UNEC-də konfrans: “Universitetin elmi fəaliyyətində elmi nəşrlərin rolu: təhlil və qiymətləndirmə”
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) “Elm aylığı” çərçivəsində “Universitetin elmi fəaliyyətində elmi nəşrlərin rolu: təhlil və qiymətləndirmə” mövzusunda konfrans keçirilib.
Tədbirin moderatoru Elm şöbəsinin müdiri, professor Zahid Məmmədov bildirib ki, elmi tədqiqatyönümlü universitetə çevrilməkdə iddialı olan ali təhsil müəssisələrinin əsas məhsulu onların elmi nəşrləri və məqalələrinin keyfiyyətidir. Elmi məqalələr elmi tədqiqatlara əsaslanmalıdır. UNEC bu istiqamətdə atılan addımlarda çox iddialıdır. UNEC-in nüfuzlu beynəlxalq informasiya aqentliyi olan “Thomson Reuters”lə sıx əməkdaşlığını xüsusi vurğulayan professor Z.Məmmədov agentliyin dəstəyi ilə elmmetriya mövzuda dərsliyin tərcüməsinin və may ayında keçiriləcək birgə beynəlxalq konfransın əhəmiyyətindən danışıb.
UNEC Biznes Mərkəzinin direktoru Nazim Hacıyev elmi nəşrlərin beynəlxalq indekslərdə tanınması üçün tələb olunan şərtləri açıqlayıb. Bildirib ki, UNEC-in elmi jurnalı EBSCO və digər beynəlxalq nüfuzlu indekslərdə yer alıb.
UNEC-in pedaqoji heyətinin elmi fəaliyyətinin artırılmasında Differensial əmək haqqı sisteminin əhəmiyyətindən danışan rektorun müşaviri Elşən Bağırzadə bu istiqamətdə nailiyyətlər əldə edildiyini qeyd edib.Professor-müəllim heyətinin elmi fəaliyyətinin qiymətləndirilməsinin sistemin əsas hədəflərindən olduğunu bildirən E.Bağırzadə bu qiymətləndirmədə dünya standartlarına uyğun məqalələrin beynəlxalq indeksli jurnallarda nəşrinin əhəmiyyətini vurğulayıb. Qeyd edib ki, müəllimlərin xaricdə və beynəlxalq jurnallarda məqalələr nəşr etdirməsinə dəstək məqsədilə universitetdə mərkəz yaradılacaq.
Doktorantura mərkəzinin direktoru Həmid Həmidov akademik davranış, plagiatın qarşısının alınması və aşkar edilməsi üçün ən yaxşı maarifləndirmə təcrübələri və strategiyalarından danışılıb. Bildirib ki, təhsil nazirinin “Təhsil müəssisələrində hazırlanan tədris vəsaitlərində plagiat halları ilə mübarizənin gücləndirilməsi” haqqında əmrinə əsasən, UNEC-də tədbirlər planı hazırlanıb. UNEC Polşanın beynəlxalq “Plagiat.pl” şirkəti ilə bu istiqamətdə sıx əməkdaşlıq edir.
Tədbirdə universitet və ölkənin reytinqinin təyin edilməsində elmmetrik göstəricilərdən istifadə qaydaları izah edilib. Eyni zamanda ali təhsil müəssisələrində “yırtııcı jurnalların” nəşri və “soyğunçu konfransların” keçirilməsinin problemləri açıqlanıb və həlli yolları göstərilib.
Müzakirələrlə davam edən tədbirdə təkliflər səsləndirilib. Meqafakültələrin nəzdində elmi jurnalların təsis edilməsi, elmi məqalələrin nəşri üçün internet səhifəsi olan elmi jurnallara üstünlüyün verilməsi, elmi tədqiqat işlərində daxili istinad bazasının yaradılması təklif edilib.
UNEC-də “Elm aylığı” çərçivəsində silsilə tədbirlər davam edir. “Elm aylığı”na noyabrın 10-da “Sülh və İnkişaf Naminə Ümumdünya Elm Günü”ndə yekun vurulacaq. Tədbirdə UNEC-in professor-müəllim heyətinin, gənc tədqiqatçı, magistr və tələbələrinin elmi məqalə müsabiqəsinin qaliblərinin mükafatlandırılması olacaq.

В Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) состоялась конференция на тему «Роль научных публикаций в научной деятельности университета: анализ и оценка».
Участник и модератор мероприятия, заведующий Отделом науки, профессор Захид Мамедов отметил, что  основным продуктом учреждений высшего образования, желающих превратить университет в учреждение научно-исследовательского профиля,  является качество научных публикаций и статей.  Научные статьи должны обосноваться научными исследованиями. Особо отметив тесное сотрудничество UNEC с авторитетным информационным агентством “Thomson Reuters”, профессор З.Мамедов подчеркнул о значении перевода учебника по теме наукометрия, осуществленной при поддержке агентства  и совместной международной конференции, которая состоится в мае.
Директор Центра бизнесa UNEC Назим Гаджиев UNEC назвал условия для признания научных публикаций в международных индексах. Он отметил, что научный журнал UNEC получил место в EBSCO и других  международных престижных индексах.
Советник ректора Эльшан Багирзаде, говоря о значении системы Дифференциальной заработной платы в повышении научной деятельности педагогического состава UNEC, отметил о достигнутых успехах в этом направлении. Отметив, что основной целью системы является оценка научной деятельности профессорско-преподавательского состава, Э.Багирзаде подчеркнул о значении при оценке публикаций статей мирового стандарта в международных индексированных журналах. Он отметил, что с целью поддержки преподавателей в публикации статей за рубежом и в международных журналах в университете будет создан центр.
Директор Центра докторантуры Гамид Гамидов рассказал о наиболее просветительских опытах  и стратегиях для предотвращения плагиата. Он отметил, что в соответствии с приказом министра образования об «Усилении борьбы со случаями плагиата в учебных пособиях в образовательных учреждениях»  в UNEC разработан план мероприятий. UNEC в этом направлении тесно сотрудничает с польской международной  компанией “Plagiat.pl”.
На мероприятии были разъяснены правила использования наукометрии в определении рейтинга университета и страны. В то же время в высших учебных заведениях выявлены проблемы по публикации и путей решения «хищных журналов» и проведению «разбойничьих конференций».
На мероприятии, которое продолжалось обсуждениями, прозвучали предложения. Для учреждения научных журналов при мегафакультетах, публикации научных статей было предложено отдать преимущество научным журналам, имеющим страницу в интернете, создание базы внутренних ссылок в научно-исследовательских работах.