UNEC-də tədris vəsaitlərinə nəşr hüququnun verilməsi beynəlxalq standartlara uyğun qaydada tənzimlənir
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) Elmi-Metodik Şuranın iclası keçirilib. İclas Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirinin 08.12.2015-ci il tarixli 1108 saylı əmri “Tədris vəsaitlərinə nəşr hüququnun (qrif) verilməsi məsələlərinin tənzimlənməsi barədə” və UNEC rektorunun 28 yanvar 2016-cı il tarixli 10/1/2016 saylı əmrlərinin ətraflı izahı mövzusuna həsr edilib.
İclasda UNEC rektorunun “Tədris vəsaitlərinə nəşr hüququnun verilməsi məsələlərinin tənzimlənməsi barədə” əmri rəhbər tutularaq, Elm şöbəsi tərəfindən nəşrin standartları, tədris vəsaitinin əlyazması üçün tövsiyə olunan rəy forması və qrif üçün təqdim edilən Xidməti məktubun nümunəsi müzakirəyə çıxarılıb. Kafedra müdirləri və dekanların iştirak etdiyi iclasda Elm şöbəsinin müdiri, professor Zahid Məmmədov məruzə ilə çıxış edib. Bildirib ki, təhsil proqramlarında göstərilən fənlər üzrə proqramlar və dərsliklərə nəşr hüququnun (qrif) verilməsi üçün tədris vəsaitinin əlyazması müəllifin (müəlliflər kollektivinin) ərizəsi ilə birlikdə UNEC-in Elm şöbəsinə təqdim edilməlidir. Şöbədə sənədlər araşdırdıqdan sonra Tədris-Metodiki Şuranın sədrinin dərkənarı ilə şuranın tərkibində yaradılan müvafiq komissiyalara göndərilir. Komissiyanın rəyi müsbət olduqda tədris vəsaitinin əlyazması müşayiətedici sənədlərlə birlikdə şuranın katibliyinə göndəriləcək. Şurada tədris vəsaitlərinin nəşr olunması haqqında qərar qəbul edildikdən sonra tədris vəsaitinin əlyazması müşayiətedici sənədlərlə birlikdə Təhsil Nazirliyinə təqdim ediləcək. Tədris vəsaitlərinin əlyazması fərdi qaydada Təhsil Nazirliyinə təqdim olunduqda Tədris-Metodiki Şura tərəfindən verilməli olan müvafiq sənədlər tələb olunmayacaq.
Z.Məmmədov bildirib ki, əlyazma üçün verilən rəylərin təhlilləri bu sahədə vahid yazılış qaydasının mövcüd olmadığını göstərir. Rektorun göstərişi ilə, Elm şöbəsi tərəfindən “Tədris vəsaitin əlyazması üçün təqdim olunan rəy forması” hazırlanıb.

В UNEC предоставление права на издание учебных пособий регулируется в соответствии с международными стандартами
1240
В Азербайджанском государственном экономическом университете   (UNEC) состоялось заседание Научно-методического совета. Заседание посвящено теме подробного разъяснения  приказов министра образования Азербайджанской Республики «О регулировании вопросов по предоставлению прав на публикацию (гриф) учебных пособий» от 08.12.2015 № 1108 и приказа ректора UNEC от 28 января 2016 года № 10/1/2016.
На заседании, руководствуясь приказом ректора  UNEC “О регулировании вопросов по предоставлению прав на публикацию учебных пособий», Научным отделом были вынесены на обсуждение стандарты публикаций, рекомендуемые формы отзывов для рукописи учебных пособий, образец служебного исьма для грифа. На заседании при участии заведующих кафедрами и деканов выступил с докладом заведующий Научным отделом, профессор Захид Мамедов. Он отметил, что для получения права (грифа) на публикацию программ и учебников по указанным в программах образования дисциплинам рукопись учебного пособия преподавателя (коллектива преподавателей) вместе с заявлением должна быть представлена в Научный отдел UNEC. После рассмотрения в отделе документы по резолюции председателя Учебно-методического совета будут направлены в созданную в составе совета соответствующую комиссию. При положительном отзыве комиссии рукопись учебного пособия с приложенными документами будет представлена в Министерство образования. При представлении индивидуальной рукописи учебных пособий в Министерство образования не будут требоваться документы Учебно-методического совета.
З.Мамедов отметил, что анализ представленных для рукописи отзывов показывает не существования в этой сфере единого правила написания. По указанию ректора, Научным отделом разработана «Форма отзыва для рукописи учебных пособий».