UNEC-də elmi-praktik konfrans: “Siemenslər Gədəbəydə 150 il”
Fevralın 21-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) bu ali məktəbin və Alman-Azərbaycan Cəmiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə “Siemenslər Gədəbəydə 150 il” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirilib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, almanların Cənubi Qafqazda məskunlaşmalarının 200 illiyinə həsr olunan tədbirin iştirakçıları əvvəlcə bu tarixi hadisəyə həsr olunmuş fotosərgiyə baxıblar.
Tədbirdə UNEC-in prorektoru, professor Sakit Yaqubov Prezident İlham Əliyevin “Cənubi Qafqaz regionunda alman məskənlərinin salınmasının 200 illiyi haqqında” 2016-cı il 30 avqust tarixli Sərəncamını xatırladıb, konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Alman-Azərbaycan Cəmiyyətinin sədri, professor Çingiz Abdullayev rəhbərlik etdiyi qurumun fəaliyyəti, Azərbaycan ilə Almaniya arasında elmi-mədəni əlaqələrin inkişafı istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verib. Ç.Abdullayev Verner, Karl və Valter fon Siemens qardaşlarının Gədəbəyin mis emalı və istehsalı, buradakı zəngin filiz mədənlərinin işlənməsi sahəsində fəaliyyətindən söz açıb, almanların Azərbaycan mədəniyyətinə, elminə, memarlığına, sənayesinə, eyni zamanda, ölkədə şərabçılığın inkişafına verdikləri misilsiz töhfələrdən bəhs edib. Bildirilib ki, Gədəbəy şəhərindəki küçələrdən biri “Siemens qardaşları” adlandırılıb.
“Siemens” şirkətinin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin yeni rəhbəri Azər Quliyev şirkətin ölkəmizdə energetika, tibb və başqa sahələrdə həyata keçirdiyi layihələr barədə məlumat verib, yeni layihələr üzərində iş apardığını diqqətə çatdırıb.
Konfrans çərşivəsində “Almanlar Cənubi Qafqazda 200 il” və “Siemenslər Azərbaycanda 150 il” kitab-kataloqlarının təqdimatı olub. Nəşrlərin hazırlanmasında iştirak etmiş Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Milli Tarix Muzeyinə və Azərbaycan Respublikasının Milli Arxiv İdarəsinə Alman-Azərbaycan Cəmiyyətinin “Körpü” diplomu təqdim edilib.

Научно-практическая конференция в UNEC: «Сименсы в Кедабеке 150 лет»
21 февраля в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) при совместной организационной поддержке указанной высшей школы и Немецко-азербайджанского общества состоялась научно-практическая конференция на тему «Сименсы в Кедабеке 150 лет».
Как сообщает AZƏRTAC,  участники мероприятия, посвященного 200-летию создания немецких поселений в регионе Южного Кавказа, вначале посмотрели фотосессию, посвященную  этому историческому событию.
На мероприятии проректор UNEC, профессор Сакит Ягубов напомнил о распоряжении Президента Ильхама  Алиева от 30 августа 2016 года «О 200-летии создания немецких поселений  в регионе  Южного Кавказа», пожелал успехов в работе конференции.
Председатель Немецко-азербайджанского общества, профессор Чингиз Абдуллаев дал информацию  о деятельности руководимой им структуры, проделанных работах в направлении развития научно-культурных связей между Азербайджаном и Германией. Ч.Абдуллаев затронул вопрос о деятельности братьев Вернер, Карл и Вальтер фон Сименс, которые занимались переработкой и производством меди Кедабека,  разработки богатых месторождений руды, рассказал о неоценимом вкладе, который внесли  немцы в развитие культуры, науки, архитектуры, промышленности Азербайджана, в то же время виноделия в стране.  Он отметил, что в городе Кедабеке одна из улиц названа именем «Братьев Сименсов».
Новый руководитель представительства компании “Siemens” в Азербайджане Азер Гулиев дал информацию о проектах, осуществляемых компанией у нас в стране в энергетике, медицине и других сферах, довел до внимания о работах над новыми проектами.
В рамках  конференции состоялась презентация книг-катологов «Немцы в регионе Южного Кавказа 200 лет» и «Сименсы в Азербайджане». Участвующим в подготовке изданий – Азербайджанскому  государственному экономическому университету, Национальному музею истории Национальной академии наук Азербайджана и Управлению национального архива Азербайджанской Республики был представлен диплом Немецко-азербайджанского общества “Körpü” («Мост»).