UNEC-də “Startap Günü” – “Azərbaycanda blokçeyn texnologiyalı startapların yaradılması perspektivləri”
UNEC-də “Startap Günü” keçirilib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələrinin təsdiq edilməsi haqqında” Fərmanının icrasını təmin etmək məqsədilə Təhsil Nazirliyində müvafiq Strateji Plan təsdiq edilib. Sənədin icrası məqsədilə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində “Milli iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələrində nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrası ilə bağlı UNEC-in Strateji Planı (2017-2020-ci illər üçün)”na təsdiqlənib.
“Startap Günü” UNEC-in Strateji Planına əsasən həyata keçirilib.
UNEC-in Karyera Mərkəzi və İnnovativ Biznes İnkubatorun (İBİ) təşkilatçılığı ilə keçirilən  “Startap Günü”ndə “Azərbaycanda blockchain texnologiyalı startapların yaradılması perspektivləri” müzakirə edilib.
İBİ-nin direktoru Mircavid Həsənov iştirakçılara UNEC İnnovativ Biznes İnkubatorunun fəaliyyəti barədə geniş məlumat verərək, burada həyata keçirilən uğurlu startap layihələrindən söz açıb. UNEC-in layihələr və xarici tələbələr üzrə meneceri Fəxri Məmmədovun kriptovalyuta ticarətində təhlükəsizlik mövzusunda çıxışı tələbələrin xüsusi marağına səbəb olub. “E-Ticarət” icmasının rəhbəri Rəşad Camal “Bitcoin və Altcoin” haqqında ətraflı məlumat verib, iştirakçıları maraqlandıran sualları cavablandırıb. Kriptovalyuta ticarəti üzrə ekspert Orxan Əhməd isə blokçeynin layihələrdə tətbiqi və şəxsi coinlərin yaradılmasından bəhs edərək, tələbələrlə günün ən aktual məsələlərindən olan blokçeyn haqqında fikir mübadiləsi aparıb.
“Startap Günü”ndə mayninq şirkətini necə qurmalı mövzusunda müzakirələr aparılıb. Ekspertlər tələbələrin coinləri əldə etməyin üsulları, onların real valyutaya konvertasiyası və blokçeyn texnologiyalarını hansı sahələrə tətbiq etməyin mümkünlüyü barədə suallarını cavablandırıblar.

В UNEC «День стартапа» – «Перспективы создания технологических блокчейн стратапов в Азербайджане»
Мероприятие осуществлено в рамках «Стратегического плана Министерства образования в связи с исполнением мероприятий, предусмотренных в стратегической дорожной карте относительно национальной экономики и основных секторов экономики (для 2017-2020 годов)”», утвержденного приказом министра образования Азербайджанской Республики.
На мероприятии «День стартапа», состоявшегося при организационной поддержке Центра карьеры и Инновационного бизнес инкубатора (ИБИ) UNEC, обсуждалась тема «Перспективы создания технологических блокчейн стартапов в Азербайджане».
Дав участникам мероприятия подробную информацию о деятельности  Инновационного бизнес инкубатора UNEC, директор ИБИ Мирджавид Гасанов рассказал об осуществляемых успешных проектах стартапа. Большой интерес у студентов вызвало выступление менеджера по проектам и работе с иностранными студентами UNEC Фахри Мамедова по теме безопасности в криптовалютной торговле. Руководитель общины «Электронная торговля» Рашад Джамал дал подробную информацию о «Биткоинах и альткоинах», ответил на интересующие участников вопросы.  А эксперт по криптовалютной торговле Орхан Ахмедов рассказав о применении блокчейна в проектах и создании личного коина, провел со студентами обмен мнениями по поводу блокчейна, являющегося наиболее актуальным вопросом.
В «День стартапа» прошли обсуждения по теме создания компаний майнинга. Эксперты ответили на вопросы студентов по методам получения коинов, их конвертации в реальную валюту и сфер,  возможных для применения технологий блокчейна.