UNEC-də “İslam həmrəyliyi həftəsi” keçirilib
UNEC-in Biznes və menecment fakültəsində “İslam həmrəyliyi həftəsi” çərçivəsində seminar, dəyirmi masa və mühazirələr təşkil olunub.
Həftə ərzində ilk mühazirə “Yeni dünya çağırışları: Azərbaycan və islam” mövzusunda olub. “Humanitar fənlər” kafedrasının professoru Vəkil Həsənov mühazirədə islam ənənəsinin tarixi köklərinə toxunaraq, islamın Azərbaycanda elmin  inkişafına əlverişli şərait yaratmasını tarixi faktlar əsasında geniş şərh edib.
“İslam həmrəyliyi və mənəvi dəyərlər” mövzusuna həsr olunan mühazirəni isə kafedranın dosenti Hümeyrə Mustafayeva keçib. H.Mustafayeva bildirib ki, islam insanların bütün hüquq və azadlıqlarının təminatını ehtiva edən birlik dinidir. Müasir dünyanın bütün sahələrində şərq qadının öz dəsti-xətti vardır.
“İslam həmrəyliyi həftəsi” çərçivəsində növbəti seminar “İslam iqtisadi modelinin cəmiyyətin inkişafında rolu” mövzusunda olub. Seminarda Dini Qurumlarla İş Üzrə Dövlət Komitəsinin Bakı şəhər üzrə müdir muavini Ceyhun Əliyev, fakültə rəhbərliyi, professor-müəllim heyəti və tələbələr iştirak edib.
Fakültə dekanı dosent Mirağa Əhmədov 2017-ci ilin “İslam Həmrəyliyi İli” elan edilməsinin zamanın çağırışlarına cavab verən mühüm addım olduğunu vurğulayıb. Bu ilin ölkəmiz və bütün İslam dünyası üçün uğurlu olacağını, İslam mədəniyyətinin təbliği və təşviqi, ənənələrinin qorunması, İslam dininin olduğu kimi dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində verilən töhfələrlə yadda qalacağını qeyd edib.
C.Əliyev islamın mənəvi dəyərlərinin bəşəriliyinin onun universal və hərtərəfli xarakter daşımasında olduğunu vurğulayıb. Bildirib ki, islam dəyişən şəraitə uyğun gələn inkişafetmə potensialına üstünlük verir. Dövlət-din münasibətlətinin ən yüksək səviyyədə təşkil edilməsinin başlıca səbəbi tolerantlıq, multikulturalizm kimi dəyərlərin əhali arasında geniş yayılması ilə bağlıdır. Hazırda da Azərbaycan İslam aləminin bir parcası olaraq dünyaya dini nifrət və ayrı-seçkilik, islamafobiya, radikalizm və digər mənfi təzahirlərlə mübarizə aparmaqdadır.
“Humanitar fənlər” kafedrasının dosenti Lətafət Hümmətova iqtisadiyyatda islam ideyalarının gətirilməsi məsələsini təhlil edib, islamın ədalət, qərəzsizlik, əməkdaşlıq, ehtiyalılıq kimi etik dəyərlərdən bəhs edib. İslam iqtisadiyyatı nəzəriyyəsinin bugünkü aktual məsələlərinə toxunulub.
Seminarın sonunda müəllim və tələbələrin sualları cavablandırılıb. Seminarda fəal iştirak edən müəllim və tələbələrə “Qurani Kərim” hədiyyə edilib.

The “Islamic Solidarity Week” held at UNEC
Seminars and round-table discussions were held within the “Islamic Solidarity Week” in the UNEC Faculty of Business and Management.
First lecture of the week was on “New Global Challenges: Azerbaijan and the Islam”. Touching upon the historical roots of Islam, Professor of the Department of “Humanitarian Subjects” Vakil Hasanov commented that Islam created favorable conditions for the development of science in Azerbaijan on the basis of historical facts.
The lecture on “Islamic Solidarity and Moral Values” was conducted by the Assistant Professor of the Department Humeyra Mustafayeva. H.Mustafayeva said is a religion of unity including the provision of all humans’ rights and freedoms. The eastern woman has her own style in all fields of modern world.
The next workshop held within the “Islamic Solidarity Week” was on “the Role of Islamic Economic Model in the Development of Society”. The seminar was attended by the Deputy Director of the State Committee for Work with Religious Organizations Baku office Jeyhun Aliyev, faculty administration, academic and student staffs of the university.
The School Dean, Associate Professor Miragha Ahmadov stressed that the declaration of 2017 “The Year of Islamic Solidarity” was an important step in meeting the challenges of the time. He said this year would be successful for our country and the entire Islamic world and remembered with the contributions made by the promotion and encouragement of Islamic culture, preservation of Islamic traditions and bringing them to public.
J.Aliyev stressed Islam possess moral values and a comprehensive nature. He noted that Islam prefers the potential that develops, meet changing circumstances. The main reason for relations between state and religion in the high level is wide spread of tolerance, multicultural values among the citizens. At present, as a fragment of the Islamic world, Azerbaijan is fighting against the religious hatred, discrimination, islamophobia, extremism and other negative phenomena.
Associate Professor of the Department of “Humanitarian Subjects” Latafat Hummatova analyzed the issue of bringing the Islamic ideas in the economy; talked about the values such as justice, impartiality, cooperation and ethics of the Islam. Topical issues of the theory of Islamic Economics were debated.
The teaching and student staffs’ questions were answered in the end of the seminar. Active participants of the seminar were presented Gurani Kerim.