UNEC-də Dövlət Müstəqilliyi Günü
Azərbaycanın Şərqdə və islam dünyasında öz müstəqilliyini elan edən ilk demokratik və dünyəvi dövlət olduğunu qeyd edən UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov bildirib ki, ölkəmiz bununla bütün dünyaya müstəqillik prinsipləri və islami dəyərlərin bir-birini tamamladığını göstərib. 26-cı ildönümünü qeyd etdiyimiz müstəqilliyin bərpasının və qorunmasının Ümummilli lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlı olduğunu qeyd edən rektor, bu siyasətin daha da gücləndirilməsi istiqamətində Azərbaycan Prezidentinin apardığı siyasətdən danışıb. Bildirib ki, Ulu Öndərin strategiyasının uğurla davam etdirilməsi nəticəsində Azərbaycan bu gün müstəqil dövlət kimi regionda və dünyada nüfuz sahibidir.
Ölkə başçısının təhsil sahəsində həyata keçirdiyi islahatları diqqətə çatdıran Ə.Muradov bunun bariz nümunəsi kimi Dünya İqtisadi Forumunun “2017-2018 Qlobal Rəqabətlilik Hesabatı”nın reytinqində Azərbaycan təhsilinin keyfiyyətinin daha iki pillə yüksələrək 35-ci yerdə qərarlaşdığını xüsusi vurğulayıb. UNEC-in təhsil islahatları sahəsində öndə olan və bu sahədə iddialı universitet olduğunu, QS Reytinq Agentliyinin 2018-ci il üçün “QS İnkişaf Etməkdə olan Avropa və Mərkəzi Asiya” regionu üzrə reytinqinin nəticələrinin açıqlandığını qeyd edib. UNEC regionun 3000-ə yaxın universiteti arasında ötən illə müqayisədə 30 pillə yüksələrək 161-170 ən yaxşı universitetləri sırasında yer aldığını bildirib. İxtisaslaşmış Azərbaycan universitetləri arasında UNEC-in birinci yerdə olduğunu, iqtisadyönümlu universitetlər arasında isə regionun 4-cü ən yaxşı universiteti statusunu bir daha təsdiqlədiyini vurğulayar, bu uğurun Müstəqillik Gününə təsadüf etməsindən qürur duyduğunu ifadə edib.
UNEC kollektivini müstəqilliyin bərpasının 26-cı ildönümü münasibətilə təbrik edən millət vəkili Zahid Oruc bildirib ki, azadlıq və müstəqillik vətəndaş üçün, millətlər üçün əvəzolunmaz nemətdir, xeyirxahlıq təcəssümüdür. Xalqına xidmət etməyi hədəfləyən ali təhsil müəssisələrinin dövlətin ambisiyalarına cavab verdiyini vurğulayan millət vəkili, ölkənin müstəqilliyin daha da möhkəmləndirilməsi və gələcəyinin təmin edilməsində savadlı, bacarıqlı, vətənini, xalqını sevən gənclərə daim ehtiyac olduğunu qeyd edib.
UNEC-in professoru Abbas Seyidov Azərbaycanın dövlətçilik və müstəqilliyin bərpası uğrunda apardığı mübarizədən bəhs edib. Ümummilli lider Heydər Əliyevin müstəqil dövlətçiliyimizin möhkəmlənməsində, cəsarətli qərarlar qəbul edərək unitar, hüquqi, demokratik və dünyəvi Azərbaycan dövlətinin inkişafı və möhkəmləndirilməsinə nail olmasında əvəzsiz xidmətlərindən danışıb.
Tədbirdə Dövlət Müstəqilliyi Gününə həsr olunan videoçarx nümayiş olunub. Yaradıcılıq Mərkəzinin üzvləri vətənvərvərlik mövzusunda mahnılar ifa edib, şeirlər səsləndiriblər.

День государственной независимости в UNEC
В UNEC состоялось мероприятие, посвященное 26-летней годовщине восстановления государственной независимости.
Мероприятие началось с озвучиванием государственного гимна в исполнении студентов UNEC.
Отметив, что Азербайджан первое государство, объявившее на Востоке и исламском мире о своей независимости, ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов подчеркнул, что таким образом наша страна показала всему миру принципы независимости и исламские ценности, которые дополняют друг друга. Отметив, что восстановление и защита независимости страны, 26-летнюю годовщину которой мы отмечаем, связаны с именем Общенационального лидера Гейдара Алиева, ректор коснулся вопроса укрепления этой политики, осуществляемой Президентом Азербайджана.  Отметил, что в результате успешно осуществляемой стратегии Великого вождя сегодня Азербайджан как независимое государство имеет авторитет в регионе и во всем мире.
А.Мурадов довел до внимания осуществляемые главой государства реформы в сфере образования, и подчеркнул, что образцовым примером этого является повышение качества образования Азербайджана в рейтинге  «Отчета глобальной конкурентоспособности» 2017-2018» Всемирного экономического форума на две ступени и расположения на 35 месте. Он отметил, что UNEC занимает ведущую позицию в сфере образования, что обнародовано в рейтинге по «QS развивающейся Европы и Центральной Азии» Рейтингового агентства за 2018 год.  UNEC среди 3000 университетов региона определившись среди 161-170 лучших университетов региона, в сравнении с результатами минувшего года поднялся на 30 ступеней. Ректор отметил, что среди специализированных университетов Азербайджана UNEC находится на первом месте, а среди университетов экономического профиля на 4, что еще раз подтверждает статус лучшего университета, и отрадно, что этот день совпадал с Днем независимости.
Поздравив коллектив UNEC по случаю 26-летней годовщины восстановления независимости, депутат Захид Орудж отметил, что свобода и независимость для гражданина, для нации являются незаменимым достоянием, олицетворением доброты. Депутат отметил, что высшие учебные заведения, отвечающие амбициям государства,  нацелены на служение народу, и в укреплении независимости страны и обеспечении ее будущего всегда есть необходимость в грамотной, способной, любящей свою родину и народ молодежи.
Профессор UNEC Аббас Сеидов рассказал о проведенной Азербайджаном борьбе за восстановление  государственности и независимости. Он подчеркнул о неоценимых заслугах общенационального лидера Гейдара Алиева,  принимавшего  смелые решения по укреплению государственности, развитию и укреплению унитарного, правового, демократического азербайджанского государства.
На мероприятии был демонстрирован видео ролик, посвященный Дню государственной независимости. Члены Творческого центра исполнили песни, прочитали стихи на тему патриотизма.