UNEC-də tədrisin keyfiyyətində və elmi fəaliyyətin stimullaşdırılmasında yeni mərhələ
UNEC-də 2018/2019-cu tədris ilində İmtahan Mərkəzinin fəaliyyət istiqamətləri və təkmilləşdirilmiş differensial əmək haqqı sistemi barədə professor-müəllim heyətinin məlumatlandırılması məqsədilə fakültələrdə görüşlərə start verilib.
Maliyyə və mühasibat fakültəsinin professor-müəllim heyəti ilə keçirilən görüşdə UNEC-in rektorunun müşaviri Elşən Bağırzadə cari tədris ili üçün təsdiq edilən “Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində professor-müəllim heyətinin xidməti fəaliyyətinin qiymətləndirilməsinə əsaslanan differensial əməkhaqqı sistemi haqqında qaydalar”ına edilən dəyişikliklər barədə məlumat verib. Bildirib ki, həyata keçirilən dəyişikliklərin başlıca məqsədi UNEC-in tədqiqat universitetinə çevrilmə istiqamətindəki strateji hədəfinə nail olmaqdır. Belə ki, yenilənən qaydalara uyğun olaraq, sistem üzrə elmi fəaliyyətlərin payı 40%-dən 70%-ə yüksəldilib, “Web of Science” və “Scopus” platformalarına daxil olan nüfuzlu elmi jurnallarda məqalələrin, beynəlxalq nəşriyyatlarda monoqrafiyaların nəşr edilməsinə, istinadlara görə verilən ballar əhəmiyyətli dərəcədə artırılıb və “Scopus” bazasında elmi məruzələrin nəşr edilməsi də nəzərə alınıb.
Tədrisin keyfiyyətinin qiymətləndirilməsi və idarəedilməsi mərkəzinin direktoru Raqif Qasımov Elektron Universitet Modelində tətbiq edilən yeniliklər barədə çıxış edib. Peqaqoji heyətə müəllim kabinetinin interfeysi, tədris materiallarının yüklənməsi prosesi, apelyasiya modulu, sərbəst işlərin qəbulu mexanizmi, elan və bildirişlər bölmələri haqqında ətraflı məlumat çatdırılıb.
Tədrisin keyfiyyətinin qiymətləndirilməsi və idarəedilməsi mərkəzinin direktor müavini Söhrab İsayev imtahan prosesinin təkmilləşdirilməsi və mütəşəkkil təşkil olunması məqsədilə yaradılan İmtahan Mərkəzinin fəaliyyətindən bəhs edib. Qeyd olunub ki, İmtahan Mərkəzi fakültələr üzrə imtahan prosesinin koordinasiyasını, imtahan öncəsi hazırlıq işlərini, müraciətlərin operativ həlli, təhlillərin aparılması üçün hesabatların tərtibi və digər fəaliyyətləri icra edəcəkdir.

Новый этап в качестве обучения и стимулировании научной деятельности в UNEC
В UNEC с целью информирования профессорско-преподавательского состава о направлениях деятельности Экзаменационного центра и усовершенствованной системы дифференциальной заработной платы в 2018/2019 учебном году дается старт встречам на факультетах.
На встрече, состоявшейся с профессорско-преподавательским составом факультета Финансов и бухгалтерии, советник ректора UNEC Эльшан Багирзаде дал информацию об изменениях, внесенных в «Правила системы дифференциальной заработной платы, основанной на служебной деятельности профессорско-преподавательского состава Азербайджанского государственного экономического университета». Э.Багирзаде отметил, что главной целью осуществления изменений является достижение стратегической цели, превращения UNEC в исследовательский университет.  Так, соответственно новым правилам,  доля научной деятельности в системе возросла с 40% до  70%, значительно поднялись баллы за публикации статей в престижных научных журналах, входящих в платформы  “Web of Science” и “Scopus”, публикации монографий в престижных международных изданиях,  а также баллы за ссылки и публикации  научных докладов в базе “Scopus” .
Директор Центра оценки и управления качеством обучения Рагиф Гасымов выступил по вопросу применяемых новшеств в Модели электронного университета. Педагогическому составу была дана широкая информация об интерфейсе кабинета, процессе загрузки учебного материала, апелляционной модули, механизме приема самостоятельных работ, разделах объявлений и уведомлений.
Заместитель директора Центра оценки и управления качеством обучения Сохраб Исаев выступил по вопросу деятельности Экзаменационного центра, созданного с целью усовершенствования и организованного проведения экзаменационного процесса. Было отмечено, что Экзаменационный центр будет составлять отчеты для координации экзаменационного процесса по факультетам, проведения подготовительных работ до начала экзаменов, оперативного решения обращений, проведения анализов и осуществления другой деятельности.