UNEC-də “Startap Günü” – “Azərbaycanda blokçeyn texnologiyalı startapların yaradılması perspektivləri”
UNEC-də “Startap Günü” keçirilib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələrinin təsdiq edilməsi haqqında” Fərmanının icrasını təmin etmək məqsədilə Təhsil Nazirliyində müvafiq Strateji Plan təsdiq edilib. Sənədin icrası məqsədilə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində “Milli iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələrində nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrası ilə bağlı UNEC-in Strateji Planı (2017-2020-ci illər üçün)”na təsdiqlənib.
“Startap Günü” UNEC-in Strateji Planına əsasən həyata keçirilib.
UNEC-in Karyera Mərkəzi və İnnovativ Biznes İnkubatorun (İBİ) təşkilatçılığı ilə keçirilən  “Startap Günü”ndə “Azərbaycanda blockchain texnologiyalı startapların yaradılması perspektivləri” müzakirə edilib.
İBİ-nin direktoru Mircavid Həsənov iştirakçılara UNEC İnnovativ Biznes İnkubatorunun fəaliyyəti barədə geniş məlumat verərək, burada həyata keçirilən uğurlu startap layihələrindən söz açıb. UNEC-in layihələr və xarici tələbələr üzrə meneceri Fəxri Məmmədovun kriptovalyuta ticarətində təhlükəsizlik mövzusunda çıxışı tələbələrin xüsusi marağına səbəb olub. “E-Ticarət” icmasının rəhbəri Rəşad Camal “Bitcoin və Altcoin” haqqında ətraflı məlumat verib, iştirakçıları maraqlandıran sualları cavablandırıb. Kriptovalyuta ticarəti üzrə ekspert Orxan Əhməd isə blokçeynin layihələrdə tətbiqi və şəxsi coinlərin yaradılmasından bəhs edərək, tələbələrlə günün ən aktual məsələlərindən olan blokçeyn haqqında fikir mübadiləsi aparıb.
“Startap Günü”ndə mayninq şirkətini necə qurmalı mövzusunda müzakirələr aparılıb. Ekspertlər tələbələrin coinləri əldə etməyin üsulları, onların real valyutaya konvertasiyası və blokçeyn texnologiyalarını hansı sahələrə tətbiq etməyin mümkünlüyü barədə suallarını cavablandırıblar.

“Startup Day” at UNEC – “Perspectives for creating the startups with blockchain technology in Azerbaijan”
The “Startup Day” was held at UNEC.
The event was held within the framework of the Strategic Plan of the Ministry of Education (for 2017-2020 years) on the implementation of the measures envisaged in the Strategic Road Map in the main sectors of economy and national economy, which was approved by the order of the Ministry of Education.
The “Perspectives for creating the startups with blockchain technology in Azerbaijan” were discussed on the “Startup Day”, organized by UNEC Career Center and Innovative Business Incubator (İBİ).
The director of İBİ Mirjavid Hasanov gave the extensive information on the activity of UNEC Innovative Business Incubator to the participants and spoke about the successful startup projects implemented in IBI. The speech of Fakhri Mammadov, the manager in UNEC projects and foreign students, on security in the crypto-currency trading was in the primary concern of the students. Head of “E-Commerce” community Rashad Jamal gave the detailed information about “Bitcoin and Altcoin”, answered to the questions of the participants. Orkhan Ahmad, an expert on crypto-currency trading spoke about the application of blockchain in the projects and creation of personal coins, exchanged the views with the students on blockchain – on the one of the topical subject-matters of the day.
On “Startup Day” was held the discussions on how to establish a branding company. The experts answered the questions of the students on the ways of getting the coins, the ways of converting them into real currency and the possibilities of applying the blockchain technologies in different spheres.