UNEC-də tədris vəsaitlərinə nəşr hüququnun verilməsi ilə bağlı seminar keçirilib
UNEC-in Elm şöbəsində tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi və dərsliklərin hazırlanmasına dair seminar keçirilib.
Professor-müəllim heyətinin iştirak etdiyi seminarda Elm şöbəsinin müdiri, professor Zahid Məmmədov bildirib ki, elmin vəziyyətinin ən önəmli göstəricilərindən biri keyfiyyətli elmi nəşrlərdir. Qarşımızda duran əsas məqsəd dərslik çapı deyil, bilik istehsal etməkdir. Bunun üçün təcrübəli müəllimlərin birgə səyləri ilə proqram, dərslik və dərs vəsaitlərinin hazırlanması işinə kafedralarda xüsusi diqqət yetirilməli və önəm verilməlidir. Təəssüf ki, bəzi hallarda bu işə kifayət qədər tələbkarlıqla yanaşılmır. Bəzən dərsliklər yazan müəllifləri fənnin tədrisi metodikası, keyfiyyəti yox, sadəcə olaraq, nəşrlərinin sayı maraqlandırır.
Professor, UNEC-in ali təhsil pilləsinin bütün səviyyələrinin və orta ixtisas təhsilinin hər bir ixtisasının Təhsil Nazirliyi tərəfindən təsdiq edilən, təhsil proqramlarında göstərilən fənlər üzrə proqram və dərsliklərə qrif verilməsinin nazirlik tərəfindən həyata keçirildiyini vurğulayıb. Tədris vəsaitlərinə qrif verilməsi qaydalarıni seminar iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Seminarda tədris vəsaitləri və dərsliklərin hazırlanması ilə bağlı müzakirələr aparılıb, təkliflər səsləndirilib.

A Workshop in connection of Granting the Right to publish Educational Materials held at UNEC
A seminar in connection of granting the right to publish (stamp) educational materials was held in the Science Department of UNEC.
Director of the Science Department, Professor Zahid Mammadov said one of the most important indicators of the status of science is the scientific publications of high quality. The main goal set towards is not publishing a textbook, but the producing a knowledge. Therefore, the departments should render attention to the development of quality programs, textbooks and teaching facilities and give them priority. Unfortunately, the issue is not approached with enough exigency. Sometimes, the authors are not interested in the discipline, its methodology and quality, but only in the number of publications.
The Professor highlighted that the stamp required for all the publications, programs and textbooks taken for all levels of the higher education and the secondary specialized education are provided only by the Ministry of Education. He provided the participants with the information about the rules for granting stamp to the educational materials.
Debates on the development of teaching facilities and textbooks were made and proposals were sounded within the workshop.