления проблемных моментов , и они будут направлены в Министерство образования.
Заместитель руководителя аппарата Министерства образования Ягуб Пириев отметил, что министр образования  Микаил Джаббаров положительно эти тренинги. В соответствии с «Национальной стратегией по развитию образования в Азербайджанской Республике» и  подготовленной на ее основе «Плана действий»,  в области образования проводятся реформы. Уже всем высшим учебным заведениям  предоставлена  финансовая автономия. Теперь ведется работа по вопросу академической автономии. Университеты должны быть готовы, чтобы иметь возможность воспользоваться этими возможностями. В связи с этим, тренинги для деканов вузов «Организация обучения» имеет большое значение.
Руководитель аппарата отметил,  что привлечение в будущем, к подобным тренингам, деканов других высших учебных заведений, будет иметь положительные результаты.
Затем Я.Пириев сделал презентацию по организации обучения в кредитной системе на бакалаврском и магистерском уровнях вузов.
На тренинге обменяются мнениями по Болонскому процессу, и формированию европейской системы образования, законодательству, нормативно-правовым документам по организации обучения в вузах в кредитной системе. Также будут обсуждаться организация и совершенствование учебной  работы на факультетах, учебный процесс, учебно-методическое обеспечение, перевод, отчисление,  восстановление и взятие академического отпуска,  правила дисциплины обучающихся на уровнях бакалавра и магистратуры в университете. В тренинге участвуют деканы и руководители Центров  UNEC.  Учения продлятся в течение пяти дней, и в конце,  участникам  будут выданы сертификаты.