“UNEC Ekspert” jurnalının yeni sayı: Türk Dünyası dövlətlərinin iqtisadi potensialı
UNEC Ekspert jurnalının Türk Dünyası dövlətlərinin iqtisadi potensialına həsr olunan növbəti sayı oxuculara təqdim olunub.
Jurnalda türk dövlətlərinin təbii resurs və innovasiya potensialı, pul coğrafiyasının disbalansı, investisiya əməkdaşlığı, enerji, nəqliyyat və kommunikasiya sektorlarının inkişaf perspektivləri, ticarət sahəsində əməkdaşlığın mövcud vəziyyəti və s. UNEC ekspertləri tərəfindən geniş təhlil edilib.
Oxucular jurnalda türkdilli dövlətlərin iqtisadiyyatlarının mövcud durumu və inkişaf trendləri, eləcə də Azərbaycan iqtisadiyyatının son 30 il ərzindəki inkişafı ilə bağlı ekspert araşdırmaları ilə də tanış olacaqlar.
Jurnalda Türk Dövlətləri Təşkilatının Türk Universitetlər Birliyi (TÜRKÜNİB) rektorlarının Səmərqənd şəhərində keçirilmiş görüşündə müzakirə olunan məsələlər, eləcə də Nobel mükafatçısı Əziz Sancarın ictimaiyyətin böyük marağına səbəb olan Türk Dünyasında elm, təhsil və texnologiyanın inkişafı barədə çıxışı da yer alıb.

New issue of “UNEC Expert” journal: Economic potential of Turkic World states
The next issue of the “UNEC Expert” journal dedicated to the economic potential of the Turkic World states has been presented to the readers.
In the journal, the natural resources and innovation potential of the Turkish states, the imbalance of monetary geography, investment cooperation, development prospects of the energy, transport, and communication sectors, and the current state of cooperation in the field of trade, etc. were extensively analyzed by UNEC experts.
In the journal, readers will get acquainted with the current situation and development trends of the economies of Turkic-speaking countries, as well as expert research on the development of Azerbaijan’s economy over the past 30 years.
The journal includes the issue discussed at the meeting of rectors of the Organization of the Turkic States Turkic Universities Union held in Samarkand, as well as Nobel laureate Aziz Sanjar’s speech on the development of science, education, and technology in the Turkic World, which aroused great interest of the public.