UNEC-də dəyirmi masa: “Müasir dövrdə Azərbaycanda pambıqçılığın iqtisadi səmərəliliyi və inkişaf perspektivləri”
07 İYUN 2016 | VIEWS:
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) dəyirmi masa keçirilib. UNEC-in İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tədqiqat İnstitutunun təşkilatçılığı ilə keçirilən dəyirmi masa “Müasir dövrdə Azərbaycanda pambıqçılığın iqtisadi səmərəliliyi və inkişaf perspektivləri” mövzusuna həsr olunub.
Kənd Təsərrüfatı Nazirlyinin İcmallaşdırma və statistik təhlil şöbəsinin müdiri Firdovsi Fikrətzadə Azərbaycanda pambıq istehsalının perspektivi üzrə tədqiqatın nəticələrini təqdim edib. F.Fikrətzadə kənd təsərrüfatının ən gəlirli sahələrindən olan pambıqçılığın inkişafı üçün ölkədə əlverişli iqlim şəraitinin və resursların olduğunu bildirib. Bu sahəyə marağın daha da artırılması məqsədilə stimullaşdırma tədbirlərinin həyata keçirilməsinin, fermerlərə güzəştli kreditlərdən və aqrolizinq xidmətlərindən daha geniş istifadə imkanları yaradılmasının vacibliyini vurğulayıb.

A Round- table discussion held at UNEC: “Economic Efficiency and Development Prospects of Cotton- growing in Azerbaijan in modern times”
07 JUNE 2016 | VIEWS:
A round-table discussion has been held at Azerbaijan State University of Economics (UNEC). The round-table organized by the UNEC’s Scientific-Research Institute of Economic Studies was dedicated to “Economic Efficiency and Development Prospects of Cotton- growing in Azerbaijan in modern times”.
Head of the Department of Generalization and Statistical Analysis of the Ministry of Agriculture Firdovsi Fikretzade presented the results of the study on the prospects of cotton production in Azerbaijan. F.Fikretzade noted that the favorable climate and resources exist in the country for the development of cotton industry which is the most profitable area of agriculture. He has highlighted the importance of the implementation of stimulating measures in order to increase the interest in this area, creating a wider range of access to preferential loans to farmers and leasing services.