UNEC-də Nobel Sülh mükafatçısı Məhəmməd Yunus adına mərkəzin açılışı olub
2017-ci ildə UNEC-ə səfəri zamanı universitetdə yaradılmış Yunus Sosial Biznes Mərkəzinin açılışında iştirak edən Məhəmməd Yunus rektor professor Ədalət Muradov, AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Xalq yazıçısı Çingiz Abdullayevin iştirakı ilə mərkəzin açılış lentini kəsib və mərkəzlə tanış olub.
Rektor Ədalət Muradov mərkəzin yaradılmasının məqsədi və fəaliyyəti barədə məlumat verib. Bildirib ki, mərkəz tələbə gənclər arasında sosial biznes ideyasını təşviq etmək məqsədilə yaradılıb. Mərkəzdə Azərbaycan və regionda sosial biznes ideyasının inkişafını dəstəkləmək üçün akademik görüşlər, seminar, diskussiya və tədqiqatlar keçiriləcək. Eyni zamanda tələbə mübadilə proqramları, akademik debatlar, təcrübə proqramları, eləcə də könüllü fəaliyyətlər həyata keçirəcək.
Akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycanda elm və təhsil üzrə beynəlxalq əlaqələrdən danışıb. UNEC-in bu istiqamətdə böyük uğurlar qazandığını diqqətə çatdıran AMEA rəhbəri ali təhsil müəssisəsində Yunus Sosial Biznes Mərkəzinin yaradılmasının mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb.
Nobel Sülh mükafatı laureatı professor Məhəmməd Yunus yenidən UNEC-də olmaqdan məmnunluğunu ifadə edərək, sosial biznes sahəsində bacarıqlı gənc tədqiqatçıların yetişməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb. O, Yunus Sosial Biznes Mərkəzinin bu istiqamətdə tələbə gənclərə böyük stimul verəcəyini vurğulayıb. M.Yunus Biznes Mərkəzində ilk mühazirəsini də sosial biznes sahəsində qarşıda duran problemlərə həsr edib.
Sonda suallar cavablandırılıb və xatirə şəkilləri çəkilib.
Qeyd edək ki, açılış mərasimində Xalq yazıçısı Çingiz Abdullayev, Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri Rəşad Məcid, “Xalq qəzeti”nin baş redaktoru Əflatun Amaşov, “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin direktor müavini Vaqif Bəhmənli, Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondunun prezidenti Umud Rəhimoğlu, UNEC-in rəhbər heyəti və əməkdaşları iştirak ediblər.

В UNEC состоялось открытие центра имени лауреата Нобелевской премии мира Мухаммада Юнуса
В ходе своего визита в UNEC в 2016 году принявший участие в открытии Центра социального бизнеса «Юнус» лауреат Нобелевской премии, перерезал ленточку и ознакомился с центром в присутствии ректора профессора Адалата Мурадова, президента НАНА Исы Габиббейли, народного писателя Чингиз Абдуллаева.
Ректор Адалат Мурадов дал информацию о цели создания центра и его деятельности. Он отметил, что центр создан для продвижения идеи социального бизнеса среди студенческой молодежи. В центре будут проводиться академические встречи, семинары, дискуссии и исследования с целью поддержки развития идеи социального бизнеса в Азербайджане и регионе. В то же время будут реализовываться программы обмена студентами, академические дебаты, программы стажировок, а также волонтерская деятельность.
Академик Иса Габиббейли рассказал о международных отношениях в сфере науки и образования Азербайджана. Отметив, что UNEC добился больших успехов в этом направлении, руководитель НАНА подчеркнул важность создания в высшем учебном заведении Центра социального бизнеса «Юнус».
Лауреат Нобелевской премии мира профессор Мухаммад Юнус выразил удовлетворение по поводу того, что снова находится в UNEC, и подчеркнул важность подготовки квалифицированных молодых исследователей в области социального бизнеса. Он подчеркнул, что Центр социального бизнеса «Юнус» даст большие стимулы студентам и молодежи в этом направлении. Свою первую лекцию в Бизнес-центре М.Юнус посвятил проблемам социального бизнеса.
В завершение были даны ответы на вопросы и сделаны памятные фото.
Отметим, что в церемонии открытия приняли участие народный писатель Чингиз Абдуллаев, председатель Совета прессы Азербайджана Рашад Меджид, главный редактор газеты «Халг» Афлатун Амашов, заместитель директора Научного центра «Национальная энциклопедия Азербайджана» Вагиф Бахманлы, президент Международного Фонда Евразия Пресс Умуд Рахимоглу, руководство и сотрудники UNEC.