UNEC-də xarici ticarət üzrə mütəxəssis hazırlığı təkmilləşdiriləcək
UNEC-də Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin sədrliyi ilə qeyri-neft ixracatçılarının Yevlaxda keçirilən respublika müşavirəsindən irəli gələn məsələlərə dair toplantı keçirilib.
Qeyri-neft sektorunun inkişaf etdirilməsi missiyasının ölkə iqtisadiyyatına verəcəyi faydalardan danışan rektor, professor Ədalət Muradov universitetin bu sahədə dövlət strategiyasına, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin qarşımıza qoyduğu hədəflərə və ixracyönümlü müəssisələrin sahibkarlarına universitet səviyyəsində dəstəyin göstəriləcəyini vurğulayıb.
Daha sonra müzakirələr aparılaraq, qeyri-neft ixracının stimullaşdırılmasına dair alimlərin mövqeyi dinlənilib, UNEC-də ixrac üzrə mütəxəssislərin hazırlanmasına dair təkliflər təhlil edilib. Toplantı iştirakçıları qeyri-neft məhsullarının ixracı istiqamətində fəaliyyətləri özündə cəmləşdirəcək mərkəzin yaradılması təklifini müsbət dəyərləndiriblər. “Ticarət və gömrük işinin təşkili” kafedrasının nəzdində fəaliyyət göstərcək mərkəzin əsas fəaliyyəti ölkədə neftdən kənar sahələrin inkişaf etdirilməsi, ixrac potensialının artırılmasına dəstək verəcək təkliflərlə çıxış etmək olacaq.
İqtisadiyyatın bu sahəsi üçün kadr hazırlığını təmin etmək məqsədilə universitetdə ixracyönümlü tədris planlarına yer ayrılması qeyd edilib. İxracatçılara universitetin metodiki dəstəyinin göstərilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb və bu istiqamətdə əməkdaşlıq prinsiplərinin hazırlanması tapşırığı verilib. Dissertasiya işlərində ixrac mövzularına diqqətin artırılması məqsədi ilə verilən təkliflər müsbət dəyərləndirilib. Magistratura Mərkəzində, UNEC Biznes Məktəbində, Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzində bu sahə üzrə mütəxəssislərin hazırlanması, bunun üçün yeni ixtisasların yaradılması, İqtisadi Araşdırmalar Elmi-tədqiqat İnstitutunda genişmiqyaslı tədqiqatların aparılması, ixracatçı şirkətlərə dəstək məqsədi ilə beynəlxalq bazarların araşdırılması işinin təşkili ilə bağlı qərarlar verilib. Ə.Muradovun göstərişi ilə ixracatçılara dəstək formasına xarici bazarların araşdırılmasında həmin ölkələrin nüfuzlu ali məktəblərinin məzunu olmuş UNEC müəllimlərinin, eyni zamanda ikili diplom proqramları əsasında xarici universitetlərdə tədrisini davam etdirən  tələbələrin də cəlb edilməsi nəzərdə tutulub.
Tədbirin sonunda ixracatçı şirkətlərin universitetə dəvət edilərək dəyirmi masaların keçirilməsi  qərara alınıb.

Specialist Training in Foreign Trade will be improved at UNEC
Meeting on the issues arising from the republican deliberation of non-oil exporters, which was chaired by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev in Yevlakh has been held at UNEC.
Speaking about the benefits of non-oil sector to the country’s economy, Rector Professor Adalat Muradov highlighted that the University would support the state strategy in this area, targets set forth by the President Ilham Aliyev and the entrepreneurs of the export-oriented enterprises.
Afterwards, the position of the scholars on stimulating non-oil exports were heard and proposals on the development of specialists on exports were analyzed within the debates. The participants of the meeting evaluated the proposal on the establishment of the center that will cover the activities of non-oil exports in a positive manner. The main objective of the center to operate under the Department of “Trade and Organization of Customs” would be the development of non-oil  fields in the country and support the proposals on increasing export potential.
To ensure the development of personnel for this area of the economy, it was offered to prepare export-oriented curricula. The significance of rendering methodological support to exporters was stressed and the preparation of the cooperation principles in this field was instructed. Proposals on increasing attention to the issues of export in dissertations were assessed positively. Decisions on developing specialists in the Graduate Center of UNEC, UNEC Business Center, International Graduate and Doctorate Center, establishing new majors, conducting large-scale scientific research studies at the Scientific Research Institute of Economic Studies and organizing the work to investigate international markets aiming to support exporter enterprises were also made. A.Muradov instructed to involve UNEC’s teaching staff who graduated from the prestigious overseas universities to investigate the international markets, at the same time, the students who continue their studies in the foreign universities within the dual diploma programs to support exporters.