UNEC-də qış imtahan sessiyası ictimaiyyətə açıq keçirilir
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) 2016-17-ci tədris ilinin qış imtahan sessiyasının növbəti mərhələsi keçirilib.
Yazılı və test üsulu ilə keçirilən imtahanlarda ümumilikdə 12086 tələbənin iştirakı nəzərdə tutulub. İlk dəfə olaraq Zaqatala və Dərbənd filialları, eyni zamanda Maliyyə-İqtisad Kollecində imtahanlar eyni qaydada keçirilir.
Sessiya dövründə tələbələrin biliyinin obyektiv qiymətləndirilməsi və şəffaflığın təmin edilməsi məqsədilə UNEC-də yeniliklər tədbiq edilib.
UNEC-in Marketinq və Kommunikasıya Departamentinin direktoru Rasim Şərifov deyir ki, sessiya dövründə ilk dəfə olaraq QHT nümayəndələri tələbələr arasında sessiya ilə bağlı anonim sorğu keçirəcəklər. Sorğunun nəticələri imtahanların təşkili və tələbə biliyinin qiymətləndirilməsi ilə bağlı real vəziyyəti ortaya çıxaracaq. Qarşıya çıxan problemlərin həlli üçün müvafiq addımlar atılacaq.
R.Şərifovun sözlərinə görə, sessiya dövründə hər həftənin şənbə günü saat 10:00-12:00-da UNEC rektorunun “Açıq qapı” günü keçiriləcək. “Açıq qapı”da səslənən irad və şikayətlər obyektiv araşdırılır və tədbir görülməsi üçün məsul şəxslərə göstərişlər verilir. Bir sıra məsələlər isə yerindəcə həll edilir. UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov KİV və QHT nümayəndələrini “Açıq qapı” günlərində, həm də imtahan sessiyasında yaxından iştirak etməyə dəvət edib: “Universitetdə təhsilin keyfiyyətinin davamlı təkmilləşdirilməsi üçün sizin rəyiniz bizim üçün çox əhəmiyyətlidir”.
Departament direktoru qeyd edib ki, qış imtahan sessiyasının bir yeniliyi də ondan ibarətdir ki, bu il universitetin “Qaynar xətt” (146-1-3) xidməti QHT, KİV və ictimaiyyət nümayəndələrinə həvalə edilib. Xidmətə daxil olan müraciət və şikayətləri, eyni zamanda onların araşdırılmasına da yalnız onlar nəzarət edir: ”Qaynar xətt”ə daxil olan bütün müraciətlər QHT, KİV və ictimaiyyət nümayəndələri tərəfindən dinlənilir, araşdırılır”.
UNEC 2016-17-ci tədris ilinin qış imtahan sessiyasının obyektiv və şəffaf təşkilini təmin etmək məqsədi ilə “Qərargah” yaradılıb. Həftənin beş günü 09:00-18:00-dək fəaliyyət göstərəcək “Qərargah” UNEC-in bütün tədris binalarında, Zaqatala filialında və Maliyyə-İqtisad Kollecində müraciətləri dinləyərək, qarşıya çıxan problemləri operativ araşdıracaq.
“Qərargah”ların əlaqə nömrələri:
əsas tədris binası: 146-1-3, 492-59-03 (211-ci otaq),
2-ci tədris binası: 564 40 39 (100-cü otaq),
4-cü tədris binası: 440 76 43 (414-cü otaq),
Zaqatala filialı: (024) 22 50 30 56,
Maliyyə-İqtisad Kolleci 493 51 10.
Sessiyanın sonuna kimi UNEC-də kitabxana və oxu zalları axşam saat 22.00-dək işləyəcək. Tələbələr imtahana hazırlaşarkən yaranan sıxlığın aradan qaldırılması üçün bütün tədris binalarında fasiləsiz internetlə təmin edilən xüsusi auditoriyalar ayrılıb.
Bununla yanaşı E-apellyasiya xidməti də tələbələrin ixtiyarına verilib. İmtahan sessiyası dövründə Elektron Müracət Sisteminin köməkliyi ilə tələbələr operativ şəkildə apellyasiya müraciətlərini edə və nəticələrini öyrənə bilərlər. Bunun üçün erize.asue.edu.az saytına daxil olmaq kifayətdir. Sistem  həmçinin tələbənin vaxtına qənaəti təmin edir.
Sessiya boyu tələbələrin ən çox istifadə etdikləri vasitələrdən biri də onların intellektual potensialının aşkar olunması və inkişaf etdirilməsinə xidmət edən “Özünü sına” online sınaq imtahan portalıdır. Portal həm də tələbələrin imtahanlara psixoloji hazırlanmasına kömək edir. Artıq sinaqimtahani.net portalının mobil tətbiqetməsi də UNEC tələbələrinin ixtiyarına verilib. Qış imtahan sessiyası öncəsi portala yeni funksiya əlavə edilib. Belə ki, sistem istifadəçinin ən çox hansı fəndən imtahan verdiyini yadda saxlayır. İstifadəçi portala növbəti ziyarətində birbaşa idarə panelindən imtahanı başlaya bilir. Sistem fənni tamamən mənimsədikdən sonra istifadəçiyə onu siyahıdan uzaqlaşdırmaq imkanı da verir. R.Şərifovun sözlərinə görə, sessiyanın sonuna kimi QHT nümayəndələri, təhsil ekspertləri və imtahanlara məsul şəxslər Radio UNEC-in canlı efirində tələbələrin suallarını cavablandıracaqlar: «Radio UNEC-in “UNEC imtahan” adlı imtahanların təşkili ilə əlaqədar məsul şəxslərlə, təhsil üzrə ekspertlərlə müzakirələr təşkil edilir. Onlar canlı efirdə tələbələrin suallarını cavablandırırlar. Qonağın kimliyi ilə bağlı məlumatın öncədən sayt və sosial şəbəkə vasitəsi ilə elan edilir.
“UNEC imtahan” verilişinin ilk qonağı “XXI əsr təhsil mərkəzi”nin rəhbəri Etibar Əliyev olub. Verilişdə UNEC-də qış imtahan sessiyasının təşkili müzakirə edilib. E.Əliyev imtahan prosesinin ictimaiyyətə açıq keçirilməsini müsbət hal kimi dəyərləndirib. Bunun tələbə biliyinin obyektiv qiymətləndirilməsi və şəffaflığın təmin edilməsində çox önəmli amil olduğunu vurğulayıb. Ekspert dinləyicilərin QHT nümayəndələrinin tələbələr arasında anonim sorğu keçirməsi, “Qaynar xətt” xidmətinin jurnalistlərə həvalə edilməsi və digər suallarını cavablandırıb.
Verilişin növbəti qonağı əməkdar elm xadimi, professor Şahlar Əsgərov olub. Ş.Əsgərov canlı efirdə tələbələrin suallarını cavablandırıb.
Radio UNEC-də yayımlanan “Tələbə imtahanda” verilişində isə 2016-2017-ci tədris ilinin qış imtahan sessiyasının gedişatı barədə dinləyicilərə ətraflı məlumat verilir. Verilişdə tələbələr imtahan sonrası təəssüratlarını bölüşür, qarşılaşdıqları problemləri müzakirəyə çıxarırlar”.
R.Şərifov əlavə edib ki, UNEC-də qış imtahan sessiyası fevralın 2-də yekunlaşacaq. Hər bir kurs üzrə ən çox bal toplayan 15 tələbəyə ikinci əlaçı təqaüdü veriləcək. Məqsəd həm də UNEC tələbələrinin təhsilə olan maraqlarının stimullaşdırılmasıdır.
Yanvarın 5-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin nəzdində Azərbaycan Maliyyə-İqtisad Kollecində də imtahan keçirilib. 2016-2017-cı tədris ilinin qış imtahan sessiyasında əyani şöbə üzrə 47 qrupda təhsil alan 1034 nəfər tələbə iştirak edib. 1034 nəfər tələbədən 70 nəfəri normadan artıq dərs buraxdıqlarına görə qış imtahan sessiyasına buraxılmayıb. 301 imtahanı əhatə edən 47 fənn üzrə test nümunələri hazırlanıb. Hər bir fənn üzrə hazırlanan 300 test nümunəsi tələblərə təqdim edilib.İmtahan prosesi zamanı heç bir neqativ halla qarşılaşılmayıb.

В UNEC зимняя экзаменационная сессия проводится открыто для общественности
В Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) состоялся очередной этап зимней экзаменационной сессии 2016-17 учебного года.
В письменных и тестовых экзаменах предусмотрено участие 12086 студентов. Впервые в Закатальском и Дербентском филиалах, а также в Финансово-экономическом колледже экзамены проводятся в одинаковом порядке.
В течение сессии в целях обеспечения объективной оценки знаний студентов и обеспечения прозрачности в UNEC применены новшества.
Директор Департамента маркетинга и коммуникации UNEC Расим Шарифов говорит, что впервые в период сессии представители НПО в связи с сессией проведут среди студентов анонимный опрос. Результаты опроса дадут возможность реально представить организацию экзаменов и оценку знаний студентов. Для решения возникших проблем будут предприняты соответствующие шаги.
По словам Р.Шарифова, в течение сессии каждую субботу с 10:00 до 12:00 часов состоится «День открытых дверей» ректора UNEC.   В «День открытых дверей» объективно рассматриваются замечания и жалобы и для принятия мер даются указания ответственным лицам.  А ряд вопросов решается на месте.  Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов пригласил представителей НПО и СМИ для участия в «Дне открытых дверей», а также в экзаменационной сессии: «Для устойчивого совершенствования качества обучения в университете ваше мнение для нас очень важно».
Директор Департамента отметил, что еще одним новшеством зимней экзаменационной сессии является то, что служба «Горячая линия» (146-1-3) университета представлена представителям НПО, СМИ и общественности, которые контролируют и рассматривают поступившие обращения и жалобы: «Все обращения, поступившие на «Горячую линию» выслушиваются и рассматриваются представителями НПО, СМИ и общественности».
С целью обеспечения объективной и прозрачной организации зимней экзаменационной сессии UNEC 2016-17 учебного года создана «Горячая линия». «Горячая линия» будет действовать пять дней в неделю с 09:00 до 18:00 часов во всех UNEC, а также в Закатальском филиале и Финансово-экономическом колледже, выслушает все обращения и рассмотрит возникшие проблемы.
Контактные номера «Горячей линии»:
основной учебный корпус: 146-1-3, 492-59-03 (211-я комната),
2-й учебный корпус: 564 40 39 (100-я комната),
4-й учебный корпус: 440 76 43 (414-я комната),
Закатальский филиал: (024) 22 50 30 56,
Финансово-экономический колледж:  493 51 10.
До конца сессии библиотека и читальные залы UNEC будут работать до 22.00 часов вечера. Для устранения тесноты во время подготовки студентов к экзаменам во всех корпусах отведены аудитории, обеспеченные беспрерывным Интернетом.
Помимо этого служба E-апелляция представлена студентам. В течение экзаменационной сессии при помощи  Электронной системы обращения студенты могут оперативно обратиться с жалобами и узнать результаты.  Для этого достаточно зайти на сайт  erize.asue.edu.az. Система также способствует экономии времени студентов.
На этом этапе одним из наиболее употребляемых студентами средств является выявление их интеллектуального потенциала и использование портала онлайн испытательных экзаменов  «Испытай себя». Портал также помогает студентам в психологической подготовке к экзаменам. Мобильное применение портала  sinaqimtahani.net  предоставлено в распоряжение студентов. До начала зимней экзаменационной сессии внесены новые функции в портал.  Так, система оставляет в памяти по каким предметам пользователем больше всего сданы экзамены. Пользователь в очередной раз войдя в портал, может начать экзамен непосредственно через панель правления. После полного усвоения дисциплины система дает возможность пользователю удалиться  из списка. По словам Р.Шарифова, до конца сессии представители НПО, эксперты по образованию и ответственные за экзамен лица будут отвечать на вопросы студентов в прямом эфире Radio UNEC: «В эфире Radio UNEC в связи с организацией “Экзамен UNEC” ведутся обсуждения с ответственными за экзамен лицами, экспертами по образованию. Они отвечают на вопросы студентов в прямом эфире. Информация в связи с личностью гостя оповещается заранее посредством сайта и социальной сети».
Первым гостем передачи «Экзамен UNEC» был руководитель образовательного центра  «XXI век» Этибар Алиев.  На передаче обсуждался вопрос организации зимней экзаменационной сессии в UNEC.  Э.Алиев положительно оценил проведение экзаменов открыто для общественности. Он подчеркнул, что это является важным фактором в объективной оценке знаний студентов и обеспечении прозрачности. Эксперт ответил на вопросы слушателей по поводу проведения анонимного опроса среди студентов, предоставления «Горячей линии» журналистам и другие вопросы.
Очередным гостем передачи стал заслуженный деятель науки, профессор Шахлар Аскеров. Ш.Аскеров в прямом эфире ответил на вопросы студентов.
На передаче «Студент на экзамене», транслируемой по Radio UNEC, дается подробная информация о ходе зимней экзаменационной сессии 2016-2017 учебного года. На передаче студенты делятся впечатлениями после экзаменов, обсуждают проблемы, с которыми столкнулись.
Р.Шарифов добавил, что зимняя экзаменационная сессия в UNEC подытожится 2 февраля. 15 студентам, набравшим наибольший балл по каждому курсу, будет выдана вторая стипендия отличника. Целью является стимулирование интереса студентов UNEC  к образованию.
5 января проведен экзамен также в Финансово-экономическом колледже при Азербайджанском государственном экономическом университете. В зимней экзаменационной сессии 2016-2017 учебного года приняли участие 1034 студента из 47 групп очного отделения. Из числа 1034 студента 70 студентов не допущены к зимней экзаменационной сессии  ввиду пропусков занятий больше нормы. Подготовлены образцы тестов, включающие 301 экзаменов по 47 дисциплинам. 300 образцов тестов, подготовленных по каждой дисциплине, представлены студентам. Во время экзаменов не наблюдались никакие негативные случаи.