UNEC-də “Elm aylığı”  – elmi tədqiqata maraq artıb
Noyabrın 10-da UNEC-də Sülh və İnkişaf Naminə Ümumdünya Elm Gününə həsr olunan “Elm aylığı”nın yekun tədbiri keçirilib.
Rektor, professor Ədalət Muradov tədqiqatyönümlü universitetə çevrilməyi hədəfləyən UNEC-in təhsil, tədqiqat və sahibkarlıq elementlərini özündə ehtiva etdiyini bildirib. Ənənəvi olaraq hər il UNEC-də keçirilən “Elm aylığı” çərçivəsində qarşıya qoyulan vəzifələrə nail olunduğunu, tədqiqatların keyfiyyətinin artırıldığını diqqətə çatdıran rektor, bu istiqamətdə xüsusi olaraq Rus İqtisad Məktəbinin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib. Ə.Muradov UNEC-də aparılan tədqiqatların nəticələrinin elmi ictimaiyyətə təqdim edilməsinin və elm aləmini maraqlandıran mövzuların mütəmadi müzakirəsinin vacibliyini vurğulayıb.
UNEC-də həyata keçirilən üç elmi tədqiqatın universitetin büdcəsindən maliyyələşdiriləcəyini bildirən rektor, təhsilin keyfiyyətinin artım dinamikasına da diqqət çəkib. O, UNEC-in elmi potensialını yüksək qiymətləndirərək, Bilik İqtisadiyyatı Konsepsiyasının məhz burada hazırlanması təşəbbüsünü də irəli sürüb.
UNEC-in nəzdində İqtisadi Araşdırmalar Elmi Tədqiqat İnstitutunun direktoru, professor Yadulla Həsənli “Müasir təhsilin keyfiyyət indikatorları və onun iqtisadi artımda rolu” mövzusunda elmi məruzə ilə çıxış edib. Elmin populyarlaşmasının dünya əhalisinin inkişaf indeksinin yüksəldilməsində əvəzsiz rol oynadığını bildirən professor, təhsilin keyfiyyətinə təsir edən amillər, təhsilə yönəldilən ümumi dövlət xərclərinin iqtisadi artıma təsirini təhlil edib, statistik göstəriciləri açıqlayıb. Y.Həsənli təhsil xərclərinin ÜDM-ə təsirinin elmi əsaslarla ekonometrik qiymətləndirilməsinin mümkünlüyünü bildirərək, Azərbaycan da daxil olmaqla, 18 ölkə üçün hazırlanan modeli təqdim edib, müqayisəli təhlil aparıb.
Elm və İnnovasiyalar Mərkəzinin direktoru, professor Sakit Yaqubov UNEC-də “Elm aylığı” çərçivəsində həyata keçirilən silsilə tədbirlər barədə hesabatla çıxış edib. O, UNEC-in professor-müəllim heyəti, doktorant, gənc tədqiqatçı, magistr və tələbələri arasında “Müasir dövrdə Azərbaycanın sosial-iqtisadi inkişafi strateji yol xəritələrinin əsas istiqamətləri konteksində” mövzusunda elmi məqalə müsabiqəsinin keçirildiyini bildirib. Müsabiqəyə 165 məqalə təqdim edildiyini diqqətə çatdıran professor, nəticələri ötən illə müqayisə edərək, UNEC-də elmi tədqiqata marağın daha da artdığını vurğulayıb.

«Месячник науки» в UNEC – возрос интерес к научному исследованию
10 ноября в  UNEC состоялось  итоговое мероприятие, посвященное Всемирному дню науки за мир и развитие.
Ректор, профессор Адалат Мурадов отметил, что UNEC, нацеленный на превращение в университета исследовательского профиля, содержит в себе образовательные, исследовательские и предпринимательские элементы. Подчеркнув о достижении поставленных задач в повышении качества исследований в рамках «Месячника науки», традиционно проводимого в UNEC, ректор высоко оценил осуществляемую в этом направлении деятельность Русской экономической школы. А.Мурадов подчеркнул о важном значении представления научной общественности итогов проведенных в  UNEC исследований и постоянного обсуждения тем, интересующих научный мир.
Ректор отметил о трех осуществляемых в UNEC научных исследованиях, финансируемых бюджетом университета, и обратил внимание на повышение динамики качества образования. Высоко оценив научный потенциал UNEC, он выдвинул предложение о разработке Концепции экономики знаний.
Директор Научно-исследовательского института экономических изысканий при UNEC, профессор Ядулла Гасанли выступил с докладом на тему «Индикаторы качества современного образования и их роль в экономическом росте». Отметив о незаменимой роли  популяризации науки в повышении индекса развития населения мира, профессор проанализировал факторы, влияющие на качество образования, обратил внимание на влияние общих государственных расходов, направленных на образование, на экономический рост, раскрыл статистические показатели.  Отметив о возможности научно обоснованной эконометрической оценки влияния образовательных расходов на ВВП, Я.Гасанли представил разработанную для 18 стран, включая и Азербайджан модель, провел сравнительный анализ.
Директор Центра науки и инноваций, профессор Сакит Ягубов выступил с отчетом о цикле мероприятий, осуществленных в UNEC в рамках «Месячника науки». Он отметил, что в UNEC среди профессорско-преподавательского состава, докторантов, молодых исследователей, магистров и студентов проводится конкурс научной статьи на тему «Социально-экономическое развитие Азербайджана в современную эпоху в контексте основных направлений стратегической дорожной карты».  Обратив внимание на то, что на конкурс было представлено 165 статей, и сравнивая результаты с минувшим годом, профессор подчеркнул о возрастании в UNEC интереса  к научным исследованиям.