UNEC-də tədrisin keyfiyyətində və elmi fəaliyyətin stimullaşdırılmasında yeni mərhələ
UNEC-də 2018/2019-cu tədris ilində İmtahan Mərkəzinin fəaliyyət istiqamətləri və təkmilləşdirilmiş differensial əmək haqqı sistemi barədə professor-müəllim heyətinin məlumatlandırılması məqsədilə fakültələrdə görüşlərə start verilib.
Maliyyə və mühasibat fakültəsinin professor-müəllim heyəti ilə keçirilən görüşdə UNEC-in rektorunun müşaviri Elşən Bağırzadə cari tədris ili üçün təsdiq edilən “Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində professor-müəllim heyətinin xidməti fəaliyyətinin qiymətləndirilməsinə əsaslanan differensial əməkhaqqı sistemi haqqında qaydalar”ına edilən dəyişikliklər barədə məlumat verib. Bildirib ki, həyata keçirilən dəyişikliklərin başlıca məqsədi UNEC-in tədqiqat universitetinə çevrilmə istiqamətindəki strateji hədəfinə nail olmaqdır. Belə ki, yenilənən qaydalara uyğun olaraq, sistem üzrə elmi fəaliyyətlərin payı 40%-dən 70%-ə yüksəldilib, “Web of Science” və “Scopus” platformalarına daxil olan nüfuzlu elmi jurnallarda məqalələrin, beynəlxalq nəşriyyatlarda monoqrafiyaların nəşr edilməsinə, istinadlara görə verilən ballar əhəmiyyətli dərəcədə artırılıb və “Scopus” bazasında elmi məruzələrin nəşr edilməsi də nəzərə alınıb.
Tədrisin keyfiyyətinin qiymətləndirilməsi və idarəedilməsi mərkəzinin direktoru Raqif Qasımov Elektron Universitet Modelində tətbiq edilən yeniliklər barədə çıxış edib. Peqaqoji heyətə müəllim kabinetinin interfeysi, tədris materiallarının yüklənməsi prosesi, apelyasiya modulu, sərbəst işlərin qəbulu mexanizmi, elan və bildirişlər bölmələri haqqında ətraflı məlumat çatdırılıb.
Tədrisin keyfiyyətinin qiymətləndirilməsi və idarəedilməsi mərkəzinin direktor müavini Söhrab İsayev imtahan prosesinin təkmilləşdirilməsi və mütəşəkkil təşkil olunması məqsədilə yaradılan İmtahan Mərkəzinin fəaliyyətindən bəhs edib. Qeyd olunub ki, İmtahan Mərkəzi fakültələr üzrə imtahan prosesinin koordinasiyasını, imtahan öncəsi hazırlıq işlərini, müraciətlərin operativ həlli, təhlillərin aparılması üçün hesabatların tərtibi və digər fəaliyyətləri icra edəcəkdir.

The new stage in quality training and stimulating of scientific activity at UNEC
The meetings in the faculties, in order to inform the academic-teaching staff about the directions of activities of the Examination Center and the improved differential wage system in the  2018/2019-th academic year at UNEC were held.
In the meeting, held with the participation of the academic-teaching staff of the “Finance and Accounting” faculty, the adviser to the UNEC rector Elshan Baghirzadeh gave the information on the changes, that had been made to the “Regulations for the Differential Wage System based on the Assessment of the Academic activity of academic-teaching staff at the Azerbaijan State University of Economics” and approved for the current academic year.  Elshan Baghirzadeh noted that, the main goal of implemented changes was to achieve the strategic target of UNEC in the direction of transforming into the research university. Thus, according to the updated rules, the share of the scientific activities in the system increased from 40% to 70%, the scores given for the publication of articles in the authoritative magazines included in the  “Web of Science” and “Scopus” platforms, publishing of monographs in the reputable international publishing houses, and the points for references had been significantly increased and and the publications of scientific reports on “Scopus” basis had been taken into consideration, as well .
Ragif Gasimov, the Director of the Training Assurance and Management Center spoke about the innovations applied in the Electronic University Model. The academic-teaching staff was talked about the interface of the teacher’s cabinet, the process of downloading the teaching materials, the module of making appeals, the mechanism of admission of individual works, announcement and notification sections.
The Deputy Director of the Training Assurance and Management Center, Sohrab Isayev spoke on the scope of activities of the Examination Center, which had been created to improve the organization of the examination process. It was noted that, the Examination Center would carry out the coordination of the examination process on the faculties, the preparation works before the examinations, the operative resolution of appeals, and compilation of reports for providing the analysis and would implement other activities, as well.