UNEC-də “Elm aylığı” çərçivəsində keçirilən Nobel dinləmələri yekunlaşıb
Noyabrın 8-də “Ümumdünya Elm Günü” münasibəti ilə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) “Elm aylığı” çərçivəsində iqtisadiyyat üzrə Nobel mükafatçıları haqqında silsilə məruzələrin sonuncu dinləmələri keçirilib.
UNEC-in Elm və İnnovasiyalar Mərkəzinin direktoru, professor Sakit Yaqubov “Elm aylığı”na aid tədbirlərin yerinə yetirilməsi barədə iştirakçılara məlumat verib. Tədbirlər planı çərçivəsində UNEC-də keçirilən elmi məqalə müsabiqəsinin yekunlaşması və son təntənəli yığıncaqda qaliblərin mükafatlandırılacağını iştirakçıların diqqətinə çatdırıb. Sonra Nobel mükafatçıları haqqında məruzələr səsləndirilib.
İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tədqiqat İnstitutunun şöbə müdiri dosent Murad Bağırzadə Nobel mükafatçisi Tomas Sarcent (2011) barədə məruzə ilə çıxış edib. Bildirib ki, T.Sarcent makroiqtisadiyyatda səbəb-nəticə əlaqələrinin empirik tədqiqatlarına görə Kristofer Simslə birlikdə Nobel mükafatına layiq görülüb. O, digər Nobel mükafatçisi  R.Lukasla yanaşı, müasir struktur makroekonometrika nəzəriyyəsinin yaradıcısı sayılır. İlk dəfə əsaslandırıb ki, rasional gözləmələrin təhlillərə daxil edilməsi klassik keynsçi nəzəriyyədəki boşluqları aradan qaldırmağa imkan yaradıb və bununla yeni neoklassik iqtisadi nəzəriyyəyə samballı töhfəsini verib.
Tomas Sarcentin yaratdığı nəzəriyyələr barədə mülahizələrini bildirən İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktor müavini, professor Rövşən Quliyev bu nəzəriyyələrdəki bir sıra müddəaların faydalılığını şərh edib.
Qeyd edək ki, UNEC-də oktyabr-noyabr aylarında “Elm aylığı” çərçivəsində silsilə tədbirlər yekunlaşmaq üzrədir. Ölkənin tanınmış elm xadimlərinin də qatıldığı tədbirlərdə elmi seminarlar, dəyirmi masalar keçirilir, elmi müzakirələr aparılır. Proqrama uyğun olaraq, “Azərbaycanın sosial-iqtisadi inkişafı: nailiyyətlər və perspektivlər” mövzusunda UNEC-in professor-müəllim heyətinin, gənc tədqiqatçı, magistr və tələbələrinin elmi məqalələrinin müsabiqəsinin birinci mərhələsi başa çatıb. “Elm aylığı”na noyabrın 10-da “Sülh və İnkişaf Naminə Ümumdünya Elm Günü”ndə yekun vurulacaq. Tədbirdə UNEC-in professor-müəllim heyətinin, gənc tədqiqatçı, magistr və tələbələrinin elmi məqalə müsabiqəsinin qaliblərinin mükafatlandırılması olacaq.

The Nobel Lectures held within the “Science Month” completed at UNEC
The last hearing of a chain of reports about the Nobel Prize Laureates in Economic Sciences took place at Azerbaijan State University of Economics (UNEC) within the “Science Month” on November 8.
Director of the Science and Innovations Center of UNEC, Professor Sakit Yagubov spoke about the implementation of the events about the Science Month. He provided the participants with the information about the completion of scientific articles contest held at UNEC within the actions plan and brought to attention that the awarding of winners will take place in the solemn ceremony. Then reports on Nobel Prize Laureates were sounded.
The Department Director of the Scientific Research Institute of Economic Studies, Assistant Professor Murad Baghirzade made a report about the Nobel Prize Laureate in Economic Sciences of 2011 Tomas J.Sargent was awarded the Nobel Memorial Prize together with Christopher A. Sims for their empirical research on cause and effect in the macro economy. Together with another Nobel Laureate R. Lucas he is considered the founder of modern structural macro-econometric theory. For the first time he reasoned that the inclusion of rational expectations, analysis made it possible to eliminate gaps in the classic Keynesian theory and thus contributed to new neo-classical theory.
Expressing his views about the theories made by Tomas J.Sargent, Deputy Director of the Scientific-Research Institute of Economic Studies Rovshen Guliyev commented the benefits of some clauses in these theories.
It should be noted that a series of events held at UNEC within the “Science Month” in the months October-November are under the completion. A range of events such as scientific workshops, round-table discussions are in progress within the “Science Month” at UNEC. The first stage of the competition held among UNEC’s academic staff, young research fellows and graduate students on “Socio-economic Development of Azerbaijan: Achievements and Perspectives”. The “Science Month” will be completed on November 10 “World Science Day for Peace and Development”. The rewarding of scientific articles’ competition held among the academic staff, young research fellows, graduate and undergraduate students will take place in the event.