UNEC-də iş dünyasının nümayəndələri ilə “Qeyri-akademik transkript” layihəsinin müzakirəsi aparılıb
UNEC-də “Qeyri-akademik transkript” layihəsi ilə bağlı növbəti müzakirələr dövlət və özəl qurumların nümayəndələri ilə aparılıb.
Rektor professor Ədalət Muradov regionda ilk dəfə olaraq, UNEC-də tələbələrin yumşaq bacarıqlarını əks etdirən “Qeyri-akademik transkript” layihəsinin hazırlandığını deyib. Layihənin metodoloji müzakirələrinin ölkənin tanınmış təhsil mütəxəssisləri ilə aparıldığını diqqətə çatdıran rektor, transkriptin təkmilləşdirilməsi məqsədilə işəgötürənlərlə müzakirələrin aparılmasının vacibliyini vurğulayıb. Ə.Muradov qeyri-akademik transkriptdə iş dünyasının tələb etdiyi meyarların əsas götürüldüyünü bildirib: “Düşünürəm ki, iş dünyasında qeyri-akademik transkript akademik transkriptdən daha üstün tutulacaq. Sürətlə dəyişən dünyada dəyişməyən bacarıqlara fokuslanmaq daha önəmlidir”.
Professor Ədalət Muradov yumşaq bacarıqların qiymətləndirilməsinin 4-cü kurs tələbələri arasında könüllülük prinsipi əsasında həyata keçiriləcəyini deyib. O, UNEC-də “Karyera planlaşdırılması və inkişafı” kafedrasının yaradıldığı və kefadranın müəllimləri tərəfindən “Karyera planlaması”, “Yumşaq bacarıqlar” və “Sərt bacarıqlar” fənlərinin tədris olunduğunu bildirib.
Sonra “Karyera planlaşdırılması və inkişafı” kafedrasının müəllimi Asəf Zeynalov qeyri-akademik transkriptin mahiyyəti, qiymətləndirmə meyarları barədə təqdimatla çıxış edib.
Məruzəçi tərəfindən suallar cavablandırıldıqdan sonra, iş dünyasının nümayəndələri layihənin vacibliyindən söz açıblar. Tələbələrdə yumşaq bacarıqların formalaşdırlmasının, eləcə də bu bacarıqları əks etdirən transkriptin məzunların işə qəbulunda mühüm rol oynayacağını qeyd ediblər. Bu istiqamətdə UNEC-lə əməkdaşlıq etməkdə maraqlı olduqlarını diqqətə çatdırıblar.
Qeyd olunub ki, layihə iş dünyası və universitetlərin qarşılıqlı əməkdaşlığının qurulması və daha da genişləndirilməsi istiqamətində mühüm addım olacaq.
Müzakirələrdə Elm və Təhsil, İqtisadiyyat, Maliyyə, Gənclər və İdman, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi, Ekologiya və Təbii Sərvətlər nazirliklərinin, Dövlət Məşğulluq Agentliyinin, Azərbaycan Sahibkarlar Konfederasiyasının, SOCAR, KOBİA, Azərbaycan İnsan Resursları Assosiasiyasının, Azərbaycan Dəmir Yolları, Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi və AzerGold QSC-nin, ATİB,  BP Azərbaycan şirkətinin, Pasha Holdinqin, Kapital Bank, Beynəlxalq Bank, RabitəBank, Bank Respublika, Yelo Bankın, Veysəloğlu Qrup MMC-nin, Boston Consulting Groupun, “Azerlotereya” ASC-nin, “McDonald”s Azərbaycanın, Deloitte&Touch, “EY Azərbaycan”, KPMG və AmChamın, “Azercell Telekom” MMC-nin işəgötürənləri iştirak ediblər.

В UNEC с представителями делового мира состоялось обсуждение проекта «Неакадемический транскрипт»
В UNEC с представителями государственных и частных структур состоялось очередное обсуждение проекта «Неакадемический транскрипт».
Ректор профессор Адалат Мурадов отметил, что впервые в регионе в UNEC подготовлен проект «Неакадемический транскрипт», отражающий мягкие навыки студентов. Отметив, что методические обсуждения проекта проводились с известными специалистами в области образования страны, ректор подчеркнул важность проведения обсуждений с работодателями для совершенствования транскрипта. А.Мурадов сообщил, что в неакадемическом транскрипте за основу берутся критерии, требуемые деловым миром: «Я думаю, что в деловом мире неакадемический транскрипт будет предпочтительнее академического транскрипта. В быстро меняющемся мире важнее фокусироваться на навыках, которые не меняются».
Профессор Адалат Мурадов отметил, что оценка мягких навыков среди студентов 4 курса будет проводиться по принципу добровольности. По его словам, в UNEC создана кафедра «Карьерное планирование и развитие бизнеса», где преподаватели кафедры преподают дисциплины «Планирование карьеры», «Мягкие навыки» и «Жесткие навыки».
Затем преподаватель кафедры «Карьерное планирование и развитие бизнеса» Асаф Зейналов выступил с презентацией по сущности неакадемического транскрипта, критериям оценки.
После того, как докладчик ответил на вопросы, представители делового мира рассказали о важности проекта. Они отметили, что формирование мягких навыков у студентов, а также транскрипт, отражающий эти навыки, будет играть важную роль при трудоустройстве выпускников. Они довели до внимания, что заинтересованы в сотрудничестве с UNEC в этом направлении.
Было отмечено, что проект будет важным шагом на пути установления и дальнейшего расширения взаимного сотрудничества делового мира и университетов.
В обсуждениях приняли участие работодатели Министерства науки и образования, экономики, финансов, молодежи и спорта, труда и социальной защиты населения, экологии и природных ресурсов, Государственного агентства занятости, Конфедерации предпринимателей Азербайджана, SOCAR, KOBİA (АРМСБ), Ассоциации человеческих ресурсов Азербайджана, Азербайджанских железных дорог, Азербайджанского каспийского морского пароходства и ЗАО AzerGold, ATIB (АТОДЛ), компании bpАзербайджан, Pasha Holdinq, Kapital Bank, Международного банка, RabitaBank, Bank Respublika, Yelo Bank, ООО «Вейсалоглы», Boston Consulting Group, ОАО «Азерлотерея», McDonald’s Азербайджана, Deloitte&Touch, «EY Azərbaycan», KPMG и AmCham, ООО «Azercell Telecom».