UNEC-in Biznes və menecment fakültəsinin strateji hədəfləri müzakirə edilib
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Biznes və menecment fakültəsində “Meqa fakültədə keyfiyyətli təhsilin strateji hədəfləri” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib.
Mövzunun əhəmiyyətindən danışan dekan dos. Mirağa Əhmədov bildirib ki, meqa fakültənin strateji hədəflərinin müəyyənləşdirilməsi tədrisin keyfiyyətinin əsaslı surətdə yaxşılaşdırılması və idarəetmə sisteminin təkmilləşdirilməsi zərurətindən irəli gəlib. M.Əhmədov qeyd edib ki, hədəfləri müəyyən edərkən tədrisin keyfiyyətinin müasir dünya təcrübəsi səviyyəsinə yüksəldilməsi, müəllim-tələbə münasibətləri, iş dünyasının tələblərinə cavab verən kadr hazırlığı əsas götürülməlidir. Fakültə dekanı təhsilin keyfiyyətində çox kriterialı qiymətləndirmə modelinin tətbiq edilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Elm şöbəsinin müdiri, professor Zahid Məmmədov nümunəvi fakültə modelinin formalaşmasında elmi fəaliyyətin rolundan danışıb. Bildirib ki, Biznes və menecment fakültəsinin tərkibində güclü kafedralar fəaliyyət göstərir. Z.Məmmədov həmin kafedraların elmi tədqiqatlar aparması üçün lazımi şəraitin yaradılması, elmi faəliyyətlərinə dəstək, aparılan elmi tədqiqatların istehsalatda tətbiqi, tədqiqat mövzularının müəyyənləşdirilməsi, beynəlxalq nüfuza malik elmi jurnallarda məqalələrin nəşr olunması üçün tədqiqatçı alimlərə lazımi dəstək göstəriləcəyini vurğulayıb. UNEC professoru kafedraların elmi potensialından istifadə edərək fakültə nəzdində “Biznes və ictimaiyyət” adlı elmi nəşrin çap olunmasını təklif edib.
Dəyirmi masada təhsilin strateji hədəflərini müəyyənləşdirmək məqsədilə təkliflər səsləndirilib. Kafedralarda aparılan elmi-tədqiqat işlərini ölkə iqtisadiyyatının inkişafının prioritet sahələrinin tədqiqinə yönəltmək, keyfiyyəti düzgün qiymətləndirmək üçün yeni tərkibdə işçi komissiyanın yaradılması təklif edilib.
Tədbirdə iqtisadi prosesləri sistemli tədqiq etmək, ekonometrik modelləşdirmə və  proqnozlaşdırma bacarıqları formalaşdırmaq üçün ekonometrika fənninin tədrisi ilə bağlı, beynəlxalq təcrübənin öyrənildiyi, yeni fənn proqramları, dərslikər  və test bankının  hazırlanması üzrə əməli işlər aparıldığı da qeyd edilib.
Dəyirmi masada “Gənc biznesmenlər” klubunun yaradılması və onların debatlara cəlb edilməsi barədə təklif irəli sürülüb.
Sonda meqa fakültədə keyfiyyətli təhsilin strateji hədəflərini müəyyən edəcək müzakirələrin davamlı keçirilməsi qərara alınıb.

Strategic Targets discussed by UNEC’s School of Business and Management
A round- table discussion on “Strategic targets of quality education in mega faculty” has been held at the School of Business and Management of Azerbaijan State University of Economics (UNEC).
Speaking about the significance of the topic, the Dean Associated Professor Miragha Ahmadov noted that the determination of strategic targets of the mega faculty come from the need to improve the quality of education substantially and management system. M. Ahmadov pointed that the modern world experience should be based on increasing the quality of teaching, the teacher- student relationship and personnel training that meets the requirements of the business world in determining the goals. The Faculty Dean emphasized the importance of applying multi- criteria assessment in quality of education.
Director of the Department of “Science”, Professor Zahid Mammadov spoke about the role of scientific activity in the formation of exemplary faculty model. He said that powerful departments function in the content of the Faculty Business and Management. Z. Mammadov stressed that the chairs will be created all necessary conditions to conduct researches, they will be supported in scientific activities, the application of scientific researches in manufacturing, in determining research topics and to publish their articles in the internationally prestigious journals. UNEC Professor proposed to print a scientific publication on “Business and Community” under the faculty using the scientific potential of the chairs. Proposals on determining strategic targets of the education were sounded within the round- table discussion. To direct the scientific research works to the study of the priority areas of the development of country’s economy and to assess the quality it was proposed to create a working committee in a new format.
It was also noted that practical work on preparation of the new curriculum, textbooks and test bank is being carried out to explore the economic processes systematically, to form econometric modeling and forecasting skills.
Proposals on establishing a club “Young Businessmen” and their involvement in debates were also discussed in round- table.
At the end of the mega discussions will set the strategic goals of quality education, it was decided to hold steady.