UNEC-də tədris vəsaitlərinə nəşr hüququnun verilməsi ilə bağlı seminar keçirilib
UNEC-in Elm şöbəsində tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi və dərsliklərin hazırlanmasına dair seminar keçirilib.
Professor-müəllim heyətinin iştirak etdiyi seminarda Elm şöbəsinin müdiri, professor Zahid Məmmədov bildirib ki, elmin vəziyyətinin ən önəmli göstəricilərindən biri keyfiyyətli elmi nəşrlərdir. Qarşımızda duran əsas məqsəd dərslik çapı deyil, bilik istehsal etməkdir. Bunun üçün təcrübəli müəllimlərin birgə səyləri ilə proqram, dərslik və dərs vəsaitlərinin hazırlanması işinə kafedralarda xüsusi diqqət yetirilməli və önəm verilməlidir. Təəssüf ki, bəzi hallarda bu işə kifayət qədər tələbkarlıqla yanaşılmır. Bəzən dərsliklər yazan müəllifləri fənnin tədrisi metodikası, keyfiyyəti yox, sadəcə olaraq, nəşrlərinin sayı maraqlandırır.
Professor, UNEC-in ali təhsil pilləsinin bütün səviyyələrinin və orta ixtisas təhsilinin hər bir ixtisasının Təhsil Nazirliyi tərəfindən təsdiq edilən, təhsil proqramlarında göstərilən fənlər üzrə proqram və dərsliklərə qrif verilməsinin nazirlik tərəfindən həyata keçirildiyini vurğulayıb. Tədris vəsaitlərinə qrif verilməsi qaydalarıni seminar iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Seminarda tədris vəsaitləri və dərsliklərin hazırlanması ilə bağlı müzakirələr aparılıb, təkliflər səsləndirilib.

В UNEC состоялся семинар по вопросу предоставления права на издание учебных пособий
В Отделе науки UNEC состоялся семинар по предоставлению права (грифа) на издание учебных пособий и разработке учебников.
На семинаре с участием профессорско-преподавательского состава заведующий Отделом науки, профессор Захид Мамедов отметил, что одним из важных показателей состояния науки является качественное научное издание. Стоящая перед нами основная цель заключается не в издании учебников, а в производстве знаний. Поэтому на кафедре совместными усилиями опытных педагогов необходимо уделять особое внимание разработке программ, учебников и учебных пособий. К сожалению, в некоторых случаях к этому вопросу относятся не достаточно требовательно. Иногда авторов, пишущих учебники, интересует не методика преподавания предмета, качество, а просто количество изданий.
Профессор подчеркнул об осуществлении министерством выдачи грифа программам и учебникам по дисциплинам, указанным в программе образования ступени высшего образования всех уровней и среднего специального образования каждой специальности UNEC, утвержденной Министерством образования. Довел до сведения участников семинара правила получения грифа на учебные пособия.
На семинаре прошли обсуждения и были выдвинуты предложения в связи с разработкой учебных пособий и учебников.