UNEC-də “Maliyyə iqtisadiyyatı” kitabının təqdimatı oldu
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) “Maliyyə iqtisadiyyatı” kitabının təqdimatı keçirilib.
Kitabın elmi redaktoru rektor, professor Ədalət Muradov, məsləhətçisi Azərbaycan Banklar Assosiasiyasının rəhbəri Zakir Nuriyev, müəllifləri UNEC-in professoru Zahid Məmmədov və Rabitəbankın İdarə Heyətinin sədri dosent Aydın Hüseynovdur.
UNEC-in professoru Zahid Məmmədovun moderatorluğu ilə keçirilən təqdimatda rektor, professor Ədalət Muradov, Milli Məclisin komitə sədri Sadiq Qurbanov, Rabitəbankın Müşahidə Şurasının sədri, ABA-nın rəhbəri Zakir Nuriyev, dövlət və özəl qurumların rəhbərləri, professor və müəllimlər iştirak ediblər.
Rektor Ədalət Muradov müasir texnologiyaların tətbiqinin universitetlər qarşısında ciddi çağırışlar qoyduğuna diqqət çəkərək, universitetlərin texnoloji şirkətlər və real sektorlarla sıx əməkdaşlığının vacibliyini vurğulayıb. Ə.Muradov kitabın tanınmış tədqiqatçı və bank sektoru üzrə tanınmış idarəedicinin birgə məhsulu olmasını nəşrin əsas üstünlüyü kimi qiymətləndirərək, müəlliflərə təşəkkürünü bildirib. O, müasir tələbələrə cavab verən nəzəri və praktiki biliklərin tələbələrə balanslı şəkildə ötürülməsində “Maliyyə iqtisadiyyatı” kitabının mühüm rol oynayacağından əminliyini ifadə edib.
Rabitəbankın Müşahidə Şurasının sədri, ABA-nın rəhbəri Zakir Nuriyev müasir çağırışlara cavab verən kitabın sadə və anlaşılan dildə yazılmasının tələbələr üçün önəmini vurğulayıb. O, tələbələrin maliyyə sahəsi üzrə bilik və bacarıqlarının artırılmasında kitabın özünəməxsus töhfələr qazandıracağını bildirib.
Kitabın həmmüəllifi, Rabitəbankın İdarə Heyətinin sədri dosent Aydın Hüseynov universitet-sənaye əməkdaşlığı nəticəsində ərsəyə gələn kitabdakı mövzuların əksəriyyətinin Azərbaycanda iqtisadi ədəbiyyat üzrə ilk dəfə işlənib və tədqiq edildiyini qeyd edib. Mövzuların hazırlanması prosesində beynəlxalq təcrübədən istifadə olunduğunu, anlayışların izahlı şərhinin isə müasir Azərbaycan bank sisteminin təcrübəsinə əsaslanaraq verildiyini deyib.
Milli Məclisin Komitə sədri Sadiq Qurbanov kitabın ərsəyə gəlməsində əməyi olan hər kəsə təşəkkürünü bildirərək, orijinallığı ilə fərqlənən kitabın maliyyə və bankçılıq sahəsi üzrə qiymətli əsər olduğunu diqqətə çatdırıb. Komitə sədri yaşıl maliyyənin günün tələbi olduğunu vurğulayaraq, yaşıl bankçılıq, yaşıl sığorta, yaşıl vergi və bu istiqamətdə digər sahələr üzrə kitabın hazırlanması təklifi ilə çıxış edib.
Təqdimat Dövlət Vergi Xidmətinin Tədris Mərkəzinin rəis müavini Mirəli Kazımov, BDU-nun kafedra müdiri, professor Kamil Səlimov və digər iştirakçıların çıxışları ilə davam edib.

В UNEC состоялась презентация книги «Финансовая экономика»
В Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) состоялась презентация книги «Финансовая экономика».
Научным руководителем книги является ректор, профессор Адалат Мурадов, консультант руководитель Ассоциации банков Азербайджана Закир Нуриев, авторы профессор UNEC Захид Мамедов и председатель правления Rabitabank, доцент Адиль Гусейнов.
В презентации, состоявшейся при модераторстве профессора UNEC Захида Мамедова, приняли участие ректор, профессор Адалат Мурадов, председатель комитета Милли Меджлиса Садиг Гурбанов, председатель Наблюдательного совета Rabitabank, руководитель АБА Закир Нуриев, руководители государственных и частных структур, профессорско-преподавательский состав.
Ректор Адалат Мурадов отметил, что применение современных технологий ставит перед вузами серьезные задачи, и подчеркнул важность тесного сотрудничества вузов с технологическими компаниями и реальным сектором. А. Мурадов выразил благодарность авторам, оценив в качестве основного достоинства издания тот факт, что книга является совместным продуктом известного исследователя и известного менеджера в банковской сфере. Он выразил уверенность, что книга «Финансовая экономика» сыграет важную роль в сбалансированной передаче теоретических и практических знаний, с которыми сталкиваются современные студенты.
Председатель Наблюдательного совета Rabitabank, глава АБА Закир Нуриев подчеркнул важность для студентов написания книги простым и понятным языком, отвечающей современным вызовам. Он отметил, что книга внесет уникальный вклад в расширение знаний и навыков студентов в области финансов.
Соавтор книги, председатель правления Rabitabank, доцент Адиль Гусейнов отметил, что большинство тем в книге, созданной в результате сотрудничества между университетом и промышленностью, были впервые разработаны и изучены в экономической литературе в Азербайджане. По его словам, в процессе подготовки тем использовался международный опыт, а толкование понятий давалось на основе опыта современной банковской системы Азербайджана.
Председатель комитета Милли Меджлиса Садиг Гурбанов выразил благодарность всем, кто внес свой вклад в создание книги, и отметил, что книга, отличающаяся своей оригинальностью, является ценным трудом в области финансов и банковского дела. Председатель комитета подчеркнул, что зеленые финансы являются потребностью дня, и внес предложение по подготовке книги по зеленому банковскому делу, зеленому страхованию, зеленому налогу и другим направлениям в этой сфере.
Презентация продолжалась выступлениями заместителя начальника Учебного центра Государственной налоговой службы Мирали Казымова, заведующего кафедрой БГУ, профессора Камиля Салимова и других участников.