UNEC-də möhtəşəm Novruz şənliyi keçirilib
Xalqımızın milli-mənəvi dəyərlərini, adət-ənənələrini özündə yaşadan Novruz bayramı münasibətilə təşkil olunan şənliyin açılışında çıxış edən tələbələrlə iş üzrə prorektor dosent Səadət Qəndilova universitetin kollektivini təbrik edərək, onlara xoş arzularını çatdırıb.
UNEC Həmkarlar İttifaqı Komitəsi, Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsi və Yaradıcılıq Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə keçirilən bayram şənliyində universitetin həyətində Novruz atributlarndan ibarət guşələr yaradılıb, Dizayn Məktəbinin tələbələrinin baharın gəlişinə, Novruz adət-ənənələrinə həsr etdikləri rəsm əsərləri nümayiş olunub.
Yaradıcılıq Mərkəzinin vokal, istrumental orkestr, rəqs dərnəklərinin üzvləri olan istedadlı tələbələr bayram əhval-ruhiyyəli musiqi nömrələri ilə iştirakçılara xoş anlar yaşadıb.
Tələbələr Novruzun rəmzi olan bayram tonqalının ətrafında “Yallı” gedərək, birlik nümayiş etdiriblər.
Novruz bayramının məşhur personajları olan kosa ilə keçəlin Novruz səhnəcikləri şənliyinə xüsusi rəng qatıb.

A great Novruz celebration is held at UNEC
Speaking at the opening of the celebration organized on the occasion of Novruz holiday, which preserves the national and moral values and traditions of our people, Associate professor Saadat Gandilova congratulated the university staff and conveyed good wishes to them.
At the holiday celebration organized by the UNEC Trade Union Committee, the Student Trade Union Committee and the Creative Center, corners with Novruz attributes were created in the courtyard of the university, and artworks dedicated to the arrival of spring and Novruz traditions by the students of the Design School were displayed.
Talented students who are members of the vocal, instrumental orchestra, and dance groups of the Creative Center entertained the participants with festive musical numbers.
Students demonstrated unity by going “Yally” around the holiday bonfire, which is a symbol of Novruz.
“Kitab at!”, traditionally carried out by UNEC every Novruz holiday, within the framework of the project, books were donated to students by the Library Information Center.
Novruz scenes of kosa and kechal, famous characters of Novruz holiday, added a special color to the celebration.