UNEC-də differensial əmək haqqı sisteminin nəticələri ictimaiyyətə açıqlanıb
Sentyabrın 16-da Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) differensial əmək haqqı sisteminin 2015/16-cı tədris ili üzrə nəticələri ictimaiyyət nümayəndələrinə açıqlanıb.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov differensial əmək haqqı sistemi barədə məlumat verib. Bildirib ki, ABŞ, Avropa, Türkiyə və Rusiya universitetlərinin təcrübəsinə əsaslanan sistem UNEC-də ilk dəfə ötən tədris ilindən tətbiq olunur. Sistemin tətbiqi “Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası”na uyğun həyata keçirilir. Müəllif Hüquqları Agentliyində qeydiyyatdan keçən sistem, UNEC-in mülkiyyətidir: “Müraciət olunduğu təqdirdə sistemi digər ali təhsil müəssisələrində də qurmağa hazırıq”.
Rektor bildirib ki, əmək haqlarına differensial əlavələrin edilməsində məqsəd pedaqoji heyətin motivasiyasını təmin etmək və müəllimlər arasında rəqabət mühitini gücləndirməkdir. Heyətin xidməti fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi onların universitetdəki elm, tədris və özünüinkişaf fəaliyyət istiqamətləri üzrə həyata keçirilib. Ə.Muradovhər tədris ilində – sentyabrın 1-dən iyunun 30-dək toplanan ballara əsasən, müəllimlərin əmək haqlarına əlavələr olunacağını vurğulayıb. Əlavələr mövcud əmək haqqının 1,2 – 2 misli qədər nəzərdə tutulub. İlk onluğa daxil olan müəllimlərin əmək haqqı 2 dəfə, 11-30-cu yerləri tutan müəllimlərin əmək haqqı 1,7 dəfə, 31-60-cı yerləri tutan müəllimlərin əmək haqqı 1,5 dəfə,61-100-cü yerləri tutan müəllimlərin əmək haqqı isə 1,3 dəfə artırılacaq.
UNEC-də yeniliklərin davam etdiriləcəyini vurğulayan rektor yeni tədris ilində həyata keçiriləcək layihələrdən də söz açıb: “Bu il tədrisin keyfiyyəti ilə birbaşa bağlı olan üç layihəyə start vermişik: “Lider müəllim-Lider universitet” layihəsi 10 nominasiya üzrə UNEC-in 10 lider müəllimini müəyyən edəcək.“Tədrisin keyfiyyəti tələbələrin gözü ilə” layihəsində tələbələrin fikirlərinə üstünlük veriləcək. Üçüncü layihəmizə əsasən isə, 2016/17-ci il tədris ilində UNEC-in dərs prosesi valideynlərin üzünə açıq olacaq”.
Differensial əmək haqqı sisteminin işləmə mexanizmini UNEC-in professor-müəllim heyətinin Xidməti Fəaliyyətini Qiymətləndirmə üzrə Daimi Komissiyasının sədr müavini Elşən Bağırzadə təqdim edib. Bildirib ki, pedaqoji heyət il ərzində xidməti fəaliyyətin qiymətləndirilməsi məqsədilə bütün zəruri məlumatı xüsusi proqram təminatı vasitəsilə sistemə daxil edib. Məlumatları professor-müəllim heyətinin Xidməti Fəaliyyətini Qiymətləndirmə üzrə Daimi Komissiya təhlil edib. Hər müəllim müəyyən bir kafedra və fakültəni təmsil etdiyindən, sistem onların illik xidməti fəaliyyət ballarına uyğun olaraq, UNEC üzrə kafedra və fakültələrin də reytinq siyahılarını hazırlayıb. Sistem 3 istiqamət və 12 kriteriya üzrə 100-dən çox elmi-pedaqoji fəaliyyət əsasında hər bir müəllim üçün “illik xidməti fəaliyyət balı”hesablayıb. Müəllimlərin “illik xidməti fəaliyyət bal”ları ən yüksəkdən ən aşağıya doğru sıralanıb. E.Bağırzadə bildirib ki, “illik xidməti fəaliyyət balı”universitet orta göstəricisinin 50%-dən aşağı olan müəllimlərin fəaliyyəti “qeyri-qənaətbəxş” hesab ediləcək.
Sonra online rejimdə differensial əmək haqqı sisteminin nəticələri açıqlanıb. Sistemdə statistik göstəricilər üzrə müəllimlərin ilk yüzlüyü, fakültə və kafedraların reytinq siyahısı yer alıb. Müəllimlərin reytinq siyahısına İqtisadiyyat və işlətmə kafedrasının müəllimi Nazim Cəfərov liderlik edib. Fakültələrin reytinqində Türk Dünyası İşlətmə, kafedralardan isə İqtisadiyyat və işlətmə kafedrası birinci yerdə qərarlaşıb.
Tədbirdə iştirak edən ictimaiyyət nümayəndələri professor-müəllim heyəti arasında sağlam rəqabət mühitinin formalaşması və stimullaşdırılmasındasistemin tətbiqini müsbət qiymətləndiriblər.

Results of Differential Salary System have been elucidated to Public at UNEC
Results of Differential Salary System on 2015/2016 have been elucidated to public representatives at Azerbaijan State University of Economics (UNEC) on September 16.
UNEC Rector, Professor Adalat Muradov delivered the information about the Differential Salary System. He said the system based on the experience of universities of the US, Europe, Turkey and Russia has been applying at UNEC for the first time from the last academic year. The application of the system has carried out in accordance with the “State Strategy on the Development of Education in the Republic of Azerbaijan”. The system registered in the Copyright Agency is UNEC’s property: “We are ready to set it in other higher educational institutions in case of inquiry”.
Rector noted that the purpose of making differential additions to salaries is to provide the teaching staff’s motivation and to provide the competitive environment among them. The performance related assessment of personnel was carried out on the directions of their scientific, teaching and self- development activities. A.Muradov highlighted that additions will be done to teachers’ salaries for the points gathered from September 1 to July 30. The extra payments are intended to be paid 1, 2-2 times more than a salary. Salaries of top ten teachers will be doubled, teachers occupying 11-30 places will get 1, 7, of 31-60 places 1, 5 and 61-100 1, 3 times more than their salaries.
Emphasizing that the innovations would go on at UNEC Rector spoke about the projects to be implemented in a new academic year: “We’ve launched three projects directly related with the quality of education: the project of “Leader teacher- Leader students” will define 10 leader teachers of UNEC on 10 nominations. Students’ opinions will be preferred in the projects “The quality of education in the eyes of students”. The teaching process of UNEC will be open to parents in 2016/2107 academic year in accordance with the third project”.
The mechanism of the Differential Salary System was presented by the Deputy Chairman of the Permanent Commission on the Performance Related Assessment of UNEC’s academic staff Elshan Baghirzade. He said the teaching staff entered all necessary information with the purpose of the Performance Related Assessment to the system via the special software within a year. The information was analyzed by the Permanent Commission on Performance Related Assessment of the academic personnel. Since every teacher represents a particular chair and a faculty, the system developed the ranking list of the chairs and faculties on UNEC according to their annual performance scores. The system calculated the “annual performance related score” for each teacher according to more than 100 scientific- pedagogical activities in 3 directions on 12 criteria. Teachers’ “annual performance score” are listed from highest to lowest. E.Baghirzade pointed that the performance of teachers whose “annual performance score’’ is below than 50% of the university indicator score will be considered unsatisfactory.
Afterwards the results of the Differential Salary System were elucidated online. Top 100 teachers’ list and the ranking of the chairs and faculties were placed in the system on statistic figures. The academic staff member of the Department of “Economics and Business Administration” Nazim Jafarov leads the teachers’ rating list. The School of Turkic World of Business Administration heads the ranking list of the schools and the Department of “Economics and Business Administration” of the chairs.
The public representatives appreciated the application of the system positively in stimulating and formation of healthy competitive environment among the teaching staff.