UNEC Ege Universiteti ilə əməkdaşlığa start verdi
Bu gün Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti və Ege Universiteti arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanmışdır.
Əsas məqsədi universitetlər arasında ikitərəfli əməkdaşlığı gücləndirmək və qarşılıqlı mübadiləni təmin etmək olan sənədi UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov və Ege Universitetinin rektoru, professor Necdet Budak imzaladılar. Tərəfdaş universitetlər arasındakı əməkdaşlıq akademik və mədəni əlaqələrin təmin edilməsi perspektivləri əsasında həyata keçiriləcəkdir. Bu əməkdaşlıq hər iki universitetdə təqdim edilən bütün sahələrdə təhsil və tədqiqat fəaliyyətlərini əhatə edir. Əməkdaşlıq dairəsinə müəllimlərin və ya tədqiqatçıların mübadiləsinin həyata keçirilməsi, universitetlərin doktorantlarının, müəllim və ya tədqiqatçıların tərəfdaş universitetə qəbulunun həyata keçirilməsi, birgə tədqiqat və tədqiqat nəticələrinin nəşr olunmasına təşviq edilməsi, tələbə mübadiləsi, qarşılıqlı tanınmaya əsaslanan bakalavr və magistratura səviyyələrində ikili diplom proqramlarının həyata keçirilməsi və digər sahələr daxildir.
İmzalanma mərasimi zamanı UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov qonaqları salamlayaraq, Ulu öndər Heydər Əliyevin dəstəyi və qayğısı nəticəsində Azərbaycanda təhsilin inkişaf etdirilməsi, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə təhsil sistemini ən müasir səviyyəyə yüksəldiyini qeyd etdi. Əldə edilmiş nailiyyətlərə toxunduqdan sonra UNEC-in ölkədə türk dilində ali iqtisadi təhsil verən yeganə universitet olduğunu bildirən rektor, professor Ədalət Muradov Türk Dünyası İqtisad Fakültəsində həyata keçirilən işlər barədə söz açdı. UNEC-in Rusiya Federasiyasında filiala sahib olan yeganə xarici universitet olduğunu bildirən rektor, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin LSE (İngiltərə), Monpelye (Fransa) kimi dünyaca tanınmış universitetlərin daxil olduğu ikili diplom proqramlarının geniş beynəlxalq şəbəkəsinə sahib olduğunu bildirdi.
UNEC-in aparıcı dünya universitetləri ilə ikili diplom proqramlarının sayının və coğrafiyasının genişləndirilməsi üzərində çalışdığını bildirən rektor, universitetdə tədris keyfiyyətinin daha da artırılması üzərində daim aparılan işlərə toxundu.
Rektor həyata keçirilən bütün tədbirlərin, layihələrin əsas məqsədinin UNEC-də yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanması olduğunu bildirdi.
Öz növbəsində, Ege Universitetinin rektoru, professor Necdet Budak səmimi qarşılanmaya görə UNEC rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirdi. Ege Universitetinin əsasən əczaçılıq, qida mühəndisliyi, kimya, təbabət, biomühəndislik kimi sahələrdə yüksək ixtisaslı kadrlar hazırladığını bildirdi.
Türkiyədə 206 universitetin fəaliyyət göstərdiyini bildirən qonaq, Ege Universitetinin onlar arasında 4-cü, dünya universitetləri üzrə isə 616-cı mövqedə qərarlaşdığını bildirdi.
UNEC ilə əməkdaşlığa start verilməsini yüksək qiymətləndirən rektor, professor Necdet Budak hər iki tərəfə bu önəmli işdə uğurlar arzuladı.

UNEC has started cooperation with Ege University
Azerbaijan State University of Economics (UNEC) and Ege University has signed a cooperation agreement today.
The document was signed by the rector of UNEC, Professor Adalat Muradov and the rector of Ege University, Professor Necdet Budak, the main purpose of which was to strengthen bilateral cooperation and provide mutual exchange between universities. Collaboration between partner universities will be realized on the prospects of provision of academic and cultural cooperation. This cooperation covers educational and research activities presented in all areas of both universities. Collaboration includes implementation of teachers and researchers exchange, promoting of admission of university doctoral students, teachers or researchers to partner universities, involvement to joint research and publication of research results, exchange of students, implementation of dual diploma programs in bachelor and master degrees based on mutual recognition and other areas.
During the signing ceremony, rector of UNEC, Professor Adalat Muradov welcomed the guests and noted that thanks to the support and care of the National leader Heydar Aliyev, education in Azerbaijan had been developed and had been upgraded to the most advanced level under the leadership of President Ilham Aliyev. After touching upon the achievements, rector, Professor Adalat Muradov said that UNEC is the only university in the country giving the highest economic education in the Turkish language, and spoke about the work carried out in the faculty of Turkish World Economy. Noting that UNEC is the only foreign university having a branch in the Russian Federation, the rector said that Azerbaijan State University of Economics possesses an extensive international network of double diploma programs, including world-wide famous universities such as LSE (England), Monpelye (France).
Noting that UNEC is working on expanding the number and geography of bilateral diplomacy programs with leading world universities, the rector touched upon the ongoing work to further improve the quality of teaching at the university.
The rector said that the main goal of all the activities and projects is to train highly qualified specialists at UNEC.
In his turn, the rector of  Ege University, Professor Necdet Budak expressed gratitude to the UNEC leadership for warm welcome. He stated that Ege University had been training highly qualified personnel in such areas as pharmaceuticals, food engineering, chemistry, medicine, and biomedicine.
He said that 206 universities are operating in Turkey, while Ege University ranks fourth among them and 616th in world universities.
Highly appreciating the launch of cooperation with UNEC, Prof. Necdet Budak wished success to both sides in this important work.