UNEC-dən yeni startap layihələri: Dərslərdə telefonlar səssiz rejimə keçəcək
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) magistrantının iki startap layihəsi İnformasiya Texnologiyalarının İnkişafı Dövlət Fondunun qrand müsabiqəsinin qalibi olub.
UNEC-in menecment ixtisası üzrə təhsil alan magistrantı Zülfüqar İsmayılzadənin təqdim etdiyi “SoSmart” və “Whatto” layihələrinin reallaşdırılıması işləri universitetin İnnovativ Biznes İnkubatorunda görüləcək.
“SoSmart”layihəsi yerindən və vaxtından asılı olaraq telefonu avtomatik səssiz və ya titrəmə rejimlərinə keçirən mobil tətbiqdir. “SoSmart”ın əsas xüsusiyyəti onun təhsil sisteminə tətbiq olunmasından ibarətdir. Tələbə və şagirdlər təhsil müəssisələrində olduqda dərs cədvəlinə uyğun olaraq telefonları avtomatik səssiz və ya titrəmə rejiminə keçəcək. Bunun üçün istifadəçinin öncədən dərs cədvəlini mobil telefonuna yükləməsi lazımdır.
Bununla da telefon zəngi vasitəsilə tələbə və şagirdlərin dərs vaxtı diqqətinin yayınması problemi aradan qaldırılacaq. “SoSmart”ın əsas texnolojı yeniliyi onun qeo-lokasiya üzərindən mobil telefonu idarə etməsindən ibarətdir. Demək olar ki, bütün smartfonlarda GPS funksiyası vardır. Mobil tətbiqdə məhz bu funksiyanın köməkliyi ilə yer təyin edilir. Gələcəkdə tətbiqə yeni funksiyalar da əlavə ediləcək.
“Whatto” layihəsi isə istifadəçinin qarderobunu bir yerə toplayan və gündəlik geyimini təyin edən mobil tətbiqdir. Proqram istifadəçiyə həftənin günləri, iş görüşləri, tədbirlər və hava şəraitinə uyğun geyim formasını təqdim edəcək. Bunun üçün istifadəçi öncədən qarderobunda olan geyimlərinin fotosunu çəkib proqrama daxil etməlidir. Mobil tətbiq geyimlərin rəngini və görünüşüni də nəzərə alacaq.
Süni intellektə malik “Whatto” tətbiqi istifadəçiyə alış-verişi də asanlaşdıracaq. “Whatto”nun məqsədi insanların hər gün səliqəli, gözəl görünməsinə yardım etməkdir.

Новые проекты стартапа UNEC: На уроках телефоны перейдут на беззвучный режим
Два проекта стартапа магистранта Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) стали призерами гранта Государственного фонда развития информационных технологий.
Работы по реализации проектов “SoSmart” и “Whatto”, представленных магистрантом Зульфугаром Исмаилзаде, обучающимся  по специальности менеджмент в UNEC,  будут проведены в Инновационном бизнес инкубаторе университета.
Проект “SoSmart” – это мобильное применение, которое  в зависимости от места и времени автоматически переводит телефон на беззвучный и дрожащий режим. Основной особенностью “SoSmart” является применение его в системе образования. Телефоны студентов  и школьников, находящихся в учебных заведениях, соответственно графику уроков автоматически перейдут на беззвучный или дрожащий режим. Для этого пользователь заранее должен загрузить в мобильный телефон расписание уроков.
Таким образом будет устранена проблема посредством телефона отвлечения внимания студентов и школьников во время уроков. Основным технологическим новшеством “SoSmart” является  возможность управления мобильным телефоном через гео-локацию. Можно сказать, что в смартфонах есть функция GPS. При мобильном применении именно с помощью этой функции определяется место. В будущем в применении прибавятся и другие функции.
А проект “Whatto” – это мобильное применение,  собирающий гардероб пользователя в одно место и определяющий повседневную одежду. Программа представит пользователю дни недели, деловые встречи, форму одежды соответственно мероприятиям и условиям погоды. Для этого пользователь заранее должен сфотографировать имеющуюся в гардеробе одежду и включить в программу. Мобильное применение будет учитывать цвет и вид одежды.
Применение искусственного интеллекта “Whatto” облегчит  пользователю произвести покупку. Целью “Whatto” является оказать помощь людям, чтобы они смогли каждый день выглядеть аккуратно и красиво.