UNEC-də yeni təlimlər: “Nəzəriyyə və praktika”
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) “Türk Dünyası İşlətmə Fakültəsi Məzunları ilə təlimlər” adlı layihəyə start verilib. Layihənin məqsədi UNEC tələbələrinə Türk Dünyası İşlətmə fakültəsində tədris olunan dərslərdən qazandıqları nəzəri bilikləri verilən praktiki məlumatlarla bir araya gətirərək, bilikləri zənginləşdirmək imkanı yaratmaq, onları güclü rəqabətin hakim olduğu iş dünyasında müəyyən mövqeyə yiyələndirməkdən ibarətdir.
Layihə çərçivəsində ilk olaraq “Büdcə təşkilatlarında ilkin mühasibat ucotu” və “Özəl sektorun ilkin mühasibat uçotunun aparılması” mövzusunda təlim keçirilib. Təlimlər “Bakı Konsaltinq Qrup”un baş mühasibi Tural Davidov və “Sinam” şirkətinin maliyyə departamentinin əməkdaşı Tural Sevdimalıyev tərəfindən aparılıb. Təlimlərdə milli mühasibat uçotu standartlarına əsaslanan prinsiplərdən, maliyyə hesabatlarının keyfiyyət xüsusiyyətlərinin zəruriliyindən, maliyyə hesabatlarının aparılması qaydalarından, ilkin uçot sənədlərinin və mühasibat uçotu registrlərinin tərtibi qaydalarından bəhs edilib.
Təlimlərdə iştirakçılara fərdi strategiya planlama üsulları, hədəflərin müəyyən edilməsi, effektivlik üçün qazanılmalı olan 7 vərdiş, mükəmməl məhsuldarlığın 5 seçimi, iş axtarış qaydaları, marketinqdə kommunikasiya metodları, özəl şirkətlərdə marketinqin idarə olunması prinsipləri, fərdi marketinq və yeni marketinq sahələrilə bağlı ətraflı məlumat verilib.
“Türk Dünyası İşlətmə Fakültəsi Məzunları ilə təlimlər”in hər həftə keçirilməsi nəzərdə nəzərdə tutulub.

New Trainings at UNEC: “Theory and Practice”
The Project of “Trainings with the Alumni of the School of Turkic World of Business Administration starts at Azerbaijan State University of Economics (UNEC). The project is targeted to provide UNEC students with the opportunity of enriching their knowledge by bringing together practical information with the theoretical knowledge taught in the lessons and become masters in a certain position in the business world dominated by strong competition.
As part of the project trainings on “Initial Accounting of Budget Organizations” and “Initial Accounting of the Private Sector” were held for the first time within the project. Trainings were conducted by the Chief Accountant of “Baku Consulting Group” Tural Davidov and the employee of the Financial Department of “Sinam” Tural Sevdimaliyev.
The principles of national accounting standards, the importance of qualitative characteristics of financial statements, rules of conducting financial statements and the margins of the preparation of primary accounting documents and accounting registers have been talked within the trainings.
The participants were in detail informed about the techniques of individual strategy planning, identification of targets, 7 habits for effectiveness, 5 selection of excellent productivity, methods of job seeking, marketing management principles of private companies, individual marketing and new marketing fields.
The “Trainings with the Alumni of the School of Turkic World of Business Administration” are planned to be held every week.