UNEC-də “Heydər Əliyev İli”nə həsr olunan Elm festivalına start verilib
Martın 1-də UNEC-də “Heydər Əliyev İli”nə həsr edilmiş Elm festivalına start verilib. Elm festivalı 27 mart – Elm Gününədək davam edəcək.
Elm festivalının açılışında “Müasir universitetlərdə elmi fəaliyyət: yeni çağırışlar, imkanlar və mürəkkəb vəzifələrin həlli yolları” mövzusunda elmi-praktiki konfrans keçirilib.
Konfransda UNEC-in elm üzrə prorekroru, professor Sakit Yaqubov Elm festivalının keçirilməsinin əsas məqsədinin elmin populyarlaşdırılması olduğunu diqqətə çatdırıb. Elm festivalı çərçivəsində konfrans, dəyirmi masalar, elmi-praktiki seminarlar, açıq elmi-populyar mühazirələr, debatlar, kitab sərgisi və müxtəlif mövzularda 20-dən çox tədbirin keçiriləcəyini bildirib.
Tədbirdə iştirak edən akademik M.Nağıyev adına Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun direktoru, akademik Dilqəm Tağıyev ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan elminin inkişafındakı rolundan danışıb. Akademik ulu öndərin Azərbaycan aliminə və elminə hər zaman diqqət və qayğı ilə yanaşdığını, onun rəhbərliyi ilə bu sahədə ardıcıl və sistemli tədbirlərin həyata keçirildiyini bildirib.
Milli Məclisin elm və təhsil komitəsinin üzvü, millət vəkili Etibar Əliyev elmin populyarlaşması, xüsusilə də regionlarında bu sahəyə diqqətin artırılmasının vacibliyindən söz açıb. Millət vəkili elmə verilən dəyərin dəyişdiyini diqqət çatdıraraq, alimlərin də paradiqmaları dəyişməli olduğunu vurğulayıb.
UNEC rektorunun fəxri müşaviri Fərrux Tuzçuoğlu isə ali təhsil sisteminin beynəlmiləlləşməsindən danışaraq, bu istiqamətdə UNEC və Sakarya Universitetinin təcrübəsini bölüşüb.
Tədbirin moderatoru, Elmi fəaliyyətin təşkili və idarə edilməsi departamentinin direktoru, professor Zahid Məmmədov UNEC-in elmi fəaliyyətində yeni idarəçilik modeli barədə təqdimatla çıxış edib. O, elmi-tədqiqat işlərinin nəticələrinin tədris prosesində tətbiqi, tədqiqat universitetinə keçid, strateji hədəflər, UNEC-in nüfuzlu elmi nəşr platformalarındakı göstəricilərinin analitik təhlili, eləcə də qarşıdan duran vəzifələr barədə məlumat verib.
Konfrans öz işini panel diskussiyalarla davam etdirib.
Elm festivalı çərçivəsində UNEC Kitabxana İnformasiya Mərkəzi tərəfindən təşkil olunan kitab sərgisində ulu öndər Heydər Əliyev və müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevdən bəhs edən kitablar nümayiş olunub.

В UNEC дан старт Научному фестивалю, посвященному «Году Гейдара Алиева»
1 марта в UNEC дан старт Научному фестивалю, посвященному «Году Гейдара Алиева». Фестиваль будет продолжаться до 27 марта – Дня науки.
На открытии Научного фестиваля была проведена научно-практическая конференция на тему «Научная деятельность в современных университетах: новые вызовы, возможности и решения сложных задач».
На конференции выступил проректор по науке UNEC, профессор Сакит Ягубов, который довел до внимания, что основной целью проведения Научного фестиваля является популяризация науки. Было отмечено, что в рамках Научного фестиваля проведено свыше 20 мероприятий: конференции, круглые столы, научно-практические семинары, открытые научно-популярные лекции, дебаты, книжная выставка и т.д.
Присутствующий в мероприятии директор Института катализа и неорганической химии имени М.Нагиева академик Дильгам Тагиев рассказал о роли великого лидера Гейдара Алиева в развитии науки в Азербайджане. Он отметил, что великий лидер Гейдар Алиев всегда относился с уважением и заботой к ученым и науке Азербайджана, под его руководством в этом направлении были проведены последовательные и системные мероприятия.
Член Комитета по науке и образованию Милли Меджлиса, депутат Этибар Алиев рассказал о важности популяризации науки, в особенности усиления внимания в этой сфере в регионах. Отметив, что значение, придаваемое науке изменилось, депутат подчеркнул, что должны измениться и парадигмы ученых.
Говоря об интернационализации системы высшего образования, почетный советник ректора UNEC Фаррух Тузчуоглы поделился опытом UNEC и университета Сакарья в этом направлении.
Модератор мероприятия, директор Департамента организации и управления научной деятельности профессор Захид Мамедов выступил с презентацией о новой модели управления научной деятельностью в UNEC. Он дал информацию о применении в учебном процессе результатов научно-исследовательских работ, переходе в исследовательский университет, стратегических целях, дал аналитический анализ показателей UNEC в престижных научных платформах, а также предстоящих задач.
Конференция продолжила свою работу в панельных дискуссиях.
В рамках Научного фестиваля на книжной выставке, организованной Библиотечно-информационным центром UNEC, демонстрировались книги, повествующие о великом лидере Гейдаре Алиеве и победоносном Главнокомандующем Ильхаме Алиеве.