UNEC Ege Universiteti ilə əməkdaşlığa start verdi
Bu gün Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti və Ege Universiteti arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanmışdır.
Əsas məqsədi universitetlər arasında ikitərəfli əməkdaşlığı gücləndirmək və qarşılıqlı mübadiləni təmin etmək olan sənədi UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov və Ege Universitetinin rektoru, professor Necdet Budak imzaladılar. Tərəfdaş universitetlər arasındakı əməkdaşlıq akademik və mədəni əlaqələrin təmin edilməsi perspektivləri əsasında həyata keçiriləcəkdir. Bu əməkdaşlıq hər iki universitetdə təqdim edilən bütün sahələrdə təhsil və tədqiqat fəaliyyətlərini əhatə edir. Əməkdaşlıq dairəsinə müəllimlərin və ya tədqiqatçıların mübadiləsinin həyata keçirilməsi, universitetlərin doktorantlarının, müəllim və ya tədqiqatçıların tərəfdaş universitetə qəbulunun həyata keçirilməsi, birgə tədqiqat və tədqiqat nəticələrinin nəşr olunmasına təşviq edilməsi, tələbə mübadiləsi, qarşılıqlı tanınmaya əsaslanan bakalavr və magistratura səviyyələrində ikili diplom proqramlarının həyata keçirilməsi və digər sahələr daxildir.
İmzalanma mərasimi zamanı UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov qonaqları salamlayaraq, Ulu öndər Heydər Əliyevin dəstəyi və qayğısı nəticəsində Azərbaycanda təhsilin inkişaf etdirilməsi, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə təhsil sistemini ən müasir səviyyəyə yüksəldiyini qeyd etdi. Əldə edilmiş nailiyyətlərə toxunduqdan sonra UNEC-in ölkədə türk dilində ali iqtisadi təhsil verən yeganə universitet olduğunu bildirən rektor, professor Ədalət Muradov Türk Dünyası İqtisad Fakültəsində həyata keçirilən işlər barədə söz açdı. UNEC-in Rusiya Federasiyasında filiala sahib olan yeganə xarici universitet olduğunu bildirən rektor, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin LSE (İngiltərə), Monpelye (Fransa) kimi dünyaca tanınmış universitetlərin daxil olduğu ikili diplom proqramlarının geniş beynəlxalq şəbəkəsinə sahib olduğunu bildirdi.
UNEC-in aparıcı dünya universitetləri ilə ikili diplom proqramlarının sayının və coğrafiyasının genişləndirilməsi üzərində çalışdığını bildirən rektor, universitetdə tədris keyfiyyətinin daha da artırılması üzərində daim aparılan işlərə toxundu.
Rektor həyata keçirilən bütün tədbirlərin, layihələrin əsas məqsədinin UNEC-də yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanması olduğunu bildirdi.
Öz növbəsində, Ege Universitetinin rektoru, professor Necdet Budak səmimi qarşılanmaya görə UNEC rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirdi. Ege Universitetinin əsasən əczaçılıq, qida mühəndisliyi, kimya, təbabət, biomühəndislik kimi sahələrdə yüksək ixtisaslı kadrlar hazırladığını bildirdi.
Türkiyədə 206 universitetin fəaliyyət göstərdiyini bildirən qonaq, Ege Universitetinin onlar arasında 4-cü, dünya universitetləri üzrə isə 616-cı mövqedə qərarlaşdığını bildirdi.
UNEC ilə əməkdaşlığa start verilməsini yüksək qiymətləndirən rektor, professor Necdet Budak hər iki tərəfə bu önəmli işdə uğurlar arzuladı.

UNEC дал старт сотрудничеству с университетом Ege
Сегодня между Азербайджанским государственным экономическим университетом (UNEC) и университетом Ege подписано соглашение о сотрудничестве.
Документ, основной целью которого является усиление двустороннего сотрудничества и обеспечение взаимного обмена между университетами, подписали ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов и ректор университета  Ege, профессор Неджет Будак. Сотрудничество между университетами-партнерами будет осуществляться на основе перспектив обеспечения академических и культурных отношений.  Это сотрудничество включает образовательную и исследовательскую деятельность во всех сферах, представленную в обоих университетах. В круг сотрудничества входит осуществление обмена преподавателями или исследователями, прием в университет-партнер докторантов, преподавателей или исследователей,  содействие публикации исследований и результатов исследования, обмен студентами, реализация программ двойного диплома на уровне бакалавра и магистратуры, основанного на взаимности, а также другие сферы.
Во время церемонии подписания соглашения ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов поприветствовав гостей, отметил о развитии образования  в результате поддержки и заботы Великого вождя Гейдара Алиева, повышении образования до современного уровня  под руководством Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева. Говоря о достигнутых целях, и о том,  что UNEC является единственным в стране университетом, дающим экономическое образование на турецком языке, ректор, профессор Адалат Мурадов рассказал об осуществляемых работах на Экономическом факультете Тюркского мира. Отметив, что UNEC имеет филиал в Российской Федерации, ректор сообщил, что Азербайджанский государственный экономический университет имеет широкую международную сеть двойных дипломов с такими известными в мире университетами как LSE (Англия), Монпелье (Франция).
Отметив о стремлении расширения числа программ двойного диплома UNEC с ведущими университетами мира, ректор затронул вопрос о проделанных работ в университете в направлении повышения качества обучения.
Ректор отметил, что в осуществлении всех мероприятий, проектов основной целью является подготовка в UNEC высококвалифицированных кадров.
В свою очередь, ректор университета Ege, профессор Неджет Будак выразил благодарность руководству UNEC за искренний прием. Он отметил, что университет Ege готовит высококвалифицированных специалистов в основном в сфере фармацевтики, пищевой инженерии, химии, медицины, биоинженерии.
Гость отметил, что в Турции функционируют 206 университетов, среди которых университет Ege расположился на 4-м месте, а среди университетов мира на 616-м месте.
Высоко оценив начатое с UNEC сотрудничество, ректор, профессор Неджет Будак пожелал удачи каждому из сторон в этом важном деле.