UNEC-də xarici ticarət üzrə mütəxəssis hazırlığı təkmilləşdiriləcək
UNEC-də Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin sədrliyi ilə qeyri-neft ixracatçılarının Yevlaxda keçirilən respublika müşavirəsindən irəli gələn məsələlərə dair toplantı keçirilib.
Qeyri-neft sektorunun inkişaf etdirilməsi missiyasının ölkə iqtisadiyyatına verəcəyi faydalardan danışan rektor, professor Ədalət Muradov universitetin bu sahədə dövlət strategiyasına, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin qarşımıza qoyduğu hədəflərə və ixracyönümlü müəssisələrin sahibkarlarına universitet səviyyəsində dəstəyin göstəriləcəyini vurğulayıb.
Daha sonra müzakirələr aparılaraq, qeyri-neft ixracının stimullaşdırılmasına dair alimlərin mövqeyi dinlənilib, UNEC-də ixrac üzrə mütəxəssislərin hazırlanmasına dair təkliflər təhlil edilib. Toplantı iştirakçıları qeyri-neft məhsullarının ixracı istiqamətində fəaliyyətləri özündə cəmləşdirəcək mərkəzin yaradılması təklifini müsbət dəyərləndiriblər. “Ticarət və gömrük işinin təşkili” kafedrasının nəzdində fəaliyyət göstərcək mərkəzin əsas fəaliyyəti ölkədə neftdən kənar sahələrin inkişaf etdirilməsi, ixrac potensialının artırılmasına dəstək verəcək təkliflərlə çıxış etmək olacaq.
İqtisadiyyatın bu sahəsi üçün kadr hazırlığını təmin etmək məqsədilə universitetdə ixracyönümlü tədris planlarına yer ayrılması qeyd edilib. İxracatçılara universitetin metodiki dəstəyinin göstərilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb və bu istiqamətdə əməkdaşlıq prinsiplərinin hazırlanması tapşırığı verilib. Dissertasiya işlərində ixrac mövzularına diqqətin artırılması məqsədi ilə verilən təkliflər müsbət dəyərləndirilib. Magistratura Mərkəzində, UNEC Biznes Məktəbində, Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzində bu sahə üzrə mütəxəssislərin hazırlanması, bunun üçün yeni ixtisasların yaradılması, İqtisadi Araşdırmalar Elmi-tədqiqat İnstitutunda genişmiqyaslı tədqiqatların aparılması, ixracatçı şirkətlərə dəstək məqsədi ilə beynəlxalq bazarların araşdırılması işinin təşkili ilə bağlı qərarlar verilib. Ə.Muradovun göstərişi ilə ixracatçılara dəstək formasına xarici bazarların araşdırılmasında həmin ölkələrin nüfuzlu ali məktəblərinin məzunu olmuş UNEC müəllimlərinin, eyni zamanda ikili diplom proqramları əsasında xarici universitetlərdə tədrisini davam etdirən  tələbələrin də cəlb edilməsi nəzərdə tutulub.
Tədbirin sonunda ixracatçı şirkətlərin universitetə dəvət edilərək dəyirmi masaların keçirilməsi  qərara alınıb.

В UNEC усовершенствуется подготовка специалистов по внешней торговле
В UNEC состоялось заседание по вопросам республиканского  совещания экспортеров ненефтяной продукции, состоявшегося в Евлахе под председательством Президента Азербайджана Ильхама Алиева.
Говоря о пользе, которую принесет стране развитие ненефтяного сектора,  ректор, профессор Адалат Мурадов подчеркнул об оказании университетом поддержки государственной стратегии в этой сфере, целям, поставленным Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и предпринимателям  предприятий экспортной направленности на уровне университета.
Далее в ходе обсуждений были выслушаны мнения ученых относительно стимулирования ненефтяного сектора, был дан анализ предложениям относительно подготовки в  UNEC специалистов по экспорту. Участники заседания положительно оценили предложение о создании центра, который сможет сосредоточить в себе деятельность в направлении экспорта ненефтяной продукции. Основная деятельностью центра, действующего при кафедре «Торговля и организация таможенного дела», будет заключаться в  развитии в стране ненефтяной сферы, выступлении с предложениями, которые окажут поддержку в повышении экспортного потенциала.
Было отмечено, что в целях обеспечения подготовки кадров для этой сферы экономики в университете будет отведено место учебным планам экспортной направленности. Было подчеркнуто о значении методической поддержки, которую будет оказывать  университет экспортерам,  и поручена разработка принципов сотрудничества в этом направлении. Была дана положительная оценка внесенным предложениям по вопросу уделения в диссертационных работах еще большего внимания темам экспорта.  Было принято решение о подготовке в Центре магистратуры и докторантуры, Школе бизнеса UNEC, Международном центре магистратуры и докторантуры  специалистов в этой сфере, для этого создание новых специальностей, проведение широкомасштабных исследований в Научно-исследовательском институте экономических изысканий, в целях оказания поддержки компаниям-экспортерам организация работ по исследованию международных рынков.
По указанию А.Мурадова в форме оказания поддержки экспортерам предусматривается в исследование внешних рынков привлечение преподавателей UNEC,  бывших выпускниками престижных высших школ, в то же время студентов, продолжающих обучение в зарубежных университетах на основе программ двойного диплома.
В конце мероприятия было принято решение о приглашении в университет компаний-экспортеров и проведении круглых столов.