UNEC-də “Elm günləri” keçirilir
Onlayn keçirilən tədbirdə UNEC-in professor-müəllim heyəti ilə yanaşı, tanınmış alimlər, ictimaiyyət nümayəndələri və şəhid ailələrinin üzvləri də iştirak ediblər.
EFTİED-nin direktoru, professor Zahid Məmmədov ölkə Prezidentinin sərəncamı ilə təsdiq olunan 27 mart Elm Günü çərçivəsində UNEC-də 15-30 mart tarixlərində “Elm günləri”nin təşkil olunacağını, fakültələr, tədqiqat mərkəzləri, eləcə də xarici universitetlər və elmi tədqiqat institutları ilə birgə onlayn elmi seminarlar, dəyirmi masalar və elmi müzakirələrin keçiriləcəyini qeyd edib.
Tədbirin moderatoru, Tədqiqat mərkəzlərinin işinin əlaqələndirilməsi və təşkili şöbəsinin müdiri Rəna Hüseynova “Elm günləri” çərçivəsində keçirilən ilk tədbirdə UNEC Empirik Tədqiqatlar Mərkəzi tərəfindən Vətən müharibəsinin cəmiyyətə təsiri ilə bağlı geniş müzakirələrin aparılacağını diqqətə çatdırıb.
Sonra UNEC Empirik Tədqiqatlar Mərkəzinin rəhbəri Xətai Alıyev “Vətən müharibəsinin cəmiyyətdə düşüncə transformasiyasına və əhalinin həyat məmnuniyyətinə təsiri”  mövzusunda  təqdimatla çıxış edib. Məruzəçi Vətən müharibəsinə konseptual çərçivədə baxış ortaya qoyaraq, əhalinin həyat məmnuniyyətinə təsir edən qeyri-maddi və maddi faktorlardan danışıb. Həmçinin müharibənin cəmiyyətin düşüncə transformasiyasına təsiri, institusional inamın dinamikası, insanların gələcəyə olan ümidliliyi, həyat məmnuniyyəti indeksinin dinamikasını açıqlayıb. X.Alıyev sosial sorğu vasitəsilə aparılan araşdırmaya görə Vətən müharibəsində qazanılan zəfərin cəmiyyətdə düşüncə transformasiyasına əhəmiyyətli təsir etdiyini, əhalinin həyat məmnuniyyətini artdığını diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə iştirak edən AMEA-nın müxbir üzvü, professor Akif Musayev “Elm günləri”nin keçirilməsinin əhəmiyyətindən danışaraq, aparılan araşdırmanın sosioloji tərəflərinin ölkənin iqtisadi inkişafında faydalı olacağını bildirib.
“Zəfər” Şəhid Ailələrinə Dəstək İB-nin sədri, şəhid komandir Raquf Orucovun həyat yoldaşı Sevinc Orucova müharibənin şəhid və qazı ailələrində yaratdığı mənəvi yaralardan söz açaraq, şəhid ailələrinə diqqət və qayğının göstərilməsində vətəndaş cəmiyyətinin rolundan bəhs edib.
UNEC-in rəsmi Facebook səhifəsi üzərindən canlı yayımlanan tədbir müzakirələrlə davam edib, mövzu ilə bağlı suallar məruzəçi tərəfindən cavablandırılıb.

В UNEC проводятся «Дни науки»
В мероприятии, проведенном онлайн-режиме, наряду с профессорско-преподавательским составом UNEC, приняли участие известные ученые, представители общественности и члены семей шехидов.
Директор ДОУНД, профессор Захид Мамедов отметил, что в рамках Дня науки – 27 марта, утвержденного распоряжением Президента страны,  в UNEC 15-30 марта будут организованы «Дни науки», совместно с факультетами, исследовательскими центрами,  а также зарубежными университетами и научно-исследовательскими институтами будут проведены научные семинары, круглые столы и научные дискуссии в онлайн режиме.
Модератор мероприятия, директор отдела Координации и организации работ исследовательских центров Рена Гусейнова на первом мероприятии, состоявшемся в рамках «Дней науки» отметила, что Центром эмпирических исследований UNEC были проведены широкие обсуждения в связи с влиянием Отечественной войны на общество.
Затем руководитель Центра эмпирических исследований UNEC Хатаи Алиев выступил с презентацией по теме «Влияние Отечественной войны на трансформацию мышления в обществе и удовлетворенность населения жизнью». Докладчик представил концептуальный взгляд на Отечественную войну, рассказал о нематериальных и материальных факторах, влияющих на удовлетворенность населения жизнью. Он также рассказал о влиянии войны на трансформацию мышления общества, институциальной динамике, надежде людей на будущее,  динамике удовлетворенности жизнью. Х.Алиев довел до внимания участников мероприятия, что согласно социальному опросу победа, одержанная в Отечественной войне значительно повлияла на трансформацию мышления общества и повышение удовлетворенности населения.
Принявший участие в мероприятии член-корреспондент НАНА, профессор Акиф Мусаев отметил о значении проведения «Дней науки» и исследования, социальные стороны которого станут полезными для экономического развития страны.
Председатель ОО поддержки семей шехидов «Зафар», жена командира-шехида Рагуфа Оруджева Севиндж Оруджева рассказала о моральных ранах, нанесенных войной семьям шехидов и ветеранов, роли гражданского общества в оказании внимания и заботы семьям шехидов.
Мероприятие, транслируемое в прямом эфире на официальной странице Facebook UNEC, продолжило свою работу дискуссиями, на вопросы в связи с темой были даны ответы докладчиками.