UNEC-in Biznes və menecment fakültəsinin strateji hədəfləri müzakirə edilib
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Biznes və menecment fakültəsində “Meqa fakültədə keyfiyyətli təhsilin strateji hədəfləri” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib.
Mövzunun əhəmiyyətindən danışan dekan dos. Mirağa Əhmədov bildirib ki, meqa fakültənin strateji hədəflərinin müəyyənləşdirilməsi tədrisin keyfiyyətinin əsaslı surətdə yaxşılaşdırılması və idarəetmə sisteminin təkmilləşdirilməsi zərurətindən irəli gəlib. M.Əhmədov qeyd edib ki, hədəfləri müəyyən edərkən tədrisin keyfiyyətinin müasir dünya təcrübəsi səviyyəsinə yüksəldilməsi, müəllim-tələbə münasibətləri, iş dünyasının tələblərinə cavab verən kadr hazırlığı əsas götürülməlidir. Fakültə dekanı təhsilin keyfiyyətində çox kriterialı qiymətləndirmə modelinin tətbiq edilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Elm şöbəsinin müdiri, professor Zahid Məmmədov nümunəvi fakültə modelinin formalaşmasında elmi fəaliyyətin rolundan danışıb. Bildirib ki, Biznes və menecment fakültəsinin tərkibində güclü kafedralar fəaliyyət göstərir. Z.Məmmədov həmin kafedraların elmi tədqiqatlar aparması üçün lazımi şəraitin yaradılması, elmi faəliyyətlərinə dəstək, aparılan elmi tədqiqatların istehsalatda tətbiqi, tədqiqat mövzularının müəyyənləşdirilməsi, beynəlxalq nüfuza malik elmi jurnallarda məqalələrin nəşr olunması üçün tədqiqatçı alimlərə lazımi dəstək göstəriləcəyini vurğulayıb. UNEC professoru kafedraların elmi potensialından istifadə edərək fakültə nəzdində “Biznes və ictimaiyyət” adlı elmi nəşrin çap olunmasını təklif edib.
Dəyirmi masada təhsilin strateji hədəflərini müəyyənləşdirmək məqsədilə təkliflər səsləndirilib. Kafedralarda aparılan elmi-tədqiqat işlərini ölkə iqtisadiyyatının inkişafının prioritet sahələrinin tədqiqinə yönəltmək, keyfiyyəti düzgün qiymətləndirmək üçün yeni tərkibdə işçi komissiyanın yaradılması təklif edilib.
Tədbirdə iqtisadi prosesləri sistemli tədqiq etmək, ekonometrik modelləşdirmə və  proqnozlaşdırma bacarıqları formalaşdırmaq üçün ekonometrika fənninin tədrisi ilə bağlı, beynəlxalq təcrübənin öyrənildiyi, yeni fənn proqramları, dərslikər  və test bankının  hazırlanması üzrə əməli işlər aparıldığı da qeyd edilib.
Dəyirmi masada “Gənc biznesmenlər” klubunun yaradılması və onların debatlara cəlb edilməsi barədə təklif irəli sürülüb.
Sonda meqa fakültədə keyfiyyətli təhsilin strateji hədəflərini müəyyən edəcək müzakirələrin davamlı keçirilməsi qərara alınıb.

В UNEC приступили к обсуждению стратегических целей факультета Бизнеса и менеджмента
На факультете Бизнеса и менеджмента  Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) состоялся круглый стол на тему «Стратегические цели качественного образования на мега факультете».
Говоря о значении темы, декан факультета доц.Мирага Ахмедов отметил, что определение стратегических целей исходит из необходимости фундаментального улучшения качества обучения и совершенствования системы управления. М.Ахмедов отметил, что при определении целей за основу надо брать повышение качества обучения до уровня современной мировой практики, отношения преподавателя и студента, подготовку кадров, отвечающих требованиям делового мира. Декан факультета подчеркнул о важности в оценке качества образования применения модели оценивания по  многим критериям.
Заведующий научным отделом, профессор  Захид Мамедов отметил о роли научной деятельности в формировании модели образцового факультета.  Он отметил, что в составе факультета Бизнеса и менеджмента действуют сильные кафедры. З.Мамедов подчеркнул, что в создании необходимых условий для проведения указанными кафедрами научных исследований, оказании  поддержки в научной деятельности, применении на практике проведенных исследований, определении темы исследований, публикации статей в международных авторитетных журналах необходима поддержка ученых-исследователей.  Профессор UNEC предложил кафедрам, используя научный потенциал, публикацию трудов научного издательства под названием «Бизнес и общественность» при факультете.
За круглым столом с целью определения стратегических целей образования прозвучали предложения. Для направления проведенных на кафедре научно-исследовательских работ на исследование приоритетных сфер развития экономики страны, правильной оценки качества было предложено создание рабочей комиссии в новом составе.
Для системного исследования экономических процессов, формирования способностей эконометрического моделирования и прогнозирования на мероприятии в связи преподаванием дисциплины Эконометрика было отмечено о проведении нужных работ по разработке новых программ по дисциплине, учебников и банка тестов.
За круглым столом было выдвинуто предложение о создании  клуба «Молодые бизнесмены» и привлечение их в дебаты.
В конце  было принято решение о проведении на мега факультете продолжительных обсуждений по определению стратегических целей качественного образования.