UNEC-də yeni layihə: “Oxu saatı”
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 93-cü ildönümünə həsr edilən “Oxu saatı” keçirilib. Maliyyə və mühasibat fakültəsi ilə Marketinq və Kommunikasiya Departamentinin birgə təşkil etdiyi “Oxu saatı”nın məqsədi tələbələr arasında mütaliəyə diqqətin artırılması, oxu vərdişlərinin inkişaf etdirilməsi, kitabın gündəlik həyatımızın bütün sahələrinə daxil edilməsinə nail olmaqdır.
Maliyyə və mühasibat fakültəsinin dekanı Gəray Musayev UNEC-in professor-müəllim heyətinə və tələbələrə Ulu Öndərin təhsilə, elmə, kitaba olan qayğısından söz açıb. Sonra layihə haqqında məlumat verən dekan bildirib ki, növbəti görüşlərdə “Oxu saatı”nda kitabların müzakirəsi də təşkil ediləcək. Müzakirələrdə ayın ən çox oxunan, maraqlı və müzakirə edilən kitabı müəyyən ediləcək və sonda seçilən kitablar növbəti ayın mütaliəsi üçün tövsiyə olunacaq. Bundan başqa, tədbirdə tələbələr sevdikləri kitablar haqda təqdimatla da çıxış edəcəklər. “Oxu saatı”nın üstünlüklərindən danışan Gəray Musayev bildirib: “Bu gün birlikdə mütaliə etdiyimiz tələbələr UNEC-dən məzun olduqdan sonra da “Oxu saatı”na qatıla bilər. Bu da fakültənin öz məzunları ilə daima sıx əlaqədə olmasına və UNEC tələbələri ilə məzunlarının özlərini daima eyni komandanın üzvü hiss etməsinə bir vasitə olacaq. “Oxu saatı” ayda bir dəfə keçiriləcək və iştirak könüllüdür. Kitaba marağı nəzərə alaraq, gələcəkdə görüşlərin həftəlik də keçirilməsi nəzərdə tutulub”.
Maliyyə və maliyyə institutları kafedrasının müdiri Əvəz Ələkbərov “Oxu saatı”nın Ümummilli lider Heydər Əliyevə həsr edilməsini təqdirəlayiq hesab edərək, Ulu öndərlə bağlı xatirlərini bölüşüb. “Kitab hər bir insanın ən yaxşı dostu olmalıdır”, deyən kafedra müdiri, çıxışını Aristotelin fikirləri ilə yekunlaşdırıb: “Savadlı ilə savadsız arasındakı fərq ölü ilə diri arasındakı fərq qədərdir”. Buna görə də çalışın həyatınızın heç bir mərhələsində kitabı əlinizdən yerə qoymayın. Mütləq oxuyun və özünüzdə oxuduğunuz kitabları müzakirə etmək bacarığı formalaşdırın. Bunun üçün də “Oxu saatı” sizə imkan yaradacaq. Çünki, burada tələbələr professor və müəllimlərlə birlikdə mütaliə və müzakirə edəcəklər.
Sonra Ə.Ələkbərov tələbələrin istəyi ilə sonuncu oxuduğu Alan Qrispenin “İqtisadi sarsıntılar” kitabı haqqında ətraflı məlumat verib. Dekan Gəray Musayev isə oxuduğu J.G.Wissemanın “Üçüncü Kuşak Üniversitelere Doğru” kitabından danışıb. Sonra tədbir iştirakçıları özləri ilə gətirdikləri kitabları mütaliə ediblər.
“Oxu saatı” haqqında bütün məlumat və şəkillər sosial şəbəkələrdə #oxusaati #kitaboxu#UNEC#readinghour #readanybookvahid haştəqi ilə paylaşılıb.

Новый проект в UNEC: “Час чтения”
В Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) проведен посвященный 93-й годовщине со дня рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева «Час чтения». Целью проведенного при совместной организации факультета Финансов и бухгалтерии и Департамента маркетинга и коммуникаций «Часа чтения» является повышение среди студентов внимания к чтению, развитие читательских навыков, включение книги во все сферы повседневной жизни.
Декан факультета Финансов и бухгалтерии Герай Мусаев обратил внимание профессорско-преподавательского состава и студентов UNEC на заботу, проявленную Общенациональным лидером образованию, науке, книге. Затем декан дал информацию о проекте и отметил, что на очередной встрече «Часа чтения» будет организовано обсуждение книг. На обсуждении будет определена наиболее читаемая, интересная и обсуждаемая книга месяца и в конце избранная книга будет рекомендована для чтения в следующем месяце. Помимо этого на мероприятии студенты выступят с презентацией любимой книги. Говоря о преимуществах «Часа чтения»,  Герай Мусаев отметил: «Студенты, с которыми сегодня вместе проводим чтение, после окончания UNEC могут участвовать в мероприятии «Час чтения».  Это будет способствовать постоянной поддержке тесных отношений факультета с выпускниками, и позволит выпускникам и студентам  UNEC ощущать себя членами одной команды. «Час чтения» будет проводиться в месяц раз, участие носит добровольный характер. Учитывая интерес к книге, предусматривается в будущем проведение встреч еженедельно».
Заведующий кафедрой Финансов и финансовых институтов Авез Алекберов, считая похвальным проведение посвященного Общенациональному лидеру Гейдару Алиеву «Часа чтения», поделился воспоминаниями о Великом вожде. «Книга должна быть лучшим другом каждого человека», сказав заведующий кафедрой, подытожил свое выступление выражением Аристотеля: «Разница между грамотным и неграмотным такая же как разница между мертвым и живым». Поэтому старайтесь на каждом этапе жизни не выпускать книги из рук. Обязательно читайте и формируйте у себя умение обсуждать прочитанную книгу. В этом вам поможет «Час чтения». Потому что здесь студенты вместе с профессорами и преподавателями будут читать и обсуждать книги».
В завершении А.Алекберов по просьбе студентов дал подробную информацию о последней прочитанной книге Алана Гриспена «Экономическое колебание». А декан Герай Мусаев рассказал о прочитанной книге Дж. Г.Виссемана “Üçüncü Kuşak Üniversitelere Doğru”.Затем участники мероприятия прочитали принесенные собой книги.
Вся информация и фотографии о мероприятии «Час чтения» размещены в социальных сетях хэштегами #oxusaati #kitaboxu#UNEC#readinghour #readanybookvahid.