UNEC-də Novruz mühazirələri: “Sahibkarlar təhsildə yeni standartların müzakirəsinə cəlb edilməlidir”
UNEC-də Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası (ASK)  ilə birgə Novruz mühazirələri çərçivəsində elmi-praktiki konfrans keçirilib.
“İqtisadiyyat, biznes və universitet arasında qarşılıqlı vəhdət: qlobal çağırışlar və yeni imkanlar” mövzusuna həsr olunan elmi-praktiki konfransda UNEC-in professor-müəllim heyəti ilə birlikdə ölkənin aparıcı biznes qurumlarının rəhbər və nümayəndələri iştirak edib.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov əmək bazarının tələblərinə cavab verən kadr hazırlığının ali təhsil müəssisələri qarşısında duran vacib məsələlərdən biri olduğunu qeyd edərək, bu istiqamətdə elm-təhsil-biznes vəhdətinin əhəmiyyətindən danışıb. UNEC-də bu sahədə məqsədyönlü addımlar atıldığını qeyd edən rektor, universitetin iş dünyası ilə yeni strateji əməkdaşlıq platforması olan UNEC2B-yə diqqət çəkib. O, UNEC2B platformasının kadr hazırlığında universitetin əmək bazarı ilə birgə fəaliyyətinə geniş imkanlar yaratdığını bildirib. Rektor iş adamlarının bu sahədə önəmli rol oynadığını vurğulayaraq, bakalavr pilləsində iqtisadiyyat və idarəetmə ixtisasları üzrə yeni standartların müzakirəsində sahibkarların iştirakının vacibliyini bildirib. İş adamlarının elmi tədqiqatlara marağından danışan Ə.Muradov tələblərə cavab verən tədqiqatların hazırlanmasında DBA (Doctor of Business Administration) təhsilinin Azərbaycanda da tətbiqinin zamanı gəldiyini deyərək, ali təhsildə innovativ yanaşmalara ehtiyac duyulduğunu qeyd edib.
ASK sədri Məmməd Musayev ölkə iqtisadiyyatının inkişafı üçün sahibkarlarla ali təhsil müəssisələri arasındakı mövcud əlaqələrın daha sıx qurulmasının əhəmiyyətindən danışıb. O, universitetlərdəki nəzəri biliklərin günün tələblərini ödəmədiyini bildirərək, əmək bazarının çağırışlarına operativ cavab verən UNEC2B platformasını bu istiqamətdə çox uğurlu layihə kimi səciyyələndirib. Ölkənin iqtisadçı kadrlarının 90%-nin məhz UNEC məzunları olduğunu vurğulayan M.Musayev biznes sektorları ilə ali təhsil müəssisələri arasında əlaqələrin günün tələblərinə uyğun qurulması istiqamətində təkliflərlə çıxış edib. Azərbaycanda problemli kreditlər üzrə mütəxəssis çatışmazlığını vurğulayan ASK sədri, kadr hazırlığında universitetlərin bu amilləri daha çox nəzərə almasını tövsiyə edib. O, biznes qurumlarını UNEC-in müvafiq kafedraları ilə əməkdaşlıq etməyə çağırıb.
UNEC-in Elm şöbəsinin müdiri, professor Zahid Məmmədov “İqtisadiyyat, biznes və universitet arasında qarşılıqlı vəhdət: qlobal çağırışlar və yeni imkanlar” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Universitetlərin missiyasının dünyada ən aktual müzakirə mövzularından biri olduğunu bildirən professor, ali təhsil müəssisələrinin qarşısında duran vəzifələrdən  bəhs edib. Elmi tədqiqatyönümlü universitetlərin fəaliyyətində dünya təcrübəsini paylaşıb.
Tədbirdə çıxış edən biznes qurumların rəhbərləri ölkədə sahibkarlar üçün yaradılan əlverişli investisiya mühitindən və bu hədəflərə uyğun olaraq təhsil sahəsində aparılan islahatların özəl sektorun inkişafına müsbət təsirlərindən danışıblar. Natiqlər ali təhsildə innovasiya və özəl sektorun inkişafı üçün tələb olunan kadrlarla bağlı vəziyyəti qiymətləndiriblər.

Новрузовские лекции в UNEC: «Необходимо привлечение предпринимателей к обсуждению новых стандартов в образовании»
В UNEC  в рамках совместных с Национальной конфедерацией предпринимателей (работодателей) Азербайджанской Республики (НКПА) Новрузовских лекций состоялась научно-практическая конференция.
В научно-практической конференции, посвященной теме «Взаимоединство между экономикой, бизнесом и университетом: глобальные призывы и новые возможности», приняли участие профессорско-преподавательский состав  UNEC, а также руководители и представители ведущих бизнес структур страны.
Отметив, что одним из важных вопросов, стоящих перед высшими учебными заведениями является подготовка кадров, отвечающих требованиям рынка труда, ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов подчеркнул о значении единства науки-образования-бизнеса в этом направлении.  Отметив, что в UNEC в этом направлении предприняты целенаправленные шаги, ректор обратил внимание на UNEC2B, которая  является новой стратегической платформой сотрудничества университета с миром бизнеса. Подчеркнув о важной роли деловых людей в подготовке кадров, отметил о важности участия предпринимателей в обсуждении новых стандартов по специальностям экономики и управления на ступени бакалавра. Говоря о заинтересованности деловых людей в научных исследованиях, А.Мурадов отметил о значении применяемой в Азербайджане образования  DBA (Doctor of Business Administration), которое отвечает требованиям в подготовке исследований, и подчеркнул о  потребности в инновационных подходах  в высшем образовании.
Председатель НКПА Мамед Мусаев отметил, что для развития экономики страны необходимо усилить сотрудничество предпринимателей с высшими учебными заведениями. Он отметил, что теоретические знания, полученные в университете не удовлетворяют жизненные потребности, в связи с чем высоко оценил платформу UNEC2B, которая отвечает призывам рынка.  По словам М.Мусаева, 90% экономических кадров страны являются непосредственно выпускниками UNEC, и соответственно требованиям дня   выдвинул предложения в направлении построения отношений секторов бизнеса с высшими учебными заведениями. Подчеркнув, что в Азербайджане имеется потребность в специалистах по проблемным кредитам, председатель НКПА рекомендовал университетам учесть этот фактор в подготовке кадров.  Он призвал бизнес структуры к сотрудничеству с соответствующими кафедрами UNEC.
Заведующий Научным отделом UNEC, профессор Захид Мамедов выступил с докладом на тему «Взаимоединство между экономикой, бизнесом и университетом: глобальные призывы и новые возможности»По словам профессора, наиболее актуальной обсуждаемой в мире проблемой является миссия университетов, в связи с чем отметил задачи, стоящие перед высшими учебными заведениями. Поделился мировым опытом в деятельности университетов исследовательского направления.
Выступившие на мероприятии руководители бизнес структур рассказали о выгодной инвестиционной среде, созданной в стране для предпринимателей и соответственно этому о положительном влиянии  на развитие частного сектора реформ, осуществляемых в сфере образования. Они оценили положение в связи с кадрами, необходимыми для развития инновации, частного сектора.