20 yanvar şəhidləri UNEC-də anılıb
Yanvarın 19-da Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) 20 Yanvar faciəsinin 26-cı ildönümü münasibəti ilə şəhidlərimizin xatirəsini əbədiləşdirən Memorial-Xatirə Kompleksinin açılış mərasimi keçirilib.
Memorial-Xatirə Kompleksində UNEC-in on üç tələbə və məzunlarının şəkli əks olunub. Açılış mərasimində universitetin kollektivi və şəhidlərin yaxınları iştirak edib.
Öncə vətənimizin azadlığı uğrunda canlarından keçən şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov 20 yanvarın xalqımızın tarixinə sınaq, qəhrəmanlıq və inam günü kimi yazıldığını bildirib. Qeyd edib ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyev öz həyatını təhlükə qarşısında qoyaraq, 1990-cı il yanvarın 21-də Azərbaycanın Moskvadakı daimi nümayəndəliyinə gələrək, Qorbaçov hakimiyyətinin törətdiyi cinayəti ifşa edib və  kəskin etirazını bildirib. Ulu Öndər bəyanatında xalqımıza qarşı törədilən qanlı cinayətin məsuliyyətinin o dövrkü SSRİ və Azərbaycan rəhbərlərinin üzərinə düşdüyünü bildirib və bütün azərbaycanlıları həmrəyliyə çağırıb. Az sonra Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ali Məclisi 21 noyabr 1990-cı ildə yanvar hadisələrinə ilk siyasi qiyməti verib.
Universitetin qəhrəman tələbələri çoxdur deyən rektor bildirib ki, bu sırada öndə UNEC-in şəhidlik zirvəsinə ucalan tələbə və məzunlarının adı gəlir. Buna görə də biz istədik ki, onların xatirəsi əbədiləşən Memorial-Xatirə Kompleksi universitetin ən görkəmli yerində olsun. UNEC-in 18 mindən çox tələbəsi hər gün bu abidənin önündən keçərkən vətən qarşısındakı borc və məsuliyyətlərini bir daha hiss etsinlər.
Tədbirdə iştirak edən şəhid ailələri onların keçdiyi həyat yolundan danışıb, xatirələrini bölüşüblər. 20 yanvar hadisələrinin Azərbaycan xalqının qanla yazılan şərəfli tarix olduğunu bildirərək, dövlətin onlara göstərdiyi qayğı və diqqəti yüksək qiymətləndiriblər.
20 yanvar faciəsi ilə bağlı UNEC-in bütün tədris binalarında dövlət bayraqları yarıya qədər endirilib. Saat 12:00-da universitet ərazisində bir dəqiqəlik sükut elan edilib. Bundan başqa, universitetin rəsmi (unec.edu.az) saytında 20 yanvar faciəsində şəhid olan tələbələr Habil Əzizov və İlqar Əbdülhəsənovun ailə üzvləri ilə müsahibələr yayımlanıb. Həmçinin universitet dəhlizlərində quraşdırılan monitorlarda 20 yanvar hadisələrini əks etdirən sənədli filmlər nümayiş etdirilib. UNEC tələbələrinin iştirakı ilə şəhidlərin xatirəsinə həsr edilən videoçarx hazırlanıb.

В UNEC почтили память шехидов 20 января
19 января в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) в связи 26-ой годовщиной трагедии 20 января проведена церемония открытия Мемориально-памятного комплекса увековечения памяти шехидов.
На Мемориально-памятном комплексе отражены фотографии тринадцати студентов и выпускников. На церемонии открытия участвовали коллектив университета и близкие шехидов.
Вначале минутой молчания почтили память шехидов, пожертвовавших собой за свободу родины. Ректор UNEC, профессор Адалят Мурадов отметил, что трагедия 20 января вписалась в историю нашего народа как испытание, героизм и вера. Он отметил, что наш общенациональный лидер Гейдар Алиев, поставив свою жизнь под угрозу, 21 января 1990 года  пришел к постоянному представительству Азербайджана в Москве для разоблачения преступления, совершенного правительством Горбачева, и резко выразил свой протест. Великий вождь в своем заявлении отметил о возложении ответственности за кровавое преступление против народа на руководство СССР и Азербайджана той эпохи и призвал всех азербайджанцев к солидарности. Позднее по инициативе Гейдара Алиева Высший Меджлис Нахчыванской Автономной Республики 21 ноября 1990 года дал первую политическую оценку январским событиям
Ректор заявил, что много студентов-героев университета, в этом ряду впереди  возвышенных до вершины шехидов UNEC имена  студентов и выпускников. Поэтому мы пожелали, чтобы Мемориально-памятный комплекс, увековечивший их память, находился на самом видном месте университета. Чтобы более 18 тысяч студентов, проходящих каждый день вереди этого памятника почувствовали долг и ответственность перед родиной.
Семьи шехидов, участвующие на мероприятии, рассказали об их жизненном пути, поделились воспоминаниями. Они подчеркнули, что события 20 января стали написанные кровью славной историей азербайджанского народа и высоко оценили заботу и внимание, оказанную им государством.
В связи с трагедией 20 января во всех учебных корпусах UNEC государственные флаги опущены наполовину. В 12.00 часов на всей территории университета объявлена минута молчания. Помимо этого, на официальном сайте (unec.edu.az) университете размещено интервью членов семьи шехидов трагедии  20 января, студентов Габиля Азизова и Ильгара Абдулгасанова. А также на мониторах, установленных в коридорах университета, демонстрируются документальные фильмы, отражающие события 20 января. При участии студентов UNEC подготовлен видеоролик, посвященный памяти шехидов.