UNEC-də yeni layihə: “Oxu saatı”
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 93-cü ildönümünə həsr edilən “Oxu saatı” keçirilib. Maliyyə və mühasibat fakültəsi ilə Marketinq və Kommunikasiya Departamentinin birgə təşkil etdiyi “Oxu saatı”nın məqsədi tələbələr arasında mütaliəyə diqqətin artırılması, oxu vərdişlərinin inkişaf etdirilməsi, kitabın gündəlik həyatımızın bütün sahələrinə daxil edilməsinə nail olmaqdır.
Maliyyə və mühasibat fakültəsinin dekanı Gəray Musayev UNEC-in professor-müəllim heyətinə və tələbələrə Ulu Öndərin təhsilə, elmə, kitaba olan qayğısından söz açıb. Sonra layihə haqqında məlumat verən dekan bildirib ki, növbəti görüşlərdə “Oxu saatı”nda kitabların müzakirəsi də təşkil ediləcək. Müzakirələrdə ayın ən çox oxunan, maraqlı və müzakirə edilən kitabı müəyyən ediləcək və sonda seçilən kitablar növbəti ayın mütaliəsi üçün tövsiyə olunacaq. Bundan başqa, tədbirdə tələbələr sevdikləri kitablar haqda təqdimatla da çıxış edəcəklər. “Oxu saatı”nın üstünlüklərindən danışan Gəray Musayev bildirib: “Bu gün birlikdə mütaliə etdiyimiz tələbələr UNEC-dən məzun olduqdan sonra da “Oxu saatı”na qatıla bilər. Bu da fakültənin öz məzunları ilə daima sıx əlaqədə olmasına və UNEC tələbələri ilə məzunlarının özlərini daima eyni komandanın üzvü hiss etməsinə bir vasitə olacaq. “Oxu saatı” ayda bir dəfə keçiriləcək və iştirak könüllüdür. Kitaba marağı nəzərə alaraq, gələcəkdə görüşlərin həftəlik də keçirilməsi nəzərdə tutulub”.
Maliyyə və maliyyə institutları kafedrasının müdiri Əvəz Ələkbərov “Oxu saatı”nın Ümummilli lider Heydər Əliyevə həsr edilməsini təqdirəlayiq hesab edərək, Ulu öndərlə bağlı xatirlərini bölüşüb. “Kitab hər bir insanın ən yaxşı dostu olmalıdır”, deyən kafedra müdiri, çıxışını Aristotelin fikirləri ilə yekunlaşdırıb: “Savadlı ilə savadsız arasındakı fərq ölü ilə diri arasındakı fərq qədərdir”. Buna görə də çalışın həyatınızın heç bir mərhələsində kitabı əlinizdən yerə qoymayın. Mütləq oxuyun və özünüzdə oxuduğunuz kitabları müzakirə etmək bacarığı formalaşdırın. Bunun üçün də “Oxu saatı” sizə imkan yaradacaq. Çünki, burada tələbələr professor və müəllimlərlə birlikdə mütaliə və müzakirə edəcəklər.
Sonra Ə.Ələkbərov tələbələrin istəyi ilə sonuncu oxuduğu Alan Qrispenin “İqtisadi sarsıntılar” kitabı haqqında ətraflı məlumat verib. Dekan Gəray Musayev isə oxuduğu J.G.Wissemanın “Üçüncü Kuşak Üniversitelere Doğru” kitabından danışıb. Sonra tədbir iştirakçıları özləri ilə gətirdikləri kitabları mütaliə ediblər.
“Oxu saatı” haqqında bütün məlumat və şəkillər sosial şəbəkələrdə #oxusaati #kitaboxu#UNEC#readinghour #readanybookvahid haştəqi ilə paylaşılıb.

The new Project of UNEC: “Reading Time”
A “Reading Time” dedicated to the 93rd Anniversary of the National Leader Heydar Alyev’s Birthday was held at Azerbaijan State University of Economics (UNEC). The goal of the “Reading Time” organized by the School of Finance and Accounting and the Marketing and Communication Department is to increase students’ interest in reading, develop their reading skills and include a book to all fields of our life.
Dean of the School of Finance and Accounting Geray Musayev spoke academic staff and students of UNEC about the care rendered to science, education and book by the Great Leader. Afterwards, informing the participants about the project, the Dean pointed that the discussion of the books would also be organized within the next meetings. Within the discussions the month’s most reading book, interesting and discussed book will be defined and the selected book will be recommended to be read for the next month. In addition, students will make speeches on the book they like. Talking about the advantages of the “Reading Time” Geray Musayev said: “Students with whom we are reading now, can join the “Reading Time” in future. This will help be a means for keeping closer ties between the Faculty and its alumni and feel themselves members of the same team with UNEC. The “Reading Time” will be held once a month and the participation is voluntary. Taking into account the interest in books the kind of meeting are planned to be held weekly in the future”.
Appreciating the event dedicated to the National Leader Heydar Aliyev, Head of the Department Finance and Financial Institutions Avaz Alakbarov shared his memories about the Great Leader. Saying “A book should be the best fiend of everyone”, Head of the Department concluded his views with Aristotle’s thoughts: “The difference between the literate and illiterate is the difference between the alive and the dead”. Therefore, try not to put a book aside in all periods of your life. Read and try to set yourself the ability to discuss the books you read. The “Reading Time” will give you this chance. Students will read and discuss their books here together with their professors and instructors.
Afterwards, A.Alakbarov informed the students about the last book he read Alan Greenspan’s “Economic Upheaval” in detail. The Dean Geray Musayev also spoke about the book he read J.G.Wissemann’s “Towards the Third Generation Universities”. Then the participants were reading the books of their own.
All the information and photos about the “Reading Time” were shared on social networking #oxusaati #kitaboxu#UNEC#readinghour #readanybookvahid